Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.536 views

Tiyatro Agon, “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” Oyununu Sahneledi…

Kategori : Ana Sayfa, Kültür-Sanat - Etiketler :, , , , , - Tarih : 23 Mayıs 2013

 fotolar 012 

Akdeniz’de Tiyatro Yaşıyor” sloganıyla bu yıl ilki düzenlenen Tiyatro Günleri devam ediyor. Akdeniz Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlikte son olarak Haldun Taner’in “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” adlı oyunu Tiyatro Agon tarafından sahnelendi.

 fotolar 051

Mersin’de kültür-sanat etkinliklerine büyük destek veren Akdeniz Belediyesi, bu yıl ilkini düzenlediği Tiyatro Günleri’nde halkı sanatçılarla buluşturmaya devam ediyor. Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından “Akdeniz’de Tiyatro Yaşıyor” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikler dizisi, çocuk ve yetişkinlere yönelik oyunlar içeriyor. Akdeniz Belediyesi Konferans Salonunun yanı sıra Çay, Çilek ve Güneş mahalleleri Sanat Atölyelerinde (Kültür Evleri) izleyicilerin seyrine sunulan Tiyatro Günleri’nde, son olarak Tiyatro Agon (Deneme Sahnesi) oyuncuları sanatseverlerle buluştu. Akdeniz Belediyesi Konferans Salonunda yapılan etkinlikte oyuncular, Türkiye’de epik tiyatro türü ve kabare tiyatrosunun öncüsü, Cumhuriyet Dönemi edebiyatının önemli yazarlarından Haldun Taner’in 1964 yılında kaleme aldığı “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” adlı eserini sahnelediler. Oyunu çok sayıda sanatseverin yanı sıra Akdeniz Belediye Başkan Yardımcıları Makbule Kaplan ve Mehmet Altuntaş da izledi.

 fotolar 037

31 Mart Vakası’ndan 1964’e kadar uzanan süreç konu ediliyor

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”; 1908 yılında II. Abdülhamit’in baskıcı ortamında dünyaya gelen Vicdani ve Efruz’un yaşamları üzerine örüntüleniyor. Vicdani az gelirli, hükümetin fikrini kendi fikri sayan, asker bir babanın oğlu olarak yoksulluk içinde dünyaya gelir. Efruz ise dönemin zenginlerinden olan ve bir Alman firmasının İstanbul temsilcisi baba ile yine İttihatçıların gözbebeği anne Efsayiş’in oğlu olarak Vicdanilerin karşısındaki köşkte doğar.

 fotolar 033

Vicdani’nin annesi doğumdan 3 ay sonra ölür. Efruz ise, İttihat ve Terakki Partisi’nin 1914’te iktidara gelmesiyle, ailesinin en parlak döneminin keyfini sürer. Vicdani’nin babası Fedai de Sarıkamış’ta Ruslara yapılan başarısız bir saldırı sonucu, kış günü soğuktan ve hastalıktan ölür. Vicdani böylece 7 yaşında, hem anasız hem babasız, babaanne elinde kalır. 1916 yılında iki mahalle arkadaşı beraberce mahalle mektebine başlarlar.

Oyunda 31 Mart Olayı ile başlayan ve 1960 yılının ortalarına kadar devam eden süreçte, ülkemizin siyasal ve toplumsal durumu tüm gerçekliğiyle yansıtılıyor. Beraber büyüyen Vicdani ile Efruz’un ilerleyen hayatları ve ilişkileri üzerinden, içindeki vatan sevgisini ve ülkesinin çıkarlarını kendi hayatından bile üstün tutan Vicdani Yurdakuler’in her zaman yenilmeye mahkûm, düzene ayak uyduramayan ve haksızlıklarla dolu hayatı gözler önüne seriliyor. Mehmet S. Çağlar ve Salih Yıldırım’ın yönettiği oyunda Vicdani insanın iyi yönlerini, Efruz ise çıkarcılığı ve bencilliği temsil ediyor.

 fotolar 015

Tiyatro Günleri’nin bir sonraki programında ise 25 Mayıs 2013 tarihinde saat 18.00’de Akdeniz Belediyesi Konferans Salonunda “Trabzon Hasırı” adlı oyun yer alıyor. Oyunlar halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com