Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.992 views

Toros Üniversitesinde Lojistik Paneli

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , , - Tarih : 12 Ocak 2013

0001

İTO Başkanı ve Valimiz Toros Üniversitesindeki 1. Lojistik Sempozyumuna katıldılar. Konukları kapıda Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren, Başkan Vekili Nil Aşkın Rektör Yrd. Prof.Dr Ahmet Özer ve Genel Sekreter Reşit AŞKIN karşıladı.

DSC_0011 0004 0002

Mersin 1’nci Lojistik Sempozyumu, Toros Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toros Üniversitesi Bahçelievler Kampusun de gerçekleşen sempozyuma Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Murat Kahraman, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faik Burakgazi, Mersin Serbest Bölgesi İşletmesi Genel Müdürü edvar Mum, Lojistik Platformu Başkanı Josef Atat’ın yanı sıra çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açış konuşmasını yapan Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özer, Mersin’in kimliği konusunda uzun yıllardır tartışmaların sürüp gittiğini ifade ederek, bu tartışmaya katkı koymak için sempozyumu düzenleme kararı aldıklarını söyledi. Özer, yapılan tartışmalar sonucu oluşturulan platformların biran önce harekete geçerek gerekli çalışmaları ve mastır planlarını hayata geçirmesinin bir zorunluluk olduğunu ifade ederek, “Lojistik Köyü’nde biran önce hayata geçmesi gerek. Sınır kapılarındaki uzun kuyrukların son bulması ve işlerlik kazanması gerek. Çünkü küresel bir çağda yaşıyoruz. Bu çağda sınırların kalkması lazım. İlgili bakanlıkların yaşanan sorunlara çözüm bulması gerekö dedi.

Ardından kısa bir konuşma yapan İTO Başkanı Yalçıntaş, Mersin’in Türkiye için çok önemli bir kent olduğunu kaydederek, “Mersin, Türkiye’nin yanı sıra Doğu Akdeniz için çok önemli bir kenttir. Mersin’in sunduğu nimetlerin farkında değiliz. Bu nimetlerin farkına vararak sonuna kadar yararlanmak lazım. Mersin Türkiye’nin lojistik başkenti olma yeteneğine sahiptir. Dönem, lojistik sektörünün devridir. Yarının sektörlerinin de başında lojistik geliyor. Lojistik sektörü çalışanlarına rahat bir gelecek sağlıyor. Bu sektör de 10-12 trilyon dolarlık bir sektördür. Bu sektördeki zenginlikten kazanmamız lazım, bu pastadan payımıza düşeni almamız lazım diye konuştu.

Toros Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Özveren’de yaptığı konuşmasında lojistik sektörünün insanoğlunun yaşamında büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak Haçlı seferlerinin incelendiğinde lojistik ihtiyaçlardan dolayı yapıldığının ortaya çıktığını söyledi.

Son olarak kürsüye gelen Vali Hasan Basri Güzeloğlu da, Türkiye’nin dünya üzerindeki konumu, tarihsel zenginlikleri ve jeostratejik önemi ile söyleyecek çok sözünün olduğuna işaret etti. Güzeloğlu, bugün ekonomik anlamda bakıldığında dünyanın en büyük ilk 15 ekonomisi arasında yer alan, Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi olarak konumunu koruyan Türkiye’nin bulunduğu konum nedeni ile lojistik sektörüne her anlamda ev sahipliği yaptığını dile getirdi. Güzeloğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mersin’in gelecek planlamasının sadece lojistik üzerine yapılmadı. Mersin, ülke genelinde tarımsal üretimde söz sahibidir. Mersin’de geçtiğimiz yıl içerisinde 3 milyar TL’nin üzerinde bir tarımsal üretim gerçekleştirdi. Tarımı modern ötesi bilimsel işleyiş ve verimlilik temelindeki ölçek büyüklüğüne taşınması için çok önemli bir çaba sarf ediyoruz. Sanayi alt yapısında Mersin, dünya genelindeki 100’ün üzerindeki ülkeye ihracat yapan, doğrudan ihracatı 1 buçuk milyar dolara yaklaşan, Mersin’de üretim yapan ama merkezi İstanbul olduğu için değerleme toplamında bizi eksilten firmaların da ihracat değerini kattığımızda 2 milyar dolar TL değerinde ihracatın yapıldığı kentin adıdır. Mersin tarımdan sanayiye, dış ticaretten lojistik alt başlığına ve turizme kadar bütün kalkınma dinamiklerini eş zamanlı kullanan ve kullanmak zorunda olan, ülkemizin gelecek yürüyüşünü zenginleştiren ve büyümesi ülkemizin büyümesinin önünde olan bir kenttir. Belki de Mersin, tüm bu sayılan zenginliklerin yanı sıra ülkemizin her kesiminin, her kişisinin, vatanımızın her köşesinden gelen vatandaşlarımızın birlik-beraberlik içerisinde yaşadığı, her inancın ve her hayat anlayışının barış içerisinde gelecek yolculuğunda buluştuğu bir kentin adıdır. İnanıyorum ki Mersin daha güzel gelişmeleri hem ülkemize hem de dünyaya sunacaktır. Bu sunumda da üniversitelerimizin katkıları olacaktır” şeklinde konuştu.

0003

Konuşmaların ardından sempozyuma katkılarından dolayı Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile İTO Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş’a birer plaket verildi. Ardından da oturumlara geçildi. 2 oturum halinde gerçekleşen sempozyumda konuşmacılar ‘Lojistik sektöründe yeni yapılanma modellerini ve Mersin’i masaya yatırdı.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com