Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.711 views

Tarsus’un İlk AVM’si ; BEDESTEN…

Kategori : Ana Sayfa, Gezi - Etiketler :, , , , , - Tarih : 20 Ocak 2013

kirkkasik

Bedesten, eskiden günümüz banka ve borsalarının işlevini gören değerli eşya ve mücevherlerin alınıp satıldığı kapalı çarşılara denir. Bedestenler kendi dönemlerinde önemli olan iktisadi kuruluşlardır. Öyle ki Osmanlı’da şehirler  “bedesteni olanlar” ve “bedesteni olmayanlar” olarak tasnif edilmiştir. Her sabah duacı başı denilen bölükbaşlarından biri tarafından açılan, akşamları da gene törenle kapanan, çok değerli malların alınıp satıldığı bedestenler kendi dönemlerinin cazibe merkezleri olmuştur.

image002et

Günümüzde ticaret merkezleri ve borsaların, ayrıca sanayi bölgeleri ve kooperatiflerin kanunlarla teşkil edilmesi gibi bedestenler de ancak padişah fermanı ve ya vezir hükmüyle kurulabiliyordu. Bir beldede bedesten kurulmasıyla, orası kale içi güvenliğiyle ticaret yapmak isteyen bilhassa zengin tüccarları çekecek bir ticaret merkezi durumuna gelmekteydi. Bedesten ve hanların kira gelirleri, küçük nispette yaptıranın şahsî kazancına ilâve edilse de, daha ziyade cami, medrese ve imarethanelerin hayır işleri için kullanılırdı.

bedestennnn

Ticari hayatın kalbi olan bedestenler, malların fiyatlarının ayarlandığı borsa veya vergilerin alındığı vergi dairesi görevlerini üstlenirdi. Fiyatı belirleyen, vergileri tahsil eden resmi görevliler burada bulunur, değerlerinden fazla olarak satılmasına engel olunurdu. Yani karaborsayı engellenirdi. Bu günkü hipermarket veya plazalar gibi, hemen her malın bulunabileceği alışveriş merkezleri olma fonksiyonu gören bedestenler kuyumcuların, ipekçilerin, halıcıların, kumaşçıların, baharatçıların, aktarların ve kitapçıların merkeziydi. Çevrelerinde ise, hem günlük ihtiyaçların görüldüğü meyve, sebze, tahıl, un, tuz gibi gıda maddelerinin, hem de odun-kömür gibi yakacak maddelerinin ticareti yapılıyordu. Bu çarşılar, insanların ayrıca diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şadırvan, mescit, kıraathane, çayhane, berber, han ve hamam gibi yerleri de bünyelerinde bulundururlardı. Böylelikle hammadde ihtiyacının karşılandığı tabakhaneler, boyahaneler, yağhanelerin yanı sıra aşçılık, terzilik, çömlekçilik, gibi çeşitli yan iş kolları da ortaya çıkarmaktaydı.

1610958-kirkkasik-bedesteni-tarsustarsus-kk-bedesteni-giric59fi1
Eski Tarsus’un göbeğinde bulunan Kırk kaşık Bedesteni, bu sayılan özelliklere örnek teşkil etmekte. Tarsus İlçesi Merkezinde, Ulu Caminin hemen yanında bulunan Kırk kaşık Bedesteni,  Ramazan oğullarından Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafından 1579 tarihinde Ulu Cami ile birlikte yaptırılmış.  İlk dönemlerde imarethane (aşevi) ve medrese olarak kullanılan yapı cumhuriyetten sonra kapalı çarşı görevi görmüş.

 

Geçmişte Beyaz Çarşı olarak da bilinen Kırk kaşık Bedesteni, dikdörtgen plana sahip. Bedesten adını, yapının dış cephesinde bulunan kaşık süslemelerinden alıyor. Kesme taştan inşa edilen binaya batı ve doğu yönündeki iki kapıdan girilebiliyor ve içerisinde 21 oda bulunuyor. Yedi kubbeden oluşan yapının oda sayısı, içerden iki merdivenle çıkılan iki kule oda ve batı yönünde dış cephedeki iki oda ile birlikte 25’e ulaşıyor.

gul554

Mülkiyeti, Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait olan Kırk kaşık Bedesteni, Tarsus Belediyesi tarafından kiralanarak 2004 yılında restore ettirildi ve 2005 yılında Tarihi Kentler Birliği “Proje Yarışma Ödülü” aldı.  2006 yılında sosyo-ekonomik ve kültürel olarak kalkınması amacıyla bedestenin dükkanları işletmecilere kiralanarak yapılan açılış töreni ile yeniden faaliyete geçti.

Şu an hala içerisinde yer alan dükkân ve bürolarda, başta yöresel el sanatlarına ait seramik, ahşap, bakır, gümüş, deri, dokuma turistik hediyelik ürünler olmak üzere, yöresel damak tatlarının sunulduğu yiyecek ve içecekler ile kent tarihini, toplumsal ve kültürel yaşamının anlatıldığı çeşitli yayınlar sergilenip satılıyor.

 

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Tarsus’un kültür mozaiğinin önemli bir parçası haline gelen bedestenin çevresinde önemli tarihi yerler bulunmakta. Hemen yanı başındaki Ulucami ve şehir hamamı, biraz ilerisindeki Aziz Paul Kilisesi, çevresindeki tarihi Tarsus evleriyle bedesten  Tarsus’un tarihine ışık tutuyor.

özge atinel

Hazırlayan : Özge Atinel

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com