Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

3.002 views

Yerköprü

Kategori : Ana Sayfa, Gezi - Etiketler :, , , , - Tarih : 10 Ocak 2013

1

Hazırlayan : Onur Kıratlı

 

Denizi ve dağı bu kadar iç içe nadir şehirlerden biri Mersin. Dünyanın bir çok yerinden akın akın kampçılar ve dağcılar bu bölgeyi ziyaret ediyor. Özellikle zorluk derecesi yüksek Demirkazık zirvesi Dünyada da çok bilinen zirvelerden biri. Henüz ziyaret şansım olmayan ve ulaşmasıda bir hayli güç olan yedigöller bölgesi Aladağların içlerinde keşfedilmeyi bekliyor.

 

Fazlaca ziyaretçi ağırlayan bir yer de Mut’ tan Ermenek ‘e ilerleyen yoldan sapılarak ulaşılabilen Yer Köprü Şelalesi. Yerköprü Şelalesi yıllardır bilinmesine rağmen son dönemde yolun iyileştirilmesi ile ulaşımı kolaylaşan harika bir şelale.

1048

 

Sanırım bir çok Mersin’ li Mut’ u da görmemiştir. Yine size 1 taşla 2 kuş vurma fırsatı veriyoruz hemde bedava, üstelik çokta zevkli. Mut yolundan eğer zeytin dönemi geçerseniz taze zeytinyağı alabileceğiniz birkaç mahsere göreceksiniz. Zeytinyağını görerek alabilirsiniz buralardan. Gayette kalitelidir. Ha birde Mut’un içinde Merit diye bir peynirci var Kaşarı nefistir. Buralarda bulmanız zor öyle bir kaşarı. Tostu nefis olur.

 

Mut-Gülnar, Ermenek üçgeninde yer alan, bir doğa harikası olan Yerköprü Şelalesine, Mut-Ermenek güzergahında 5 Km. kadar gittikten sonra ulaşabilirsiniz. Buranın adı her ne kadar yerköprü şelalesi olsa da burası saklı bir cennet. En etkili yerlerinden biri olan ve köprü görevini gören mağara gezende barajından gelen su ile beslenmektedir. Kayanın dibinden yani gözden çıkan suyun, birleşme noktasındaki hareketlilik ve suyun yüksekten düşmesi sonucu oluşan gök kuşağı görüntülerini ve yeşilin her tonunu şelalede görebilirsiniz. Şelaleden sarkıt şeklindeki yosunların üzerinden akan suyun bazı yerlerde çok, bazı yerlerde damlalar halindeki düşüşü, çok farklı bir görünümü ortaya çıkararak şaşırtıyor insanı. Şelalenin döküldüğü yerdeki suyun maviliği, şelalenin yeşilliği, dik yamaçlardaki çam ağaçları, sudaki balıkların oradan oraya hiç durmadan gezinmeleri farklı bir dünyadaymışsınız hissi verebilir. Bütün olumsuz düşüncelerinizi bir kenara bırakıp sadece ve sadece yerköprü şelalesinde olmanın ve seyretmenin tadını çıkartın derim.

 

Şelalenin kenarından mağaraya doğru baktığınız da dumanlı görüntünün gerisinde 200 metre uzunlukta 5-10 metre genişlikteki tabanı göl olan bir mağara uzanıyor. Mağarada suyun mavi ve yeşil tonlarda olması, mağaranın tavanındaki sarkıtlardan damlayan suyun görüntüsü ve serinlik muhteşem.

 

Buraya günü birlik ziyaret yada 1-2 gecelik kampta mümkün. Götürmeyi unutmamanız gereken en önemli aksesuar ise MAYO. Cidden pişman olursunuz. Mayonuz yoksa gitmeyin bile. :) Fotoğraf makinanızdan bahsetmiyorum artık. Gidişte yada dönüşte Mut’ un içine uğrarsanız meşhur bir et şişçi var. Adıda Musa. Kime sorsanız diyiverir. Ha yok uğramam derseniz Mut-Silifke yolunda arada  Kargıcak diye bir köy var zaten burda mola olmazsa olmaz. İlla bir çay içilir.

9

 

Şelalenin çevresinde kamp yapma şansınız pek yok ama yakın çevrede dere kenarı size kamp alanlarını sunacaktır.

 

Size bir kamp lezzeti önereceğim bu yazımda. Basit ama harika.

7

 

Kullanılacak malzeme; Hellim peyniri ve yeşil biber ( hepsi bu )

 

Şişlere bir parça hellim bir parça yeşil biber saplayarak sahip olacağınız bu lezzet bombalarını odun ateşinde yavaşça kızartın ve sonra gözlerinizi kapatın bu lezzete karşı. Farklı bir buluşmaya sahne olacak mideniz. Afiyetler olsun.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com