Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.341 views

Türkiye Lojistik Performansta 27. Sırada…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , , - Tarih : 21 Mart 2013

loji01

Dünya Bankası, 2012 yılı Lojistik Performans Endeksini açıkladı. Son göstergelere göre, Türkiye geçen yıla göre 7 basamak atlayarak 27. sıraya yükseldi. 2010 yılında 39; 2011’de 34; 2012 ise 27. sıraya yükselen Türkiye lojistiğinin hedefi ilk 10.

başkan0202 mtso

Konu ile ilgili açıklama yapan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin AŞUT yükselişin sevindirici olduğunu ancak ilk 10 hedefine ulaşmak için lojistik alt yapılarının yetersiz olduğunu vurguladı. AŞUT açıklamasında; “Çok fazla lojistik firmanızın olması, stratejik öneminizin olması, limanınızın veya binlerce tıra sahip olmanız sizi bir lojistik merkezi yapmaya yetmiyor. Lojistik tüm bunların planlanması ve hesaplanmasıdır. Mantıklı bir planlama olmadan lojistik yapamazsınız veya yaptığınız lojistikten para kazanamazsınız. Bu verimsiz lojistik maliyetlere negatif yansır ve rekabette yarar getirmez. Tüm bu verimliliğin sağlanacağı yer lojistik merkezlerdir. Unutulmaması gereken şey ise sadece lojistik merkez kurulması yetmez, bunun en verimli bölgeye kurulması gerekir.

loji03

Bu anlamda, Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en büyük dış ticaret merkezi olan Mersin’de yapılması planlanan, Mersin iş dünyası olarak gereken tüm çabanın gösterildiği Mersin Lojistik İhtisas OSB modelinin hala hayata geçmemesi, Türkiye’nin lojistikte ilk 10’a girme hedefi ile çelişmektedir. 500 milyar dolarlık ihracatın yükünü hangi lojistik alt yapı ile taşıyacağız?  Hangi planlama ile katma değer yaratacağız? Listede üzerimizde olan ülkelerin lojistik imkanlarına baktığınızda henüz bizim bu düzeyde olduğumuz söylenemez. Unutulmamalıdır ki, lojistik sadece katma değer yaratan bir sektör değildir, aynı zamanda ihracatın karını belirleyen, işsizlik sorunun da çözümü bir sektördür. Bir taşla üç kuş vuracağımız en güçlü yanımızı ihmal ederek ilk 10 içine giremeyiz. Derler ki, “potansiyel, siz susuzluk çekerken, yanı başınızdan akan ırmaktır”. Evet, lojistik potansiyelimiz var ama lojistik merkezle bunu aktive edemezsek, su yanı başımızdan akar ama biz susuzluktan kırılırız” dedi.

loji04

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com