Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.244 views

Özge Atinel – Narenciyede Son Durum

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , , , - Tarih : 14 Ocak 2013

narenciye

Kış  aylarının güneşi, sofralarımızın olmazsa olmazı,  evlerimizin vazgeçilmezi. Portakal, mandalina, limon ve greyfurt… Kendilerine has kokularının yanında tatlı ve ekşi bir tada sahip olan turunçgiller,  içerdikleri C vitamini ile kış aylarında bizi hastalıklardan koruyan yegâne doğal kurtarıcılarımız.

Avrupa kıtasında özellikle İspanya gibi Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü ülkelerde yetişen turunçgillerin tarihi M.Ö 4 bin yılına kadar dayanıyor. Türkiye’de ise turunçgil denince Ege ve Akdeniz bölgesi akıllara geliyor. Erdemli ve Mersin merkezde yıllık 600 bin ton üretimi ile ülkemiz  üretiminin yüzde 65’lik bir payına sahip.Dolayısıyla turunçgil sektörü ilimiz tarımı açısından son derece önemli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Ancak bir zamanlar ‘Altın yumurtlayan tavuk’ olarak kabul edilen narenciye sektöründe yaşanan sorunlar, üreticiyi iflas noktasına getirirken, ülke ekonomisine de ağır darbe vurdu. Hükümetin yanlış politikalarından şikayet eden üreticiler, özellikle ihracatta yaşanan sorunlar nedeniyle 70 bin ton narenciyenin dalında kaldığını belirterek  en kötü yılın yaşandığını söylüyor. Bahçelerinin 75 bin dönümden 40 bin dönüme düştüğünü, bu yıl yaşanan sorunlardan sonra 10 bin dönümün daha kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyleniyor.

Üreticinin başlıca sorunu ; ürüne ton başına verilen teşvik priminin  en az 150 dolar olması gerekirken, 75 dolar olarak açıklanması ve bunun yanında nakit olarak ödenmemesi. Geç ve düşük açıklanan teşvik  priminin  yanı sıra; elektrik ve suya yapılan zamlar, sürekli değişken fiyatlarda seyreden zirai ilaçlar ve işsizlik sigortasından yaralanmak için gereken süre konusunda yaşanan sıkıntı nedeniyle mevsimlik  çalışacak işçi bulunamaması üreticinin karşılaştığı  diğer sorunlar arasında yer alıyor.

narenciye11

 İran’a uygulanan ambargolar ve Türkiye’nin AB ile yapmış olduğu anlaşmalarda yasaklı olan ilaçlarla ilgili bir takım kararlar nedeniyle tüccarlar da zor durumda. Türk yetkililerle görüşüldükten sonra bu sorun kısmen aşılsa da, ülkede yıllardan beri tam donanımlı bir kimya laboratuarı olmaması nedeniyle yetişen meyve ve sebzenin ihracında ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Sesini, hükümete ve bölge milletvekillerine duyuramayan üretici, narenciyede yaşanan olumsuzlukları, yetkililerle paylaştıklarını ancak hükümetten gereken desteği göremediğinden yakınıyor. Fiyatların yılladır aynı seviyede olması, buna rağmen girdilerin artması sektörün yaşatılması adına uğraşan üreticinin umutsuzluğa kapılmasına neden oluyor.

36879_403164297915_4430608_n

Özge Atinel

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com