Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.143 views

Özge Atinel – NUSRAT MAYIN GEMİSİ

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , - Tarih : 08 Ocak 2013

13ih

O dünyanın en ünlü mayın gemisi. İngiltere başbakanlarından Churchill onun için, “Sadece savaşın değil, dünyanın geleceğini de değiştirdi”dedi. Çanakkale Savaşları’nın kaderini belirleyen, dünya tarihini değiştiren, düşman pilotların idamına neden olan, boğazı geçilmez kılan, Türk Milletinin guru kaynağı olan bir öykünün kahramanı. “ NUSRAT MAYIN GEMİSİ”

Screen-Shot-2012-02-14-at-16_56_15

Çanakkale Savaşı’nın efsane ismi Nusret Mayın Gemisi, 1910 yılında Almanya’da inşa edilmiş, kırk metre boyunda, yedi buçuk metre genişliğinde, 365 tonluk mayın dökebilen bir gemiydi. En büyük özeliği dar alanda kolayca manevra yapabilmek ve az su çekerek mayın alanları üzerinde güvenle dolaşabilmekti. Saatte 15 mil hız yapabilen kahraman gemi Yüzbaşı Hakkı Bey’in komutasında, boğazın karanlık sularında tarihin akışını değiştirecek bir manevra ile üç düşman gemisini saf dışı bırakarak büyük zafer kazandırdı.

makaledeposu_135205936493

Belki de şu anda var olma sebebimiz olan bu kahraman gemi savaştan sonra, 1955 yılında emekli edilerek hizmet dışı kaldı. Özel şirketler tarafından alınarak sırasıyla 1966, 1982 ve 1987 yıllarında tadilat gördüğü için orijinalliğini kaybetti. Uzun yıllar kuru yük gemisi olarak o limandan bu limana sürüklenen gemi 1989 yılında Kıbrıs’a yük taşırken battı. On yıl batmış bir halde bekledikten sonra gönüllüler tarafından çıkarılan gemi, hak ettiği ilgiyi görmedi ve kaderine terk edildi. 1999 yılından itibaren şamandıra olarak kullanılan Nusrat Mayın Gemisi jilet olmayı beklerken, 2002 yılında Tarsus Belediyesinin girişimleri sonucu yeniden doğdu.

555

Mersin Müzesi arkeologlarının hazırladığı raporda “Gemi bir hurda yığını halindedir ve hiçbir özelliği kalmamıştır’’ ifadesi kullanılsa da Tarsus Belediyesi gemi için bir kampanya başlattı ve gemiyi devraldı. Almanya’dan getirtilen özel ekiplerce planlar yapıldı. Sekiz kişilik uzman ekip Çanakkale’ye giderek geminin maketini inceleyip, aslına en uygun hale getirmek üzere çalışmalara başladı. Zaman içerisinde gemiye sonradan eklenen fazlalıklar üçe ayrılarak kaldırıldı. Gemi üç parça halinde, kırkayak denilen tırlarla 27 kilometrelik yolu 4,5 saatte alarak Tarsus’a getirildi. Çanakkale parkına yerleştirilerek montajına başlanan gemi son olarak boyanarak yük gemisi yapılırken eklenen parçaların çıkarılmasıyla orijinal haline getirildi. Ve şimdi Tarsus’un girişinde Çanakkale Parkı’nda ziyaretçilerini karşılıyor.

Gördüğü ilgisizlik yüzünden neredeyse jilet olacakken yeniden doğarak müze haline gelen Nusrat Mayın Gemisi’ne Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi geliyor. Çanakkale’yi geçilmez kılan Nusrat Mayın Gemisi’ni gezerek o günleri tekrar yaşayan ziyaretçiler, temsili Çanakkale Şehitliği’nde de dua ediyor.

Mersin’den Adana’ya giderken Tarsus’un hemen girişinde bulunan Çanakkale Parkı’nın tam ortasında yer alıyor Nusrat mayın gemisi. Parkın giriş kapısından içeri baktığımızda Gazi Seyid onbaşının heykeli, İdari Bina ve Yüzbaşı İsmail Hakkı Bey’in müzesi görülüyor. Ön kapıdan girildiğinde parkın bahçesinde bizi heykeller, Çanakkale Şehitlerine ithaf edilmiş şehitlik ve ziyaretçilerin istirahat etmesi için yapılmış kafeterya karşılıyor.

