Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.712 views

Selman Ada – Mersin’ lileştirebildiklerinizdenim!

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, - Tarih : 12 Ocak 2013

marinadan-mersin-11

Pencerem açık uyumak Akdeniz’in ve Toroslar’ın oksijeninden yararlanmak ayrıcalık. Sabahları güneş doğarken enfes bir parfümle uyanıyorum. Yan taraftaki okaliptus ağacının güne başlarkenki selâmı bu. Sonra evin ön tarafına geçiyorum ve balkonda kahvaltı denize nâzır, harikulâde havayı soluyarak.

SONY DSC

Erken uyanan eşim sabah 6 sularında sandalla gelen balıkçıdan balık alır sık sık. Oynayan balıklar!

 

Duş alırken güneşe teşekkür ediyorum her keresinde, çünkü su güneşle ısınmakta.

 

Bestelerimi 7- 10 yaş arasında denize baka baka yapardım Heybeliada’da, sonra yarım asır beton duvarlara bakarak yazdım Paris’te, İstanbul’da Ankara’da, ta ki 2008’de Davultepe’ye yerleşene kadar. Gözlerim ufuk isterdi hep ama imkân bulamaz, çalışmama devam ederdim.

 

Davultepe Mersin’in 17 km. batısında enfes bir sahil kasabası. Buraya Fransızca “Mont-timbal” diyorum. (Davultepe anlamında.) 34 yıllık eşim Fransız…

 

Beste masama geçiyorum, hemen yanında pencere var! Akdeniz’in sonsuz gibi görünen sürekli devinimini izliyorum zihnimde sesleri inşâ ederken. Buna göz banyosu da denebilir. Yıkanıyor ufkum.

6610889173958

Ara sıra çarşıya iniyorum, Güneş Kırâathânesi’nde bir ayran içmeden olmaz! Bir ömürde içilebilecek en leziz ayran budur desem inanır mısınız? Türkiye’nin ayranıyla meşhur birçok yerinde ayran içmişliğim vardır. Ama bu başka! Ayrıca “Güneş Kırâathânesi” çelişkili bir isim. Zîra hemen önü beton bir binayla örtülü! “Görünmeyen Güneş” Kıraathanesi demek hoş olabilir.

 

Opera’daki yoğun provaların arasında “Dede Lokantası” ’na gidip, yöre yemeklerini tadmak özel bir heyecan. Sâdece öğle yemeği yenebilen bu mekânın aşçısı lokantanın da sâhibi. Maaş için yemek yapmıyor yâni. Eli leziz. Oradan çıkıp Sanat Kulübü’nde belki bir dosta da rastlarım içgüdüsüyle bi’ kahve içmek iyi geliyor. Sanat Kulübü şehrin en entellektüel mekânı. Orada çok değerli insanlarla tanışıyorsunuz. Sohbetler doyurucu olmakta, aşçısı da yamandır. Nezih ve samîmî rakı sofraları kurulabilmekte.

 

Kısa aralarda limandaki Balıkçı Barınağı’nda simit-çay iyi gider. Bu mekânda kendinizi balıkçı gibi hissedebilme imkânı var sanki. Nostaljik kış günlerinde buğulu pencerelerinden etrafı izlersiniz eski resimlerdeki gibi. Operadan tayfalar da olur burada! Gerçi pek az operacı bu mekâna uğrar. Farkındalık, ya da ufak şeylerden zevk almakla ilgili olsa gerek. Gelenler biraz şairdir, biraz incedir, biraz hassastır. Umutla hüznün içinizi kaplayabileceği nâdir bir noktadır burası.

 

Akşam operada temsil vardır, belki yöneteceğiniz. Kulis sâkindir önce, zaman ilerledikçe bir koşuşturma başlar, kostümler giyilir, makyajlar yapılır, ses ve enstürman temrinleri başlar ısınmak için. Seyirci son anda kapıya yığılır. Sanki oradan geçerken uğruyormuşçasına. Aşk-ı Memnu operası oynayacaktır! Salonun ışıkları kararır ve temsil başlar. Mersin’in sanatseveri beğendiğini iyi alkışlar, takipçidir. Dikkâtlidir. Birçok ilde nitelikli seyirci bulmanın kolay olmadığı ülkemizde Mersin, gelişmiş kültürel özellikleriyle mümtaz bir yerdir. Sanatçının sahnede mutlu olduğu bir kent. Temsil çıkışlarında,  özellikle prömiyerlerden sonra sanatçılar ve sanatsever dostlar saymakla bitmez Mersin restoranlarından birinde toplanır, geceyi ve emeklerini kutlarlar. Mersin’de, gece ilerleyen saatlerde “kapatıyoruz” diyen hiçbir restaurant işletmecisi göremezsiniz. Hepsi çok geç vakitlere kadar yeni oturmuşsunuz gibi güleryüzle servis sunar.

 

Viranşehir’deki Taşkıran’da çay kahve içmeden olur mu? Denizin dibindeki bu doğal mekân sıkması ve gözlemesiyle ayrı bir mutluluk sunar Yörük lezzetleriyle.

 

Bu yazı aslında bitmez! Anlatacak, sayacak, sitâyişte bulunacak o kadar çok özellik bir arada ki Mersin’de,  galiba en iyisi yaşayabildiğimiz kadar yaşamak, tadını çıkararak.

_DSC6067

Selman Ada

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com