Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.736 views

Mersin’deki Yabancılar…

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 17 Ocak 2013

imagesCARS4NP3

Yabancı turistler yıllar önce Türkiye’ye sadece tatil amaçlı gelirdi. Günümüzde değişen koşullar nedeniyle yabancıların ülkemize geliş amaçları da değişti. Birçok Türk’ün dünyanın çeşitli yerlerinde yaşaması ve kültür etkileşimi sonucunda Türkiye yabancıların ilgi odağı haline geldi. Yıllar ilerledikçe Türkiye’ye turist olarak gelen yabancıların ön yargıları ve kültürümüz hakkında edindikleri yanlış bilgiler olumlu yönde değişti. Daha önceleri ülkemizin sadece eşsiz manzarası ve iklimi için gelen yabancılar artık Türk kültürüne de bağımlı olmaya başladılar. Son yıllarda yabancı turistler, turizmin zirve yaptığı bölgeler dışında artık kumu, denizi daha bakir olan bölgelere yöneldiler. Uzun sahil şeridiyle de Mersin tercih edilen şehirlerin başında geliyor. Ayaş, Tisan, Taşucu, Narlıkuyu, Dana Adası, Boğusak gibi yerler turistlerin dikkatini çekiyor.

imagesCAFN0ZYU imagesCA3RSNAV

Mersin turizmde hak ettiği başarıyı yakalayamamış olsa da konut turizmiyle bunu başarabilmiştir. Öyle ki kentte birçok yabancının ev sahibi olduğunu ve hatta arsa yatırımlarında bulunduklarını görebilmekteyiz. Yabancılarla iletişime geçmek için o ülkede bulunan emlak ofisleriyle anlaşmalar yapılarak buradaki konutların pazarlanması sağlanıyor. 2000 yılı öncesine kadar yabancıların Mersin’de konut talebinin olmamasına rağmen son yıllarda Belçika, Hollanda ve Almanya’da büyük satışlar gerçekleştirildi. Modern konutlarda tatil keyfini yaşayan turistler, hayat standartlarını kendi ülkelerine göre burada daha çok yükselttiklerinden bu bölgede ev sahibi olabilmeye daha kolay karar veriyorlar.

Yatırımlarına önce Mersin’in yazlık beldelerinde başlayan yabancılar artık farklı alanlara da yönelmeye başladılar. Önceleri sadece tatil amaçlı geldikleri bu şehre yerleşmeye ve hatta çalışma hayatına bile burada sürdürme yolunda adım attılar. Böylelikle sadece yaz aylarında değil kış aylarının da büyük bir bölümünde de burada bulunuyorlar. Artık toplu taşıma araçlarından alışveriş merkezlerine kadar birçok yerde bu yabancılarla karşılaşabiliyoruz.

Mevsim şartlarını ülkelerine göre kıyasladıklarında kendilerini çok avantajlı gören yabancılar yaz kış burada olabilmenin tadını çıkarıyorlar. Hatta burada olmadıkları zamanlarda, evlerini kendi ülkelerindeki akraba veya arkadaşlarına kiraya vererek bölgemize farklı turistlerin gelmesine ve bölgenin tanıtılmasına büyük katkı sağlıyorlar. Ayrıca evlerini kiraya vererek bundan iyi bir gelir de elde etmiş oluyorlar.

Sonuç olarak burada yaşayan yabancılar hem inşaat sektörüne getirdikleri hareketle hem de burada yaptıkları harcamalarla şehir ekonomisini canlandırıyorlar. Yarattıkları kültür etkileşimi sayesinde bizim insanımıza da farklı bir yaşam tarzını göstermiş oluyorlar..

 

Hazırlayan : Ahu Coşkuntuncel

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com