Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

4.442 views

Viranşehir’de Tedaş İşçileri Yeni Bir Antik Mezar Odası Buldu…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , - Tarih : 14 Şubat 2013

soli

Kazı çalışmaları yapan Tedaş işçileri antik bir mezar odasını açığa çıkardı. Hemen koruma altına alınan bölge yetkililerce incelenmeye başlandı. Viranşehir sahilindeki 300 dönümlük sit alanının dışında bulunan mezar odası koruma altına alınan bölgenin aslında çok küçük olduğunu bir kez daha gösterdi. Her yerinden tarih fışkıran şehrimizde koruma önlemlerinin ne derece yeterli olduğu tartışması da yeni bir boyut kazandı.

Yeni bulunan mezar odası

Yeni bulunan mezar odası

Soli Pompeipolis Antik Kentini Koruma Derneğinden  Cem Civaoğlu derneği adına aşağıdaki basın duyurusunu yaparak yetkilileri göreve çağırdı.

Kuyuluk'ta bulunan mezar odası

Kuyuluk’ta bulunan mezar odası

Önceki gün haber bültenlerine yansıdığı gibi Mezitli ilçemiz sınırlarında altyapı çalışmaları sırasında işçiler tarafından bir mezar odası bulunmuştur. Mezitli’de farklı bölgelerde bu tür mezar odaları ve kaya mezarlara daha önce de rastlanmıştı. İlk gözlemlerimiz ve Soli Kazıları Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı ile Mersin Müzesi uzmanlarıyla yaptığımız görüşmelerden, mezar odasının Klasik Döneme ait olması çok kuvvetli bir ihtimaldir. İçinde bulunduğumuz Kilikya Bölgesi, Antik Klasik Çağ’da Pers hâkimiyetinde bulunuyordu. Ancak ele geçen buluntulardan, mezarın Klasik Dönemin ölü ikonografisi ve kültünü yansıttığını ifade edebiliriz. Mezarda hem doğuda yaygın olarak kullanılan Fenike tipi amphora hem de Yunan kökenli lekythoslar bir arada ölü armağanı olarak kullanılmıştır. Bir başka ifadeyle, günümüzden yaklaşık 2 bin 500 yıl önce Pers egemenliği altındaki Kilikya’da çeşitli etnik grupların örneğin bu mezarda ele geçen buluntulara göre Egeli kolonistlerin (Yunanlılar) yaşadığı söylenebilir. Bulunan bu mezar, bölgemizde bu güne değin bulunan Klasik Çağlara ait ilk mezar örneğidir. Bölgemizde farklı kültürlere ait izlerin olduğu bilinen bir gerçektir. Nitekim Tarsus’tan Anamur’a kadar yapılan arkeolojik kazılarda çok çeşitli dönemlere ait uygarlıkların izleri gün ışığına çıkarılmaktadır. Ancak şehirleşme politikaları, bu antik uygarlıkların izlerini her geçen gün daha fazla tahrip etmektedir. Sözgelimi, son birkaç yıl içinde Mezitli sınırları içerisinde Kuyuluk, Atatürk Mahallesi, Mersin Üniversitesi civarında antik mezarlar ortaya çıkmıştır. Bu durum, Soli-Pompeiopolis Antik Kentinin hinterlandının ne kadar geniş olduğunun açık bir göstergesidir. Öte yandan antik kentleri koruma politikaları, sadece sit alanlarıyla sınırlı bırakılarak, bu alanlar dışındaki uygarlık izleri adeta kaderlerine terk edilmektedirler. Soli-Pompeiopolis Antik Kenti de, 1. derece sit alanı ilan edilen 300 dönümlük bir araziyle sınırlı değildir. Müze Müdürlüğü ile az sayıda kişi ve kurumun iyi niyetli çabaları, kültür mirasımızın korunması noktasında maalesef yetersiz kalmaktadır.

Açıklanan nedenlerle;

İmar planlarının kültür envanterlerine göre güncellenmesi, Somut koruma önlemleri için kamu ve özel kuruluşlarca bir fon ayrılması ve bu işin yalnızca müteahhitlere bırakılmaması, Başta Mezitli ve Yenişehir olmak üzere tüm ilçelerde yapılacak her türlü inşa faaliyetleri, yol çalışmaları ve diğer kazı çalışmalarının Müze ve yerel yönetimlerin arkeologlarınca denetlenmesi, Ayrıntılı fotoğraflar çekilerek planlarının çıkarılması ve yayımlanması, Mevcut ve yeni bulunan bu yapıların sadece tescillenerek kaderine terk edilmesi değil, koruma altına alarak çevre düzenlenmesinin yapılarak bilgi levhalarıyla teşhire açılması, Söz konusu taşınmazların haritalar üzerinde kültür envanterine işaretlenmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını gerekmektedir.

Arkeolog-Tarih Öğretmeni Cem Civaoğlu

Arkeolog-Tarih Öğretmeni Cem Civaoğlu

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com