Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

8.053 views

Mersin’de tantuni onlardan sorulur. Memoş Tantuni

Kategori : Ana Sayfa, Mekanlar - Etiketler :, , , , - Tarih : 09 Ocak 2013

16

Mersin deyince ilk akla gelen şeylerden biridir tantuni. Mersin’de yaşayanların vazgeçilmezi olduğu kadar, şehrimize misafir gelen herkesin de mutlaka denemek istediği bir tattır o meşhur Mersin tantunisi. Nedendir bilinmez, daha beğenmeyenine, bir daha denemek istemeyenine rastlanmış değildir. Kısaca tantuni, kimsenin hayır diyemediği bir lezzettir buralarda.

Ancak, tantuni deyip de geçmemek gerek. Damakta unutulmaz bir lezzet bırakan, tekrar tekrar yemenize rağmen her seferinde ilk kez yiyormuşçasına zevk aldığınız tantuni, ancak usta bir elden çıkarsa sizlere bu duyguları tattırabilir. Usta demişken, bu ay sizlere, her ne kadar zaten biliyor olsanız da, Mersin’de tantuni işinin ustası bir mekandan söz edeceğim. Memoş Tantuni.

1

27 yıllık bir geçmiş ve ustalık birleşince, o ellerden çıkan tantunin de lezzeti bir başka oluyor haliyle. Babaları Hasan Tahsin Bey’den devraldıkları baba mesleğini 27 yıldır Silifke caddesinde sürdüren Cengiz ve Mehmet Can (namı diğer Memoş) kardeşler, sadece Mersinlileri değil, Mersin’e gelen basketbolcu, futbolcu, tiyatro sanatçısı gibi ünlüleri de mekânlarında misafir etmekteler.

Lezzetli bir tantuni de işin sırrı öncellikle kullanılan ette elbette. Tantuni, kaburga ve biftekten çıkan yan parçalardan yapıyor. Eti tamamen yağsız isteyenler için ise antrikot ve konturfileden hazırlanan biftek tantuni de mevcut. Tantuni yapımında kullanılan etler öncellikle küçük parçalar halinde kesiliyor ve daha sonra haşlanıyor. Haşlanmış etler tavada, tuz, kırmızı pul biber ve toz biber ile karıştırılarak pişiriliyor. Tantuni etlerinin pişirilme aşamasında üzerilerine su ve yağ dökülmesi gerekiyor. Bu arada içinizde bilmeyenler olabilir diye bir hatırlatma yapmak gerekiyor bana göre. Tantuninin tavada pişme aşamasında eklen yağ, mutlaka pamuk yağı olmak zorunda. Yanlış duymadınız, pamuk yağı. Bu yağ, mideyi rahatsız etmeyen oldukça hafif bir yağ. Memoş usta pamuk yağının içerisine başka bir yağ çeşidi daha kattıklarını ve özel bir karışım yaptıklarını söyledi. Çok merak edip, öğrenmek istememe rağmen bu karışımın formülünü bana vermedi ve bunun bir meslek sırrı olduğunu söyledi. Bu hatırlatmadan sonra, tantuni hazırlamaya kaldığımız yerden devam edebiliriz. Evet, pişirilen etler ister açık ekmek ister somun ekmek arasında servis edilebiliyor. İçerisine koyacağınız etin miktarı size kalmış. Memoş tantuni de bu miktar açık ekmekte 40 g. ve somun ekmekte bundan biraz daha fazlası. İsteğe göre tantuni içerisine soğan-maydanoz ve domates konulabiliyor. Burada da en hassas nokta domateslerin pişirilmeden çiğ olarak tantuninin içerisine konuluyor olması. Bu tarifi evinizde kesinlikle denemeyin demeyeceğim tabi ki, dilerseniz deneyebilirsiniz. Ben denedim. Tantuniye benziyordu elbette, ama bir dahaki sefere onca zahmet ve sonuç olarak “benzeyen” bir tantuni yerine Memoş Tantuni’ye gidip gerçeğini ve en lezzetlisini yiyeceğime emin olabilirsiniz.

Bir hatırlatma daha: Eğer canınız Memoş Tantuni de gerçek tantuni çekiyorsa aman geç kalmayın. Saat 15.00’den sonra yiyebileceğiniz bir tantuni kalmayabilir. Çünkü burada etler, işte bu kadar hızlı tüketiliyor.

 3 2

Memoş Tantuni’ye yolunuz düşerse mutlaka uğrayın, düşmezse de yolunuzu düşürmeye çalışınHepiniz sevgiyle kalın.

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com