Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.782 views

Selman Ada – Aptallık Evrensel(mi)dir..?

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , - Tarih : 22 Ocak 2013

AHMAKL~1

İdealize edildiğinde akıl Tanrısaldır denilebilir. En akıllı insanlar bile nisbî aklı temsil eder. Einstein’in aklı, sonsuz aklın karşısında ister istemez minimaldir, ama diğer insanlara nazaran yoğundur. Bu durumda Einstein’i, akıllı bir insan olarak kabûl edersek, onun gibi olmayanları da aptal olarak sınıflandırmamız gerekir. Aklın tekâmülü evrensel bir amaç ise, (ki genel felsefî eğilim böyle) esas olan aptallıktır belki de!

 

Şimdilik evrende insandan daha akıllı varlıkların mevcûdiyeti bilinmediğine göre “aptallık evrenseldir” varsayımı da yanlış gibi görünmeyebilir. İleride başka güneş sistemlerinin planetlerinde insandan akıllı varlıklar saptandığında ise “aptallık evrenseldir” yerine “aptallık insanîdir” demek imkânını yakalarız bakarsınız. Kim bilir?

insanhaklari

Aklın karşısında sürekli çelişkiye düşen, dünyaya ait bir olguya benzeyen ve aklı kıskanacak kadar akılsız olan zekâ ise olsa olsa kısa menzilli bir can yeleğidir. Böylece “zekâ evrensel değildir” denilebilir. Muhtemelen dünyaya mahsustur. Bu durumda dünya toplam zekâsı, evrende yerel kalabilir.

 

Bach, Newton, Shakespaere gibi dehâlar ne Tanrıdırlar, ne de diğer insanlara benzerler. Onların aklı zekâlarından üstündür. Sanki Tanrı onları tanımış, iltimas geçmiştir.

earth

Akıl Tanrısal ise (ki determinist yorumlara göre en ulaşılmaz akıl Tanrı’nınkidir) aptallık insanî olmaya mahkûm ve dolayısı ile evrenseldir. İnsanın hatâ yapan bir canlı türü olması da aptallığının kanıtı olmalı. Tanrısal akla ulaşmanın hedef edinilmesi ise tek Tanrılı dinlerle pekişiyor. Diğer insanlardan daha akıllı olduğu kabûl edilen Atatürk, Einstein, Mozart ve benzerlerinin Tanrıya daha yakın olduğu yakıştırması da aynı bağlamda mistiktir.

 

Aziz Nesin, “Türklerin yüzde altmışı aptaldır” dediğinde ortalık karışmıştı. Tabiî ortalığı büyük çoğunluğu oluşturan aptal insanlar karıştırmıştı. (Yarası olan gocunur). Aslında Aziz Nesin, dünyanın bütün insanlarını dikkate alarak konuşsaydı “insanlığın yüzde doksan dokuzu aptaldır” demesi daha doğru olmaz mıydı?

aptallik

Akıl ile zekâ birbirinden farklı kavramlar. Meselâ “zekâ hastalıkları” yok! Fakât zekâ eksikliği veya geriliğinden söz edilebilir. Oysa “akıl hastalıkları” var! Zîra akıl mantıktır. Özü, “hayatta kalmak” ve “güçlü içgüdüler” olarak nitelendirilebilir. “Deli” dediklerimiz mantık sorunu yaşamaktadır özetle.

 

Neyse! Yazımı tamamlarken sizi gülümseteyim:

Allah herkese akıl fikir versin!

selman ada

Selman Ada

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com