Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.440 views

SEVER , MERSİN EKONOMİ PLATFORMU’YLA BULUŞTU…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , , , , , , , - Tarih : 20 Mart 2013

3

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa SEVER Mersin Ekonomi Platformu’nun düzenlemiş olduğu 2. Mersin Ekonomi Çalıştayı’na katılarak İş Dünyasının Nabzını tuttu

Mersin Ekonomi Platformu öncülüğünde AKİB evsahipliğinde gerçekleşen toplantıya Mersin’de iş dünyasının önde gelen iş insanı derneklerinin başkanları ile Tarım ve Lojsitik Platform Başkanları ve Toros Üniversitesi Rektörü Tayyar ŞEN katıldı. Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa SEVER’in Mersin’deki yatırımlarla ilgili bilgiler vermesiyle başlayan toplantı platform üyelerinin soruları ve SEVER in cevaplarıyla devam etti.

1

MEP Dönem Başkanı Servet ÖZKAYA, bakanla buluşmaktan ve sorunları yüz yüzeaktarmaktan memnun olduklarını belirterek, kentin makro boyutlu sorunlarında karşılaşılan sorunları anlatarak son durum hakkında bilgialmayı arzu ettikleri için bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti. Daha önce de böyle bir çalışmayı Ekonomi Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN ile gerçekleştirdiklerini belirten ÖZKAYA , katılımcı 26 dernek ve 2.400 ‘e ulaşan üye sayısı  ile Mersin’in en önemli ekonomi zeminini oluşturdukları MEP in ortak aklın ve sağduyunun sesi olduğunu vurguladı. Başta Çukurova Uluslararası Havalimanı olmak üzere, Mersin Organize lojisitk İhtisas Bölgesi, Kazanlı-Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Projesi, Ana Konteyner Limanı, Mersin-Antalya karayolu gibi konularda bilgi talep etti.

SEVER, “Birlikte çalışma bizi başarıya ulaştıracaktır. Sizlerin bu çalışmalara katkı sunacağına inanıyorum. Bugünün Türkiyesi dünün Türkiyesi’den çok daha iyidir ; yarının Türkiyesi de bügünün Türkiyesi’nden çok daha iyi olacaktır. Türkiye’nin yükselen değerinde Mersin’in  hak ettiği yeri alacağına inanıyorum. Havaalanı , Tarsus-Kazanlı turizm yatırımları , lojistik merkezi , tarımın durumu , kentsel dönüşüm, serbest bölgeler, Antalya-Mersin yolu , Mersin-Tarsus yolu önemli yatırımlardır. Bu yatırımların uygulanmasında ve hayata geçirilmesinde ciddi çalışmalar yapıyoruz. “ dedi.

4

Başarının Arkasında Siyasi ve Ekonomik İstikrar Var

SEVER , “ihratcatımız bugün 152.6 milyar dolar seviyesine çıktı. 3 milyar dolarlık ihracatımız 51 kat arttı. 453 milyon dolar dış ticaret hacmimiz var. 77 milyar dolardan 32  milyar dolara düşürdüğümüz cari açık var.Görüdüğünüz gibi cari açığı önemli oranda düşürdük. Kişi başına düşen milli geliri 11 bin dolara yakın bir seviyeye getirdik. Bu rakamları on yıl önce söyleseydik kimse inanmazdı. Ancak daha fazla yatırıma ihtiyacımız var. Ayrıca bunlara ilaveten yabancıların yatırım yapması bize olan güvenin geliştiğini gösterir. Eskiden enflasyon canavarı hortladı gibi sözler sarf edilirdi. Şimdi böyle sözlerin bahsi bile edilmiyor. İnsanımız rahatladı, artık kredi kullanabiliyor. IMF borcunu 400 milyon dolara düşürdük ve bu borcu yakın zamanda inşallah bitireceğiz. Eskiden insanımız aylık aldığında dövüz bürolarına koşardı ki aylığının değeri düşmesin. Şimdi çok şükür ki böyle şeyler yaşamıyoruz. Bu başarının arkasında siyasi ve ekonomik istikrar var. Bu bizim başarımızdır.

SEVER, “ Bugün ihracatımızın bu sevilerde olmasında pazar çeşitliliğinin payı büyüktür. Toplam ihracatımızın % 60’ını AB ülkelerine yapardık. Şimdi ihracatımızın artmasına rağmen AB ülkelerine ihracatın %40 dolaylarında olması ihracatımızdaki çeşitliliğin arttığını gösterir. Komşu ülkelerin sorun yaşamasına rağmen ihracatımız yavaşlamadı ve arttı. Burada başarı iş dünyasına ve sivil toplum örgütlerinindir. Bugün 174 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ülkemiz için  2023 yılında 500 milyar dolar  hedefini koyarken Mersin için de  10 milyar doları hedefledik. payı var.

Mersin, tarım da  Antalya’nın çok az bir farkla gersinde olup birincilğe doğru yolalmaktadır. Çok önemli bir tarımsal üretim merkezi olan Mersin, bugün turunçgil üretiminin üçte birini  gerçekleştirmektedir.

SEVER , Akdeniz Oyunları’yla ilgili sorular üzerine “ Oyunlarla ilgili sıkıntı yok . Son dönemde yaşanan ufak sorunların hemen çözüme kavuşturulması bu konuda olumsuz bir durum yaşanmayacağını gösteriyor. Bu başarı yine Mersin’in ve Türkiye’nin başarısı olacaktır.

DSCN5061

Konuşmasını tamamlayan Sever daha sonra platform üyelerinin sorularını yanıtladı.

