Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

6.067 views

Palmiye Ağaçlarının Yeni Anavatanı; Mersin…

Kategori : Ana Sayfa, Kültür-Sanat - Etiketler :, , , - Tarih : 03 Şubat 2013

palmiye04

Tropik iklimlerin egzotik ve etkileyici palmiye ağaçları Mersin’in güzelliğine güzellik katıyor. Günün koşturmacası içinde her gün yanından geçtiğimiz bu güzellik harikası palmiye ağaçlarını ne kadar fark ediyoruz?

 palmiye07 palmiye05

Güzel Akdeniz şehri Mersin’in sahilleri, bulvarları, bahçeleri, caddeleri ve hatta alışveriş merkezleri bile palmiyelerle dolu.  Zaman zaman yüksekliği bir apartman boyunu aşan, Mersin ile özdeşleşen palmiyeler şehrin hemen her yerinde bizlere sıcak yaz günlerinde gölge bir alan sağlıyor.  Mersin’in bir palmiyeler şehri olduğunu mahalle isimlerine “Palmiye Mahallesi”  avm’lerine konulan isimlere “Palm City” okulların isimlerine “Palmiye Koleji” (ismi değişti) ve hatta Forum’un içindeki sokaklarına verilen isimlere “Palmiye sokak”  bakarak da anlayabiliriz.

palmiye 01

Her zaman yeşil kalabilen ve bi çok faydası olan palmiye ağacının kullanım alanları çok geniş. Türkiye‘de palmiyeler yaygın olarak süs ağacı niteliğinde, park ve bahçelerde  çevre düzenlemede kullanılsa da birçok ülkede aslında ticari amaçla yetiştirilir. Akdeniz ülkelerinde süs bitkisi olarak yetiştirilen palmiyeler, tropikal ülkelerde ekonomik öneme sahiptir. Birçok farklı ülkede dokumacılıkta, mum yapımında, şarap elde etmede, yağı kozmetik sanayide, gıda sektöründe ve hatta yemeklerde kullanılıyor.

Dal yerine ana gövdeden uzanan devasa yapraklara sahip olan palmiyeler çok eski çağlardan beri kültürlerde önemli bir yer tutuyor. Tarih boyunca insanlar için önemli olan bu ağaç, bugün hala  Haiti ve Guam gibi bazı ülkelerin bayraklarında yer alıyor. Bayrağında palmiye olan Amerika eyaletlerinin başında ise Florida ve Güney Karolina geliyor. Ayrıca Suudi Arabistan‘ın armasında da palmiye bulunuyor. Eski Hristiyanlarda palmiye, zaferin simgesi olarak kabul edilirken eski Mısır‘da mimari alanında kullanıldığı biliniyor.

palmiye 02

Bu heybetli ve gösterişli ağaçlar ne kadar güzelse, budanması ve bakımı bir o kadar zahmetli. Bu egzotik ağaçların budamasını da ehil ellerin yapması gerekiyor. Palmiyenin uzayan dalları yavaş yavaş aşağıya doğru kıvrılmaya başlar, aşağıya doğru kıvrılan dallar sararmaya başladığı zaman budanabilir. Budama gövdeden en az 6-8 cm uzaktan budama makası veya ince uçlu testere ile yapılmalıdır, budama esnasında kullanılan testerenin ağacın köklerini sarsmamasına dikkat edilmelidir. Budanmayan palmiyenin alt yaprakları deforme olur. Deforme olan yaprakları hem  çok çirkin görüntü verir hem de palmiyede alt dallar eskidiği zaman yeni gelişecek dalları  belli ölçüde engeller, gelişmesini olumsuz etkiler.

Palmiyelerle ilgili diğer bir husus ise suyu sevmesi. Suyu seven bir ağaç olduğu için  toprağının devamlı nemli kalması palmiyenin büyümesinde önemli bir rol oynar. Ancak palmiyelerin diplerinde su birikmemesine dikkat edilmelidir, sulama sık ancak su birikmeyecek şekilde yapılmalıdır. Su birikmesi palmiyenin kökünün çürümesine yol açar.

 Public domain image, royalty free stock photo from www.public-domain-image.com 

Türkiye’de palmiyelerin üretimi en çok Akdeniz ve Ege bölgesinde yapılıyor. Çevre düzenlemede ve peyzajda yoğun talep gören palmiyelerin yetişmesi için uzun yıllar gerekiyor. Palmiyeler belediyeler arasında o kadar rağbet görüyor ki yaşaması ve yetiştirilmesi için uygun koşullar olmamasına rağmen belediyeler her türlü zorluğa katlanıyor. Uygun mevsim koşullarına sahip olmayan şehirlerde bile kullanılan, bakımı zor olan palmiyeler kış mevsimi geldiğinde soğuktan etkilenmesin diye sarılıyor.

Palmiye yetiştiriciliği son zamanlarda ülkemizde yaygınlaştığı görülüyor. Bunun en önemli nedeni dış ülkelerden palmiye ithalatının kırmızı palmiye böceği nedeniyle durdurulması. Palmiye ağaçlarının en önemli zararlısı olan bu böceklerin ülkemizde ilk defa 2005 yılında Mersin’de tespit edildiği biliniyor. Bu  zararlı böcekler, tüm hayat dönemini palmiye ağacının içinde tamamlayabiliyor. Bir defada 900 metre  kadar ilerleyebilen bu böcekler hem gece hem de gündüz çok hızlı bir şekilde üreyebiliyor. Bitkinin dışından tespit edilmesi oldukça güç olduğu için ağaçların içinde ülkeler arası yolculuk bile yapabiliyor. Güney Asya’dan Malezya’ya Hindistan’dan Suudi Arabistan’a, Mısır’dan Güney İspanya’ya kadar bir çok ülkenin başına bela bu böcekler, hem şehrin park ve bahçe düzenlemelerini hem de turizm sektörünü etkiliyor

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Son olarak;

Ülkemizde hava sıcaklığı özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde palmiye yetiştirmeye oldukça müsaittir. Palmiye yetiştirmek ilk kurulum maliyeti fazla yüksek olmayan, bakım maliyeti de düşük olan ancak getirisi de bir o kadar fazla olan bir yatırımdır. Özellikle Afrika dolaylarından ithal edilen palmiyelerde kırmızı palmiye böceğinin tespit edilmesi ve bu böceğin ağacın tamamen kurumasına yol açması nedeniyle ithalatı durdurulmuş bu da ülkemizdeki türlere olan rağbetin artmasına yol açmıştır. Türkiye palmiye ihracatında fazla söz sahibi değildir. Mevsim koşullarının ve diğer şartların uygunluğu, pazardaki talebin yüksek olması Mersin’i palmiye üretiminde önemli bir yere taşıyabilir. Önemli olan yatırımcının, hem iklim, hem sulama hem eğitim hem de fazla sermaye gerektirmeyen bu pazarının fırsatlarını görebilmesi. 

özge atinel

Hazırlayan : Özge Atinel

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com