Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

8.819 views

Mersin’den Yükselen Çağdaş Bir Ses, Nevit Kodallı…

Kategori : Ana Sayfa, Kültür-Sanat - Etiketler :, , - Tarih : 03 Şubat 2013

kodal

Beş çocuklu bir ailenin en küçüğü  olan Nevit  Kodallı 12 Ocak 1925‘teMersin’de dünyaya geldi. Annesi Giritli bir ailenin kızı olan Melek Hanım, babası Ziraat Bankası Müdürü Rıfat Bey’dir. İlk müzik derslerini keman ve viyolonsel çalan ağabeyi Hayri Kodallı’dan aldı.Ortaokuldaki müzik öğretmeni İrfan Sermer  müzik yeteneğinin gelişmesine katkıda bulundu.

74357

Ortaokulu Mersin’de bitiren Nevit  Kodallı, 1939 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Kompozisyon bölümüne girerek Necil Kazım Akses ile kompozisyon,  Ferhunde Erkin’le piyano, Ernst Preatorius ve Hasan Ferit Alnar’la teori ve müzik tarihi çalıştı. Beste yapmaya konservatuardaki öğrencilik yıllarında başlayan Kodallı’nın bir konserde seslendirilen ilk eseri 1942 yılında konservatuarın son sınıfında iken piyano için yazdığı ve aynı yıl Bülent Arel tarafından seslendirilen “Ballad“dır.

13701

Öğrencilik yıllarında piyanonun yanı sıra viyola, alto saksafon ve bağlama çalmayı öğrense de, ilk bestelerini  vazgeçilmezi olan piyano için besteledi. 1945 yılında sınıf atlama sınavı için bestelediği  “Yaylı Çalgılar İçin Altılı“, ertesi yıl Ankara Radyosu’nda seslendirildi. Büyük senfoni için “Do Majör Senfoni” (1946)  ve yedi şiir üzerine yazdığı “7 poem” (1947) adlı eserleri ise henüz öğrenci iken bestelediği  eserler  arasındadır.

1948’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu Avrupa Konkuru’nda  birinci olarak, devlet bursuyla Fransa’ya gitti. Paris’te Ecole Normale’de Musique’de Arthur Honegger’in kompozisyon öğrencisi , Jean Fornet’nin  ise orkestra şefliği öğrencisi olarak çalışan Kodallı, ayrıca Nadia Boulanger’den özel dersler aldı.

Paris’te çok verimli bir dönem geçiren Kodallı’nın 1946’da bestelediği orkestra suiti, 1948’de Prag Senfoni Orkestrası tarafından seslendirildi. Paris‘te tamamladığı “1. Senfoni“, 1950’de Ankara’da Cumhur Filarmoni Orkestrası tarafından, 1949’da yine Paris’te şan ve piyano için bestelediği “Pastiches” (Benzetmeler) adlı eseri  de Aydın Gün tarafından Paris Radyosu’nda,  “Yaylı Çalgılar için Sinfonietta” adlı eseri  ise  1950’de Darmstad Opera Orkestrası tarafından seslendirildi.

Atatürk için bir oratoryo besteleme düşüncesi ile konservatuarda edebiyat öğretmeni olan Cahit Külebi‘den bir oratoryo metni istedi. Paris’teki öğrencilik döneminin sonunda kendisine ulaşan metni bestelemeyi 1951 sonlarında tamamladı.

NevitKodalli

Kodallı, 1953 yılında Türkiye’ye döndüğünde Ankara Devlet Konservatuarı’nda kompozisyon öğretmenliğine getirildi. O yıl, Atatürk’ün naaşının Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e nakli törenlerinde Cahit Külebi’nin  bir  şiiri üzerine bestelediği Atatürk Oratoryosu ilk kez seslendirildi.  1994 yılında kadar görev yaptığı konservatuarda öğretmen olarak çağdaş Türk kompozitörlerden Doç.Turgay Erdener  başta olmak üzere birçok ünlü bestecinin yetişmesini sağladı.

1954 yılında Yapı Kredi Bankası’nın açtığı yarışmayı şan ve piyano için bestelediği “2 Lied” adlı eseri ile kazandı. Aynı yıl Cüneyt Gökçer’in sahneye koyduğu “Tanrılar ve İnsanlar” adlı tiyatro eserine sahne müziği yazdı. O yıl ayrıca Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefi olarak görev yaptı.

1955 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’ndaki görevinden geçici olarak izin aldı ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Bu kurumdaki görevi sırasında 250’yi aşan sahne müziği yazarak bunların seslendirilmesini üstlendi. Bu çalışmalar ona opera bestelemek için gerekli deneyimi kazandırdı.

İlk özgün operası olan  Van Gogh’u 1956’da tamamladı. Eser 1957’de sahnelendi. 1958’de Antigone adlı tiyatro eseri için bale-pandomim müziği  yazsa da, eser sahnelenmedi.

Olcay Şıhman ile olan evliliğinden Nihat  ve Murat  adlı iki oğlu oldu. Nihat Kodallı tıp doktoru olurken, Murat Kodallı babasının izinden yürüyerek piyanist  ve orkestra şefi oldu.

Gılgamış Operası’nı 1960 yılında bestelemeye başlayan Kodalı, 1963 yılında eseri tamamladı. Bir sene sonra  ilk sahnelenişi gerçekleşti.

1967’de tekrar çalgı müziğine yöneldi. “İkinci Yaylı Sazlar Kuvarteti“’ni  ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın siparişi üzerine “Telli Turna Suiti”’ni besteledi.

1981 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı verilen Nevit Kodallı, 1985 yılında profesörlüğe yükseldi. 1980 yılından itibaren Çukurova Üniversitesi bünyesinde Kompozisyon Bölümü Kurulması için uğraştı ve 1989’da bölümün açılmasını sağladı. Aynı yıl Ankara’da Polifonik Korolar Derneği’ni kurdu.

biret_aile_kodalli

Emekli olduktan sonra Mersin’e yerleşerek bir yandan  Mersin Filarmoni Derneği’nin danışmanlığını yaparken, bir yandan da Çukurova Devlet Konservatuarı’nda derslerine  devam etti.

Ünlü profesör  01.09.2009 akşamında, Limonlu Beldesi’ndeki Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne ait plajda denize girdiği sırada aniden fenalaşarak kalp krizi geçirdi. Tüm müdahalelere rağmen 85 yaşında hayatını kaybetti sanatçının naaşı Mersin Asri Mezarlığı’na defnedildi.

Yaşamı boyunca  bir çok başarılı eserlere imza atan profesörün çalgı müziği alanındaki başlıca eserleri  arasında “Ebru” adlı piyano kanteti (1971), “Anıtkabir” ve ”Sultanahmet” adlı ses ve ışık gösterileri için müzikler (1972), “Güzelleme Suiti” (1973), “Cumhuriyet Kantatı” (1973), “Hürrem Sultan Balesi” (1976) , “Viyolensel Konçertosu” (1983) ‘ yer alır.

Mersin Polifonik Korolar Derneği tarafından 1998’den bu yana düzenlenen Çoksesli Korolar Festivali’nin,  Nevit Kodalı’nın adını taşımasının yanı sıra Mersin Güzel Sanatlar Lisesi’ne de bestecinin adı verilmiştir.  Ayrıca hakkında yazılan, Erdoğan Okyay tarafından “Nevit Kodallı: Türkülerden Orotaryoya” ve  Evin İlyasoğlu tarafından Mersin’den Yükselen Çağdaş Bir Ses: Nevit Kodallı  adlı  iki kitabı bulunmaktadır.

fft5_mf240421

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com