            Havaalanıyla ilgili sorular üzerine “çalışmaların devam ettiğini kamu arazileri dışında özel mülklerin kamulaştırma faaliyetlerinin devam ettiğini belirtti. D-400 Mersin-Tarsus karayoluyla ilgili üç geliş üç gidiş olacağını belirten Sever, bu projeyi güzel bir şekilde organize edeceklerini belirtti. Gelen sorular üzerine ülke genelnde kamu-özel sektör işbiriğiyle şehir hastanesi çalışmalarının devam ettiğini belirterek umarım en yakın zamanda Mersin’e de yeni hastaneler kazandıracağız” dedi.

            Sever, Antalya-Mersin karayolu ile ilgili sorulara verdiği cevapta ;  çalışmayı yeniden revize ettiklerini belirterek yol geçiş güzergahını daha işlevsel bir hale getireceklerini ve yolu sahili bozmadan daha içeriden geçireceklerini belirtti.                                                                                                       Narenciye ile ilgili sıkıntılar yaşandığının belirtilmesi üzerine Sever, “ çeşitlerimiz çok eski , hasat sezonumuz çok kısa. Bu durum ihracat pazarından kendimizi saf dışı bırakmamıza neden oluyor. Bu amaçla Narenciye Tanıtım Grubu’nu kurduklarını belirterek yapacağımız çalışmalarla piyasaya daha kaliteli ürünler sunacaklarını belirtti.                                                       Lojistik bölgesiyle ilgili sorular üzerine organize lojistik bölgesi için yerel yönetimlere büyük görev düşmektedir. Biz bu noktada elimziden gelen desteği merkezi yönetim olarak veriyoruz dedi.                                                                                                                                                            Konuyla ilişkili olarak  son sözü alan MEP Genel Sekreteri  Ferudun GÜNDÜZ , “düzenlemiş olduğumuz bu toplantı MEP adına yapılmış en verimli toplantılardan biri oldu diyerek Sayın Sever’in Mersinin sorunlarına  olan hakimiyeti ve bilgisi beni etkiledi.” dedi.

MEP’i kurarken arzu ettiğimiz tam da Merkezi Hükümet ve Yerel Yönetmler üzerinde bir baskı grubu oluşturmak iken bugün aynı hedefe inanmış insanlar olarak kol kola girdiğimizi görmekten mutluyum dedi. 1/100.000 lik Mersin-Adana Çevre Düzeni Planı Çukurova Bölgesi’nin yatırım ve gelişme  anayasası demektir .Bu konuda Mersin Valimizin önderliğinde oluşturulan bir şehir plancısı ekibi bizlerle ve Tarım, lojisitk, Turizm Platformlarıyla eşgüdümlü olarak başarılı çalışmalar yürütmektedir.Daha önce kentimizde yapılan 3  Master planın da bu plana entegre edilmesi böylece hayallerimizin ete kemiğe bürünmesine daha yaklaşmış olacağız. Tüm MEP bileşenleri Çevre Düzeni Planı için önerilerini en kısa sürede iletmelidirler dedi.

TURİYAD Genel Başkanlığı görevini de yürüten  Ferudun GÜNDÜZ ,”  TURİYAD olarak daha önce Mersin’de gerçekleştirdiğimiz ve Kuzey Irak’dan Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan ÇELEBİ ve TC Ekonomi Bakan Yardımcımız Mustafa SEVER iştirak etmişti. Bu kez de 5-8 Nisan tarihlerinde  Sayın Sinan ÇELEBİ nin daveti kapsamında  gerçekleşecek Erbil ve Dohuk’daki  “Irak da İş fırsatları – 2  “ etkinliğimide Bakanlar, Odalar ve STK liderleri ziyaret edilecek, sektörel bazlı ikili işgörüşmeleri de yapılacaktır. 12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin de Mersinin markalaşmasına katkı verecek bir faaliyet olduğunu ve sayın SEVER in bu projeye de sahipçıkacağına inancımız tamdır dedi.

Otomotiv sektörü üzerine söz alan platform üyelerinden MODER Başkanı Veli DOĞAN;  piyasada 300 bin civarında pert kaydı olan araç olduğunu söylerek bunlar ciddi  tehlike saçıyor dedi. Turizm sektörü adına söz alan MERTİD Başkanı Murat DEMİR ;Akdeniz Oyunları’nın yaklaştığı bir dönemde turistik ve tarihi bölgelerin bir an evvel elden geçirilerek turistlerin hizmetine sunulması , ayrıca Bakanlık eğitim çalışmalarının Antalya yanın da artık Mersinde de yapılmaya başlanmasının gerekli olduğundan  bahsetti.

Söz alan MESİAD Başkanı Ahmet AKKURT projelerin artık gerçekleşmesini beklediklerini belirtti, TURAB Başkanı Emin UCUZ, PERDER Temcilcisi Sedat GÜMÜŞ , GİŞKAD Başkanı Sevil YETKİN, TISİAD Bşk Yrd. Cavidan DEMİRAĞ, AGİPDER Temsilcisi,  Tarım ve Lojistik Pltform Başkanları ; genel olarak otoban çıkışının organize sanayi bölgesiyle bağlantılı hale getirilmesi gerektiği konusu, tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi ; küçük bahçe ve işletmeler yerine rekabet gücü yüksek büyük işletmeler kurulması gerektiği , komşu ülkelerle ilgili Mersin adına faaliyetlerde bulunularak iş insanlarının Mersin’e çekilmesi gerektiği , Mersin’in tanıtımına yönelik bir vakıf kurulmasının  gerektiği , yerel anlamda perakendecilerin yaşadığı sorunlar konuşularak en kısa zamanda çözüm ekseninde buluşulması gerektiği konusu üzerinde mutabakat sağlandı.

Toplantı Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa SEVER’e MEP adına hediye verilmesi ve toplu fotoğraf çeklmesiyle son buldu.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com