Geminin giriş merdivenlerden başlayarak Nusrat’ın künyesinin yazılı olduğu mermer bloklardan geçen ziyaretçiler tarihe adım atıyorlar. Arka güvertede düşman gemilerini bozguna uğratan mayın döşeme sistemini, geminin kaptanının gemiyi yönettiği, kararlar aldığı ve belki de bir milletin kaderini tayin ettiği kaptan köşkünü, mürettebatın toplantı odasını, alt güvertede yer alan üç boyutlu savaş figürlerinin yer aldığı resim odasını, savaşla ilgili doküman, tuğra, harita ve dönemin eşyalarının sergilendiği iç kamarayı gezen ziyaretçiler adeta tarihi yeniden yaşıyor.

NUSRAT MAYIN GEMİSİ İÇİN NE DEDİLER;

İngiliz general Oglander’in, “Çanakkale-Gelibolu Askeri Harekatı” adlı eserinin birinci cildinde: “Pek uygun başlamış olan gün bu meçhul mayın hattının o olağanüstü ve ortalığı kırıp geçiren başarısı yüzünden, tam bir başarısızlıkla sona erdi. Bu yirmi mayının seferin talihi üzerindeki etkisi ölçülemez.”

Sir Ccolyen Corbet’in, “Harekatı Bahriye” adlı eserinin ikinci cildinde: “Felaketlerin hakiki sebebi keşif ve tayin olununcaya kadar çok geçmedi. Hakikat şu idi ki, 8 Mart gecesinde Türkler, haberimiz olmadan Erenköy Koyuna paralel olarak 20 mayın dökmüşler ve balıkçı gemilerimiz, aramaları esnasında bunlara rastlamamışlardı. Türkler bu mayınları özel amaçla manevra sahamıza koymuşlar, gösterdiğimiz bütün ihtiyat ve sağgörüye rağmen baş döndürücü bir zafer kazanmışlardır.”

nusret-mayin-gemisi

Bahriye Nazırı Churchill 1 Ağustos 1930 tarihli “La Revue de Paris” dergisinde şöyle der: “Nusrat Gemisinin gizlice döktüğü 20 demir kap, İngilizler tarafından başarı ile başlanmış olan Çanakkale Harekatını durduran bir takım psikolojik karışıklıklar doğurdu. Yalnız başına bu engeldir ki, Türkiye’yi bir bozgundan kurtardı ve harbi uzattı. Bu yüzden mağluplar kadar muzaffer Avrupa’da sarsıldı. Kendilerini Fransa, Polonya, Galiçya, Balkanlar, Filistin, Suriye ve Kuzey İtalya topraklarının örttüğü 6-7 milyon insan, düşmanlarının kurşun ve gülleleri ile değil, 18 Mart sabahı Çanakkale’nin kuvvetli akıntısı altında, ağırlıklarına bağlı bulundukları tel halatları üzerinde gerili duran 20 demir kap yüzünden yok olup gitti.”

Geminin künyesi :

Adı ye Tipi

NUSRAT – Mayın Gemisi

İnşaa Tarihi ve Yeri

1911-Kiel Almanya

Tonajı

365 Ton

Askerî Hizmete Girişi

1913

Boyu ve Eni

40m.-7.5m.

Derinliği

3,4 m.

Silahları

1 Adet 7,5 /40 Top 2 Adet

 

4,7 top, 2 mk. 5b.

Mayın Kapasitesi

40 Adet

Sürati

15 mil

Terhis Târihi

1955

Gemi Komutanı

Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey

Mayın Grup Komutanı

Yüzbaşı Hâfiz Nazmi Bey

Mürettebat Sayısı

61 kişi

Mürettebat

Hafız Nazmi Bey: Balkan Savaşı’ndan sonra Çanakkale Boğazı Mayın Grup Komutanlığı’ na ve Kılavuzluğa atanmıştır. Balkan Savaşı’nda bir iki düşman gemisini batırmıştır. 18 Mart 1915’te kazanılan başarıda büyük pay sahibi olan Hafız Nazmi Bey binbaşılıktan emekli olmuştur. Binbaşı Nazmi (Akpınar) 65 yaşında iken 5 Mayıs 1940’ da vefat etmiştir.

Tophaneli Hakkı: Nusrat Mayın Gemisi komutanıdır. Bu görevden iki gün önce kalp krizi geçirmiştir. Tüm ikazlara rağmen bu göreve katılmak istemiştir. Mayınların döşenmesinden sonra, geminin düşman projektörlerine yakalanıp, görev başarısızlığa uğrayacak korkusuyla ikinci bir krizle, Çanakkale’ ye dönemeden vefat etmiştir. Şahadet şerbetini içmiştir.

Diğer Personel: Güverte Yüzbaşısı Hüseyin, Onbaşı Çarkçı Ali,İkinci Çarkçı Ahmet, Üçüncü Çarkçı Yüzbaşı Hasan, Elektrik Zabiti Mülazım Hasan, Top Zabiti Mülazım Kadri Bey ve elli dört nefer.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com