Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

4.582 views

Mersin’de Yoga’cıların sayısı Hızla Artıyor…

Kategori : Ana Sayfa, Sağlık, Spor - Etiketler :, , , , , , , , , - Tarih : 07 Şubat 2013

yoga009

Nedir bu yoga ?  Yoga deyince aklınıza bağdaş kurarak oturup, eller yanda dizlerimizin üzerinde sürekli “ooommmmm” diyen biri geliyorsa fena halde yanılıyorsunuz. O aslında sadece işin son aşamasında gerçekleşen bir trans hali.

yoga006

Yoga, her yaştan insanın hemen her yerde ve özel bir alet gerektirmeden yapabileceği yegâne çalışmadır.

yoga003 yoga007

Yoga kelimesi ‘yuc’ kökünden gelir ve bağlamak, boyunduruğa sokmak, birleşmek, bir araya getirmek gibi anlamlara gelir. Yoga, kişinin nefsini, bedenini ve davranışlarını denetim altına almasıdır. Bir başka deyişle,  bedensel ve zihinsel  disiplinler bütünüdür ve kişinin tüm yaşam alanlarını kapsar.

Yoga öğretisi; diyaframın başrol oynadığı,göğüs kafesinin değil karın boşluğunun aktif olduğu doğru nefes  alma tekniğini öğretmekle işe başlar. Doğru nefes alarak oluşan prana(yaşam gücü)  vücudunuza eşit dağılacak ,her hücrenizde hissedilir. Aldığımız her nefeste burnumuzdan hava girerken aslında bir anlamda yaşam enerjisini de içimize çekeriz.Nefes verirken de tüm atıkları vücudumuzdan atarız.Doğru nefes almayı öğrendikten sonra, vücudunuza  ve ruhunuza hükmetmeyi öğrenmeye hazırsınız demektir.

Beden yapısındaki tüm kaslar, (kol,bacak,sırt, göğüs kafesi, pelvis, omurga, boyun) bedenin tüm katmanları, çalışma sırasında esnetilir. Aynı zamanda bu güç tüm iç organlarda da hissedilir. İç organlardaki değişikler özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur, Yoga hareketleri (ve zihin gücü) ile kan dolaşımı etkilenir ve iç organlara derin masaj yapılır.

yoga002 yoga001

Yoga, hayale dalmayan bir zihne sahip olma yöntemidir.

Meditasyon, zihnin düşüncelerden arınması, özgürleştirilmesidir. Düşünceleri kendi akışına bırakmak ve onları seyretmek, zihnin faaliyetini yavaşlatır. Meditasyonun başta gelen amacı zihni düşünce bombardımanından kurtarmak, benliğimize konsantre olmayı başarmaktır.

Meditasyon, basitçe zihnimize doğru şeyleri düşünmeyi öğretmenin bir yoludur. Bedeni ve zihni sakinleştirerek içsel gücümüze ulaşmamızı sağlar. Meditasyonun gerilimi azalttığı, hatırlama ve öğrenme yeteneğini geliştirdiği, enerjiyi ve iç sakinliği arttırdığı yapılan deneyler sonucu birçok kez ispatlanmıştır. Sistemli ve düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde sonuçlarına kısa bir sürede ulaşılabilir.

Meditasyon, insanı tembellikten, huzursuzluktan ve hareketsiz kalmaktan tamamen kurtarır. Meditasyon ile elde edilen yüksek bilinç, insana sonsuz bir mutluluk ve huzur verir. Meditasyon sırasında tüm duyu ve hareket organlarının susturulması ve çevrede tam bir sessizliğin olması gereklidir. İçinde kendinizi en rahat hissettiğiniz kıyafetlerinizi seçmeli, dikkat dağıtacak, disiplini bozacak her türlü dış faktörden uzak durmalısınız. Müzik çalarınızdan gelecek sakinleştirici bir müzik -mesela bir okyanus sesi – ya da şu hemen hepimizin evinde bulunan tütsülerden yararlanmak,duyu organlarınıza da hitap etmenizi kolaylaştıracaktır.

yoga008

İşte bu son zamanlarda çokça duyduğumuz “çakra”ların açılması olayı bu aşamada gerçekleşiyor. Yoga felsefesi vücudumuzda 7 temel çakra merkezi olduğunu, bunların omurga boyunca alt atla sıralandığını savunur. Her biri, vücudumuzun (fiziksel-zihinsel-ruhsal) faaliyetlerinde gereksinim duyduğu enerji ihtiyacını  karşılamakla görevlidir.

Yoga doğru nefes tekniği ile yaşam enerjimizi doğru bir şekilde içselleştirmemizi, bunun sonucunda bedenimize hükmetmemizi öğretir.Ve bunların hepsi ancak zihinsel aktiviteyle mümkün olabilir.

Nihai amaç, hayatın ve bilincin kaynağına ulaşmaktır. Zihinsel güçle; bedensel . zihinsel, ve duygusal faaliyetlere hükmedebilme becerisi geliştirmektir. Bu kişisel gelişim yolculuğuna hazır mısınız?

yoga010

İşte size bu yaşam felsefesiyle tanışabileceğiniz Mersin’deki bazı merkezlerin iletişim numaraları:

Yoga Academy Mersin  ————–      0 533 566 50 64

b-fit Mersin     —————————     0 324 359 76 73

Sports International Mersin  ———  0 324 330 00 88

yoga005

Hazırlayan : Özge Atinel

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com