Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

4.299 views

Soli – Pompeipolis yani VİRANŞEHİR…

Kategori : Ana Sayfa, Gezi, Kültür-Sanat - Etiketler :, , , , , , , , - Tarih : 20 Temmuz 2013

3af9ee70-b42d-45fd-bbba-c4243ec4b0c3

Burnumuzun tamda dibinde büyük bir hikaye yatıyor. Hemen hemen her Mersin’ li önünden geçmiştir ama hikayesini bilmeden. Bu ay bu yeri yazalım istedim.

8179176571_4637e0c4df_z-E792-9A3A-78DC

Soli Pompeipolis yani Viranşehir…
Mersin’in yaklaşık 11 km. batısında, bugünkü Mezitli ilçesi sınırları içinde Viranşehir mahallesinde yer alan Soli Pompeiopolis merkeze en yakın ören yerlerinden birisidir.
1999 yılında başlatılan arkeolojik kazılara göre: İ.Ö. 2. binden beri Doğu Akdeniz’in önemli liman kentleri arasındadır. Roma döneminde 200 sütunu olan kuzey güney doğrultusundaki Sütunlu Cadde (cardo maximus) ve çevresindeki anıtsal mimari kalıntılar: Soli Höyüğe yaslanan tiyatro, liman, hamam, Aratos’un anıt mezarı, günümüzde yalnızca limanın doğusunda kalıntıları görülen surlar ve toprak üzerindeki diğer kalıntılar anıtsal Roma Dönemi’ni yansıtmaktadır. Antoninus Pius Dönemi’nde kentin kuruluşunun 209. yıldönümünde basılan anı sikkesine göre; Soli Pompeiopolis, İ.Ö. 66-65 yılında Büyük Pompeius tarafından kurulur. Büyük Pompeius korsanlardan geriye kalanlardan bağışlanmaya layık, önemli olanlarını ve görev süreleri biten askerleri buraya yerleştirir ve kentin adını “Pompeiopolis” olarak değiştirir.
Diogenes Laertios’a göre, Soli adının kökeni, burada bir zamanlar yöneticilik yapmış olan Solon’ dan kaynaklanmaktadır. Solon, Kilikia’ da kurduğu bu kente hem adını verir hem de buraya AtinalIları yerleştirir. Batı dillerine “soloikismos” türetimi ile giren Soli (Grekçe Soloi) söz dizimsel dil yanlışı, dilin aykırı kullanımı anlamına gelen bir gramerterimine kaynaklık etmektedir. Bu anlamda ününü Solon ile gelen AtinalIların zamanla dili bozarak aykırı konuşan halkına borçludur. Soli adını ilk kullanan Hesiodos’ tur. Hesiodos’a göre, Troia’nın düşmesinden sonra Argos’un kurucusu Amphiaraus’un oğlu kahin Amphilokhos, Apollon tarafından Soli’de öldürülmüş ve gömülmüştür.

Fig. 2 (1)

Helenistik Çağ, Soli’nin en parlak dönemlerinden biridir. Büyük İskender İ.Ö. 333’te Soli’yi Issos’ta Perslere karşı kazandığı zafer öncesi hiçbir direnişle karşılaşmadan ele geçirmiş ve Tarsus’ta neredeyse ölümüne neden olabilecek ateşli bir hastalıktan kurtulduğu için Soli’de Asklepios’a kurbanlar sunmuştur. Ayrıca ordusuyla geçit düzenleyip, meşale koşusu, müzik gösterileri ve spor yarışmaları yaptırmıştır. İskender Soli halkını Perslere karşı eğilimlerinden dolayı 200 gümüş talanton para ile cezalandırmış ve kente halk egemenliğine dayalı bir yönetim bağışlamıştır. Helenistik Dönemde Soli’nin ünlüleri arasında, babası Tarsus’tan göç etmiş olan stoacı filozof Khyrsippos; güldürü şairi Philemon ve nazım tarzında yazılmış olan “Phainomena” adlı yapıtın yazarı Aratos vardır.

33679833 909fd3fdda5c6e075333b2c3cb99e991_1322006880
Soli, İ.Ö. 70′ lerde Armenia kralı Tigranes’in saldırısına uğrar ve halkı, onun yeni kurduğu başkenti Tigranokerta’nın bayındırlığında çalıştırılmak üzere göçe zorlanır. Soli halkı bu sürgünden sonra ancak İ.Ö. 68’de yeniden yurtlarına dönebilmiştir. İ.Ö. 67 yılı Soli tarihi için bir dönüm noktası ve yeni bir başlangıçtır. Pompeius tarafından yapılan düzenlemelerle Ovalık Kilikia artık Roma’nın egemenliği ve koruyuculuğu altına girmiştir. İ.Ö. 66-65 yılında Pompei’ nin adını alan ve onun görev süreleri biten askerleri ve korsanları yerleştirdiği bir Roma kenti olarak yeniden kurulan Pompeiopolis’e bu tarihten sonra serbest şehir ünvanı verilmiştir.

soli_pompeiopolis_2010_kazi_sonuclari_aciklandi
Soli Pompeiopolis 19. yy. da özellikle İngiliz ve Fransız gezginlerin ilgisini çekmiştir. Bu gezginlerin plan ve gravürleri, kentin tarihi ve arkeolojisi ile ilgili yayınlarında, anı ve günlüklerinde yerlerini alır.
Pompeiopolis’in planlarından en hatasızı 1/500 yard ölçekli, İngiliz Amiral F. Beaufort’unkidir. Limanın kuzey doğusunda limana bakan tiyatrosu ve onun yaslandığı Soli Höyük kuzeyinde limana bitişik Sütunlu Cadde ve şehri çevreleyen sur ile kuleler planda açıkça görülür.

soli555
Soli Pompeiopolis’i en son ziyaret eden ünlülerden birisi de Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’tür. 21 Mayıs 1938’de Mersin Valisi Ruknettin Nasuhioğlu ve Belediye Başkanı Mithat Toroğlu’nu refakatinde gittiği Pompeiopolis Sütunlu Caddesi Atatürk’ün ziyaret ettiği en son ören yeridir.

802de2ecf805eb9b3fcfbecc1205d74d_1322006405
Soli Pompeiopolis, arkeoloji literatürüne 1889’da Berlin’e Soli’den götürüldüğü iddia edilen ve şimdi Staalichen Museen koleksiyonundaki Orta Tunç Çağı silah definesi ile bu silahlar arasında bulunan Eski Hitit hiyeroglifli damga mühür örnekleriyle girer.koleksiyonundaki Orta Tunç Çağı silah definesi ile bu silahlar arasında bulunan Eski Hitit hiyeroglifli damga mühür örnekleriyle girer.

onur kıratlı

Hazırlayan : Onur Kıratlı

 

 

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com