Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

5.759 views

Onur Kıratlı – Cehennem Deresi…

Kategori : Ana Sayfa, Gezi - Etiketler :, , - Tarih : 14 Ocak 2013

Adsız

Hafta sonu için bir plan yapmadıysanız eğer plan yapmaya hazırlanın derim. Çünkü anlatacaklarım ağzınızın sulanmasına, kaslarınızın kıpırdanmasına, zihninizin hafif karışmasına hatta erken plan yaparsanız uykularınızın kaçmasına kadar neden olabilecek bir dizi biyolojik ve psikolojik reaksiyonlara sebep olacaktır. O zaman yapmamız gerek hiç tereddüt etmeden sırt çantamızı, gerekli diğer eşyalarımızı ve fotoğraf makinamızı hazırlayarak yola hazırlanmak ve yanımıza macera tutkunu 3-5 dost bulmak olacaktır. Eğer sıkı dostlarınızı ikna edemiyorsanız dert etmeyin tuttuğunuzu götürün zaten bu maceradan sonra sıkı dostluklara ve bir torba dolusu anı-maceraya sahip olacaksınız.

333 11

Rotamız 2 günlük. Tabi günübirlik mangalada gidilebilir. Gideceğimiz yer Cehennem Deresi, Cehennem Kanyonu, Cehennem Deresi Vadisi, Zindan Kanyonu, Cocak Deresi ve Cocak Vadisi. Ama ne gezi 1 taşla bol kuş …. sanmayın kuşların hepsi esasında bir kuş. Bir sürü adı var buranın. Yıllar yılı bu isimlerin hepsinin farklı bir yer olduğunu sanan ben, bu yazı ile birlikte sayenizde öğrenmiş bulunuyorum. Bu iyiliğinize istinaden de ne zamandır sakladığım bomba mekanımı gelecek yazımda anlatacağım.J Neresimi?? Bolu. Bayılırım. Tek geçerim. Gez gez bitmez. Canımmm çekti valla.. Neyse zihnim fazla karışmadan cehennem deresine gidelim önce.

 

Bolkar dağlarının güney yamaçlarında yer alır. Cehennem deresi birkaç dere ve gür kaynakla beslenir. Birçok boğazdan geçer, etrafından çıkan kaynak sularını toplayarak daha aşağı doğru iner. Irmağın derin bir boğazda yerin altına daldığı görülür. İleride daha hızını arttırarak yer yer çağlayanlar halini alır. Irmak derin ve dar boğazlardan geçerek, Kadıncık deresi ile birleşir.Çamlıyayladan 17, Sebilden 12 km. Mersin’ den ise Çamlıyayla+17 yada sebil+12 . Hesapla uğraşamadım gecenin bu saatinde. Mersin’ den Sadiye, Alanyalı üzerinden gitmekte mümkün.

11111 661

Bölge yoğun ve yaşlı sedir ağaçları ile kaplı. Cehennem Deresi, Mersin ve Tarsus’a içme suyu sağlayan Berdan nehrinin iki kolundan biri ve ana besleyici kol. İçtiğimiz her 5 litre suyun 3 litresi Cehennem Deresinden geliyor.

 

Yüksek debiye sahip dere kenarından başlayan yolculuk, bir süre sonra dere içinde devam edeceğinden dolayı hazırlıklı olmanız şart. Hatta yanınızda bir halat bulundurmanız bile gerekebilir. Zira derenini yüksek debisi karşıdan karşıya geçişlerde sizi sürükleyebilir. Bunun için derenin hırçınlaştığı bölümlerde siz halatın bir ucunda, arkadaşınızda diğer ucunda olmalı.

 

Mevsime göre dere sizi sınamakta ısrar edecek. Ama her bir zorluğun sonunda yepyeni bir macera ile karşılaşmak an meselesi. Kendinizi bazen bir tünelden geçiyor bazan bir sahilde bazende amazonlara gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Boşuna zindan demiyorlar heralde çünkü bazende çıkış yokmuş gibi görünüyor. Ama elbette var.

 

Dere kenarında hayalini kurduğunuz o geniş, yemyeşil, koyu gölgeli kamp alanını aramayın bulamayacaksınız. Bulduğunuz yere çadırınızı kurun derim. Ara ara bir düzlük belirecek, taban bazen çakıl taşı, bazen kum olabilir. Bu tip yerler ara ara karşınıza çıkacaktır. Ama illaki çıkacaktır. Mayonuzu, varsa oltanızı illaki götürün çünkü şelalelerin döküldüğü ufak göletlerle sıkça karşılaşacak ve mayonuz yoksa kahrolacaksınız. Olta olmasada olur. Eğer yapabiliyorsanız yanınızda 18 lt lik boş, üst kapağı kesilerek çıkarılmış yağ tenekesini mutlaka taşıyın kamp yerine kadar. Niyemi? 10 numara yemek tarifi için tabiki. Sabır, tarife az kaldı. Ha birde su ihtiyacınız için mutlaka pratik filtre çözümlerini gitmeden değerlendirin.

664 663

Sevgili dostlar şimdilik benden bu kadar. Yıllardır bir doğa tutkunu olarak sizlerlede paylaştıklarım, şiddetle tavsiye edebileceğim bir yaşam şeklidir esasında. Sahip olduğunuz şeyleri değiştirmek çok zordur. Mesela işinizi, eşinizi, evinizi, çocuklarınızı, annenizi, babanızı. Bunların hiçbirini değiştiremezsiniz. Ama 2 günlükte olsa dünyanızı değiştirebilirsiniz. İşsiz, eşsiz, stressiz, şunsuz bunsuz… Sizi temin ederim bu iki günde birini bile 1 kere düşünürseniz derginin parasını şahsen iade edeceğim. Sözüm söz.

 

Saygılarımla…

 

Orman Tavuğu :

 

1-      Kişi sayısının yarısı kadar tüm tavuk.

2-      Kişi sayısı kadar domates.

3-      Kişi sayısı kadar soğan.

4-      Bolca sarımsak.

5-      Bir miktar tuz.

 

Öncelikle tüm tavukları tuzlayın. Sonra tavuğun farklı yerlerine delikler açın ve bu deliklere soyulmuş sarımsaklardan yerleştirin. Sonrada varsa bir şiş yoksa kurumamış parmak kalınlığında bir dal parçasına tüm tavuğu geçirin ve tavuğu dala bir şekilde bağlayın. (bu tavuğun kaymaması için yapılacak) Daha sonra dala önce soğan sonra domates olacak ikişer adet tavuğun kafa tarafından saplayın. Ve bunu bol miktarda oluşturduğunuz közün ortasını açarak yere saplayın. (Sebzeler havaya bakacak) Dikkat edin köz kalmasın altında yoksa dalnızda tavuğunuzda yanar. Ve üstüne yanınızda taşıdığınız 18 lt’lik tenekeyi kapatın. Bu tenekenin içine her dalda 2 adet tavuk olmak üzere 3 dal yerleştirebilirsiniz. Ve tenekenin etrafına közleri yığın. Yaklaşık 45 dakika sonra ( orta şiddetli ateşte ) afiyetle yiyebilirsiniz.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com