Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.875 views

Ömer Efe – Azık Torbamdan Masallar..

Kategori : Ana Sayfa, Kültür-Sanat, Yazarlar - Etiketler :, , , - Tarih : 09 Ocak 2013

yorukler

Azık Torbamdan Masallar..

Güneşli, sıcak günlere az kaldı; Yörükler yaylalara çıkacaklar.. Şimdilerde ovadalar, sahildeler..

Eli kulağında.. Anadolu’ya geldiklerinden bu yana geri çevirmedikleri davete uyacaklar; doğaya katılacaklar.. Yazın yaylada, güzün güzlükte yurt kuracaklar.. Develere yataklar, yorganlar yüklenecek.. Üzerine kıl kilimler, heybeler atılacak.. Belki devenin yerini traktör ya da kamyonetler alacak, alsın.. Yine de geceden yola düşülecek..

05-yoruklerde_yasayis

Hava yaylalarda hala soğuk olacak.. Sonra yaz gelecek.. Temmuz olacak.. Ağustos olacak.. Koyunlar, ve keçiler güzelce yıkanacak.. Tertemiz yünleri gırklık makaslarla kırkılacak.. Kırkılan yünler yayla atılacak, pamuk gibi olacaklar.. Sonra yünler bölüm bölüm, çile çile kola takılacak.. Herkes yapamaz; o çileler kirmende eğrilecek.. Kirmende eğrilen yünler ince ip haline gelecekler.. Hani develerin kamyonet olması gibi; eskiden olsa o ipler yaylanın ağacından, ağacın kökünden, kökün yaprağından alınan renklerle yani doğanın kendisiyle boyanacak.. Yeşilli, sarılı, allı, morlu olacak.. Çulfalık kurulacak, ıstar çakılacak.. İpler dokunacak.. El emeğiyle, göz nuruyla, Anadolu ruhuyla azık torbası yapılacak..

Yörüğün bildiği ve dahi sevdiği yaylası.. Yaylasında koyunu, keçisi.. Peşinde hababam dolaşacak.. Çobanlık edecek.. E, öğlen oldu mu azığını yiyecek.. Allı, morlu, yeşilli, sarılı iplerle dokunan azık torbası lazım; içine tuzu, ekmeği, suyu konulacak.. Azık edecek.. Yaylada çobanın azık torbası olacak.. Güzdede yurdun tuz torbası olacak.. Ovada damın kaşık torbası olacak..

yoruk_ali_efe

Yörüğün torbası doğanın modasına uyar.. Ön yüzü desenli, arka yüzü sade olur.. Omuza asıldığında vücudun alt kısmına gelen kısım genelde desensiz veya çubuklar halindedir.. Yörüklerdeki azık torbaları, tuz ve kaşık torbalarına göre biraz daha geniş enlidir.. Omuza ya da boyuna asılabilmesi için yine yünden ya da keçi kılından dokunmuş kolanlar kullanılır.. Dar ve kibar yapıda dokunurlar.. Bazı azık torbalarının ön yüzlerinde sıra halinde süs püskülleri bulunur.. Bu püsküller yine renkli yünlerden elde dokunurlar ve torbaya dikilirler..

Azık torbalarında doğanın bizzat kendisi ve Yörük kadınının eli vardır; hayalleriyle, neşesiyle, hüznüyle.. Desenler özgündür.. Sırf dokumuş olmak için dokunmazlar.. Desen ve renklerinde ahenk kollanır..

Desen ve renk yaklaşımları yöreden yöreye değişiklik gösterir.. Akdeniz Yörük kadınlarının dokuduğu torbaların motifli yüzlerinde yıldız, eli belinde, koç boynuzu, muska, kurt ağzı, akrep, çakmak, aslan ağzı, kıvrım, sığır sidiği gibi motiflere aynen veya ufak değişikliklerle rastlanır.. Dikkat edilirse; bütün motifler doğanın ta kendisidir..

İkinci bin yılın başlarında, Orhan Bey zamanında başlayan Yörük aşiretlerinin iskan edilmesi, yerleşik hayata geçirilmesi çabaları 17. yüzyılın sonlarında hız kazanmışsa da asıl etki cumhuriyet döneminden sonra oluşmuştu..

Şimdi Yörük için sıkıntı büyük.. Konmak tamam da; göçmek zorlaştı.. Geçen zaman çok şeyi değiştirdi.. Göç yolların artık engellerle dolu.. Oysa; göç tazelenmeye yolculuktur.. Yörük göçecek, tazelenecek ve doğayı da tazeleyecektir.. Yörüğün obası yaylada otladığı zaman doğa budanacak, doğa gübrelenecek..

Şimdi Yörük için sıkıntı çok.. Otlakları tarla olmuş.. Kıl keçileri zarar veriyor diye ormanlara girmesi yasak.. Köylerin yanlarından geçmek ya da köy yakınlarında konaklamak için muhtarlıklara para ödemek zorunda.. Yahu obadan ne istersiniz..?! Yörük doğaya en yakın duran, ona en çok saygı gösterendir..

Ne isteniyor obadan..?! Mersin Valiliği ve Orman Bakanlığı yetkilileri Sarıkeçili Yörükleri’yle bir toplantı yapmıştı.. Devlet artık Yörükler’in yerleşik hayata geçmelerini istiyordu.. İstiyordu da; akılcı bir projeleri var mıydı..?! Bu işin ekonomik, sosyal ve psikolojik altyapısını hazırlayabilmişler miydi..?!

f56_yoruk_katari

Değerli okurlar..

Bir çağrım var size; kulak vermeniz dileğimle.. Nereden bakarsanız bakın Yörük Kültürü’ne sahip çıkmalı ve destek olmalı.. Ulu Önder Atatürk “Arkadaşlar..! Gidip Toros Dağları’na bakınız.. Eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki; bu dünyada hiçbir kuvvet bizi yenemez..” demişti ulusal mücadele yıllarında.. Şimdi şekli değişen bir mücadele dönemindeyiz.. Elbette ve maalesef doğanın modasından koptuk.. Şimdi durduk yere Louis Vuitton çanta mı Azık Torbası mı diyecek halimiz yok.. Ve fakat Azık Torbası’nı bilecek, koruyacak ve yaşatacak halimiz olmalı.. Şekli değişen mücadele; geçmişini bilmeyi, kültürünü korumayı ve doğaya her koşulda saygı duymayı gerektiriyor..

Bu vesileyle; Devran Dönsün, Sarı Keçililer Yürüsün..

30073_401142932486_7658275_n

Hazırlayan : Ömer Efe

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com