Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

3.369 views

Meski Teftiş Kurulu Başkanı Tekin Karabıyık Anlattı…

Kategori : Ana Sayfa, Röportaj - Etiketler :, , , - Tarih : 26 Ocak 2013

meski_Logo

meski_

 

 

Mersin, 2009 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre 1.640.888 nüfuslu bir ildir. Bunun 1.270.621’i (% 77) belediyelik alanlarda, 370.267’si de (% 23) köylerde yaşamaktadır.   Belediyelik olan yerleşim yerleri; Büyükşehir Belediyesi de dahil olmak üzere, 13 ilçe ve 41 belde belediyesidir. Belde belediyelerinin ilçelere göre dağılımı şöyledir: Anamur 2, Bozyazı 2, Çamlıyayla 1, Erdemli 10, Gülnar 4, Mezitli 2, Mut 1, Silifke 8, Tarsus 5, Toroslar 5 ve Yenişehir 1. Köylerin sayısı ise yaklaşık 530’dur. Bunların yaklaşık 70’i Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli ilçelerinin köyleridir. Tarsus’un 138, Mut’un 90, Gülnar’ın 41, Çamlıyayla ve Aydıncık’ın 10’ar, Silifke’nin 76, Erdemli’nin 45, Bozyazı’nın 14, Anamur’un 38 köyü bulunmaktadır.   Toplam yüzölçümü 15.853 Km2’dir.

DSC_0046

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (bundan böyle kısaca “MESKİ” rumuzu ile anılacaktır) Genel Müdürlüğü 1993 yılında kurulmuştur. Yani şu anda 20 yaşında bir “delikanlıdır”. 2004 yılına kadar Akdeniz, Toroslar ve Yenişehir belediyeleri sınırları içinde görev yapan MESKİ, 2004 yılındaki 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun getirdiği genişleme ile Doğu’da Huzurkent, Batı’da Tece, Kuzey’de ise Değirmençay, Gözne, Soğucak hattında hizmet vermeye başlamıştır.   6 Aralık 2012 tarihinde çıkan 6360 sayılı Kanun ile bir sonraki yerel seçimlerden sonra il sınırlarında görev yapacaktır.   MESKİ Genel Müdürlüğü, 2560 sayılı Kanuna tabi, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir kamu tüzel kişisidir.

meskmi 1 meski-koylerin-su-sorununu-cozmeye-devam-ediy-3730030_o

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Macit ÖZCAN’ın, 14 yıllık liderliğinde faaliyetlerini yürüten MESKİ Genel Müdürlüğü, bu süre içinde hâlihazırda 16 olan Su Kanal İdareleri içinde, en başarılı olan idarelerden birisi haline gelmiştir. 2001 yılında yaşanan sel felaketinden sonra, sel sorunu Mersin merkezi için bir problem olmaktan çıkmıştır. 2001 yılındaki sel felaketinden daha yoğunluklu yağışlara rağmen, yağmur suları Mersin’li için artık bir çile değildir.  Öte yandan kanalizasyon atıkları, gelişme iddiasındaki Mersin için diğer en önemli bir sorundu. Karaduvar’da yapılarak hizmete açılan Atıksu Arıtma Tesisi ile hem deniz kirliliği sona ermiş hem de çevre ve insan sağlığı yönünden yaşanan sorunlarda bertaraf edilmiştir. Yakında şehir merkezinde bile denize girilebilecek olması, bir başarı destanıdır.

meski1_zps26df98f4 ayar1029meski--den-pamukluk-barajina-gezi-

Şehir Merkezinin içme suyu Tarsus-Berdan’dan getirilerek temin edilmektedir. Berdan’da arıtılan su, elektrik enerjisi marifetiyle Mersin Merkez’e gelerek, çeşitli depolar marifetiyle dağıtılmaktadır. Çok hızlı bir nüfus artışına maruz kalan Mersin’in, su dağıtım şebekesi hem eski hem de yıpranmış olması nedeniyle, şebekedeki su kaybı çok yüksek düzeylerdeydi. Su kaybının bir nedeni de arızaların onarımlarındaki tekniğin geriliğidir. Böylelikle, arızalara hem geç müdahale ediliyor hem de arızanın giderilmesi uzun zaman alıyordu. Bu ise su kaybını daha da arttırmaktaydı. Mevcut şebekelerinin birçoğunu yenileyen MESKİ Genel Müdürlüğü, arızalara müdahale tekniklerini ve araçlarını da geliştirmiştir. Böylelikle bin bir emek ve parayla Berdan’dan getirilen içme suyunun şebekede kaybolmasının önü önemli ölçüde azalmıştır. Bu durum elbette ki hem içilen suyun kalitesini arttırmış, hem de su fiyatlarının aşırı artışını önlemiştir.

MESKİ’nin gösterdiği bu muazzam gelişmenin arkasında, birikimli ve özverili MESKİ personelinin yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Macit ÖZCAN’ın, etkili, verimli, takipçi ve çözüm üretici önderliğinin payı elbette ki birinci önceliklidir. O’nun Mersin aşkı ve azimli çabaları olmasaydı, bu başarıların gerçekleşmesi elbette olanaksızdır.   MESKİ’nin gösterdiği bu muazzam başarıdan, artık tüm il sınırlarındaki Mersinliler de nasibini alacaktır. MESKİ, yaklaşık 15 ay sonra resmen sorumlu olacağı il sınırlarında etkin ve verimli bir hizmet sunmayı, en ücra köydeki vatandaşın da Mersin Merkezdeki kaliteyi yaşaması gerektiği düsturu ile hareket etmektedir. Çok yakın bir zamanda kurulacak olan özel bir proje ekibiyle, il sınırlarındaki tüm sorunlar tek tek tespit edilecek, tespit edilen sorunlara ilişkin çözümler üretilecektir. Böylelikle 15 ay sonra, devir işlemleri resmen bittiğinde MESKİ, hazır projeleri ile tüm sorunları çözecek uygulamayı vakit yitirmeksizin başlayacaktır.

00214676 231meski--den-pamukluk-barajina-gezi-

Belediyecilik, çok kutsal bir iştir. Belediyelerin yaptığı kötü şeyler varsa bunun faturası Belediye Başkanı’na kesilir. Eğer iyi şeyler yapılmışsa bu kez de bunun olumlu faturası yine Belediye Başkanı’na kesilir. 2004 yılından sonra MESKİ’nin sorumluluğuna giren 19 belde ve 49 köyde, yapılan hizmetler sayesinde “MACİT ÖZCAN TAKDİR EDİLİYORSA”, çok kısa bir süre içinde, MESKİ’nin vereceği hizmetler sayesinde, 13 ilçede, 41 beldede ve 530 köyde aynı dileklerin ve duaların edileceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu, bir beklenti değil, geçmişteki başarıların geleceğe taşınması gayretinden başka bir şey değildir.

Bu bağlamda, 6360 sayılı Kanun ile MESKİ’nin görev alanına giren yerleşim yerlerinin şimdiden gözü aydın olsun.

1571

Özden Nasıf

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com