Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.748 views

Yeni Nesil Yazarkasalar…

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , - Tarih : 11 Ağustos 2013

YeniNesilYazarKasa

YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR (YAZARKASALAR)

 

Bilindiği gibi, Maliye Bakanlığı daha önce yayınlamış olduğu 69 ve 70 no.lu “Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili” Genel Tebliğler ile, halen kullanılmakta olan ödeme kaydedici cihazların kademeli olarak kaldırılarak, “yeni nesil

ödeme kaydedici cihaz” olarak isimlendirilen, pos ve yazarkasa özelliklerini bir arada ihtiva eden ödeme kaydedici cihazların kullanımına geçişi öngörmüştür.

 

Bakanlık bu defa yayınladığı 426 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile, konu hakkında bazı açıklamalarda bulunmuştur.

 

Bu Tebliğ’de;

 

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanma mecburiyetinin başlama tarihleri Yeni nesil ödeme kaydedici cihazların onayı ve teknik

özellikleri Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz alanların bunları vergi dairelerine kaydettirme süreleri hakkında açıklamalar yer almaktadır.

aa

Özellikle dikkat edilmesi gereken husus, faaliyetlerinde seyyar EFT – POS cihazı kullananların ve yol kenarı otopark hizmeti veren mükelleflerin, 01.07.2013 tarihinden itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarını kullanmak zorunda olduklarınıunutmamalarıdır.

 

Diğer mükellefler ise (Basit/Bilgisayar Bağlantılı Ödeme Kaydedici Cihaz Kullananlar), uygulamaya 01.01.2016 tarihinde geçecek olmakla birlikte, 01.01.2014 tarihinden itibaren mali hafızaları dolan mükellefler bu cihazlarını hurdaya ayırıp, yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmaya başlamak zorundadırlar.

aaa

Ayrıca ihtiyari olarak sinema giriş bileti ve yolcu taşıma bileti düzenleyen cihaz kullanan mükellefler de, 01.01.2016’dan itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmaya başlayacaklardır. Bu cihazların onaylanmış olması şartıyla sinema giriş bileti veya yolcu tanıma bileti düzenleyebilecek şekilde üretimi veya ithali mümkündür.

 

NOT: 3100 sayılı kanuna istinaden yazarkasa kullanmak zorunda olmayanlar,Toptan iş yapanlar,Basit Usul Mükellefler işletmelerinde Seyyar pos makinası kullansa bile yani nesil ödeme kaydedici cihaz almak zorunda değiller. Ayrıca Akaryakıt pompalarına bağlanan ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükelleflerin, bu cihazlarla ilgili bakanlıkça belirlenmiş şartlara uygun yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanmaları zorunludur.

AccountantPhotoHandler

Hazırlayan : Zafer Aytar

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com