Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.717 views

Model Uçak Aşkı…

Kategori : Ana Sayfa, Röportaj, Spor - Etiketler :, , , - Tarih : 14 Nisan 2014

DSC_0207

Daha ortaokuldayken başlayan model uçak sevdasını bu günlere kadar taşıyan Zafer Şahin, şimdilerde sanat sokağında kurduğu atölyesinde 7’den 70’e meraklı ve ilgili herkese bu zevkli hobiyi aşılıyor. 2014 yılında eğer projelerine destek bulabilirse gençlere model uçak kursu da vermeyi planlayan Zafer Şahin’in kaleminden neredeyse bir ömür verdiği hobisini paylaşıyoruz sizlerle…

DSC_0023

1954 yılında Burdur’da doğdum. Evli ve iki çocuk babasıyım.  Aslen Mersin’li olup babamın görevi icabı ve çalışma hayatım nedeniyle 2009 yılına kadar Ankara’da yaşadım, 2009 yılından itibaren de Mersin’de yaşıyorum. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu olup 1979 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünde göreve başladım. 27 yıl hizmetten sonra 2006 yılında Daire Başkanı olarak emekliye ayrılmış bulunuyorum. Ortaokul yıllarımda lastik kurmalı modellerle başladığım model uçakçılık 1980 senesinde patlar motorlu ve tel kontrollü uçaklar ile devam  etti. İlk radyo kontrollü uçağıma 1981 yılında sahip oldum. Uçak alman Graupner marka üstten kanatlı bir model idi. RC uçaklar bir kontrol cihazı ile yerden gönderilen sinyallerin uçağın içindeki bir alıcı sayesinde kanatçıkları hareket ettiren servo dediğimiz küçük motorlara iletilmesi ve yakıtlı 2 veya 4 zamanlı patlar motorlarla güç elde edilerek uçmaktadır. O tarihlerde modelci büyüklerimiz bize egzozun kokusunu bir kez kokladığınız zaman modelciliği bir daha bırakamayacağımızı söylemişlerdi bugünkü yaşımda çok haklı olduklarını düşünüyorum.

DSC_0201 DSC_0303

O zamanlar bu hobi ile ilgili malzeme temin edebilmek o kadar zordu ki ancak yurt dışındaki bir tanıdığımıza rica edip getirtebiliyorduk. Bu günkü teknolojiyle elimizin altındaki internet sayesinde dünyanın her yerinden malzeme tedarik edebiliyoruz. Ancak o günkü zorluklar model uçaklarımı kendim inşa ederek yapabilme yeteneği kazandırdı. Resimlerde gördüğünüz uçakların yapımı tamamen bana aittir.

DSC_0411

 

Model uçaklarla ilgili hobim daha sonraları model gemicilik alanına da kaydı, radyo kontrollü model gemilerde de aslının aynı çeşitli fonksiyonları olan uzaktan kumandalı gemiler yapıp bunları keyifle yüzdürdüm. Ancak model uçakların en keyifli  tarafı ise uçakların her kalkış ve inişindeki heyecandır. Modellerle ilgili bu çalışmalarım Mersin’de çeşitli kuruluş ve kişilerin beğenisini kazanması neticesinde en son Mersin Deniz Ticaret Odası yetkililerinin isteği üzerine statik konteyner gemisi maketi yaptım. Şu anda kuruluşta sergilenmektedir. Bu hobi ile uğraşarak almış olduğum zevk ve huzur iş hayatıma, aile yaşantıma bile  olumlu etkileri olmuştur. Bu arada bugüne kadarki bilgi birikimimi ve tecrübelerimi bu alana ilgi duyan gençlere ve kişilere aktararak modelciliğe olan ilginin artması için yoğun çaba sarf ettim. Şu anda Mezitli Sanat Sokağında küçük bir atölyem mevcut olup modelcilik çalışmalarımı burada sürdürüyorum.                     Sonuç olarak içimdeki çocuğu hiçbir zaman öldürmedim. Sizlerde çocukluğunuzu öldürmeyin, çünkü çocuklardan hiçbir zarar gelmez.

DSC_0414

 

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com