Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.607 views

Turiyad’dan Gaziantep Çıkarması…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 20 Mart 2013

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı'yla

İŞ DÜNYASI IRAK’A YATIRIM YAPMALI

Türkiye-Irak Uluslararası Yatırımcılar Derneği heyeti , Gaziantep’te iş dünyasıyla buluştu. TURİYAD Başkanı Ferudun GÜNDÜZ , heyet üyeleri Nesimi YAĞMUR ve Ruhi BAYIK bir dizi temasta bulunarak Irak ve komşu ülkelere yatırımlar konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Fabrikada İnceleme Yaparken

Heyet, yatırımlar konusunda iş dünyasının sivil toplumla kaynaşarak güç birliği yapması gerektiğini , ortak paydalar üzerinde anlaşılırsa üretim , arz talep ve ihracat konularında yaşanan sorunların kısa zamanda çözüleceği ve uzun vadede yatırımların daha sağlıklı yapılacağı anlatıldı. Ortadoğu’ya komşu olan ülkemizin komşularının ihtiyaçlarını gözardı etmesi düşünülemez. Bizler sanayici ve iş adamları olarak var olan talebi en doğru şekilde alarak uygulamaya koymalıyız denildi.

Yakın zamanda Türkiye’yi ziyaret eden Bölgesel Kürt Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi ‘nin düşüncelerini ve tekliflerini anlatan heyet, Irak’ın yatırımlar noktasında birçok teklife açık olduğu söyledi. Irak hükümeti ile yakın zamanda yaşadığımız sorunları çözüme kavuşturursak Irak Türkiyeli yatırımcılar için vazgeçilmez bir fırsat olacaktır. denildi.  Irak’ın müteahhitlik hizmetlerine ciddi derece ihtiyacı olduğunu belirten heyet Irak’taki şehirlerin alt ve üst yapı adına önemli yatırımlara ihtiyacı olduğu belirtildi. Müteahhitlik hizmetlerinin yanında Irak’ta önemli bir elektirik sorunu yaşandığı konusuna değinilirek şehirlere verilen elektiriğin günlük 4 saat olduğunu bunun dışında jenaratörlerle bu ihtiyacın giderilmesine çalışıldığı anlatıldı. Türkiye elektirik enerjisi noktasında Irak’a önemli yatırımlar yaparak güneş ve rüzgar gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarından da yararlanılabileceğinden bahsedildi.

Tarım alanında bir zamanlar Mezopotamya coğrafyasının verimli hilal olarak anıldığı ancak şu anda tarımsal ihtiyacın büyük bir bölümünün yurt dışından karşılandığından bahsedilerek tarım ve tarımsal üretim adına acil yatırımların bölgeye yapılması gerektiğinden bahsedildi.

Gazientep Ticaret Odası'nda

Heyet sırasıyla Edip Plastik’ten Yönetim Kurulu Başkanı Edip ÇATUK , Çabuk Ambalaj Genel Müdürü Emin SERT , Hasırcı Grup Yönetim Kurulu Başkanı İlker HASIRCI , Pakten Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa TEPE , Kadooğlu Yönetim Kurulu Başkanı Celal KADOOĞLU , Altunkaya Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum ALTUNKAYA , Ergün Çikolata Genel Müdürü Mehmet ERGÜN , Bedir Un’un Genel Müdürü Bedir YILMAZ ve Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ASLAN’la görüşülerek önemli temaslarda bulunuldu. En yakın zamanda bölge ülkeleriyle ticaretin geliştirilmesi bölge ülkelerine yatırımların yapılması noktasında görüş belirtilerek uzlaşı sağlandı.

Gaziantep’in Türkiye ihracatının %20’sini gerçekleştirdiği belirtilerek dünyanın her ülkesine ihracat yapmaktayız. Gaziantep bir nevi Ortadoğu’nun da ihracat lokomotifi konumunda Irak’a, Suriye’ye, Filistin’e ve birçok Oratadoğu ülkesine gidip baktığınız zamana bizim üretimlerimizi göreceksiniz, iş adamlarımızın yatırımlarını göreceksiniz denildi.

Gaziantep gelişim ve değişim merkezi konumunda bir şehir yeni açılan organize sanayi bölgeleriyle Türkiye’nin ve dünyanın parlayan yıldızı konumunda… Ancak bölge ülkeleriyle yaşanan sorunların en yakın zamanda çözülmesi ve finansal sıkıntıların ortadan kaldırılması gerektiği konusunda uygulamaya geçilmesi düşüncelerinden bahsedildi.

Toplantılar sonunda Mersin’e dönen Ferudun GÜNDÜZ başkanlığındaki TURİYAD heyeti görüşmelerin verimli geçtiğini belirterek 05 Nisan’da Irak’a bir sehayat düzenleyip sorunların yerinde incelenerek gerek Mersinli ve gerekse Gaziantepli iş adamlarıyla beraber çözüm yolları ve yatırımlar noktasında yeni görüşmeler yapılacağından bahsedildi.

HÜRSİAD Başkanı'yla

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com