Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

3.461 views

Mersin’de Tanındık Bir Mekan; Edip Usta…

Kategori : Ana Sayfa, Mekanlar - Etiketler :, , , , , - Tarih : 19 Ocak 2013

6

Mersin’de tanıdık bir mekan dedim. Evet, gerçekten de öyle Edip Usta. Mersin’de yaşayıp da Edip Usta’yı duymayan, lezzetini en az bir kez tatmayan yoktur herhalde? 1987 yılından bugüne hiç değişmeyen lezzet ve kalitede hizmet veren Edip Usta, şehrimizin en ünlü “kebap”çılarından biri olarak adını çoktan kabul ettirmiş durumda.

10

İçeriye girdiğinizde mis gibi kebap kokularının yanı sıra, başka bir şey daha dikkatinizi çekiyor. Temizlik. Çalışanların hepsi kırmızı üniformalarıyla ve güler yüzleriyle mekanın her yerinde sanki. Bir de tüm hazırlıkların yapıldığı, kebapların piştiği kısım herkesin görebileceği bir şekilde planlanmış. Bence bu bir mekanın en önemli artılarından biri.

13 11

Edip Usta’da çok aç değilseniz bile, şipariş verirken ne isteyeceğinizi şaşırıyorsunuz. Çünkü sunulan menüde her şey birbirinden lezzetli ve güzel görünüyor. Siz ne isteyeceğinizi düşünürken masa bir anda doluyor ve önce gözleriniz doyuyor. Masaya öncelikle çoban salata, pişmiş soğan, ezme salata, yeşillik, soğan salatası, pişmiş domates ve biber geliyor. Siz masaya gelen salatalarla meşgul olurken ben size ne yiyebileceğinizden bahsedeyim. Adana kebap, kuşbaşı ve ciğer, kuzu etinden yapılıyor. Tercihiniz tavuk’tan yana ise, tavuk şiş ve kanat da mevcut. Hepsi birbirinden lezzetli. Ancak bu lezzeti tamamlayan bir şey daha var ki, size yiyebileceğinizin daha fazlasını yedirtiyor. İlk kez Edip Usta’da sunulmuş olan ve özel bir sosla hazırlanan yağlı ekmek… Şimdilerde farklı mekanlarda da yağlı ekmek bulunuyor ancak, nasıl yapıldığını öğrenemediğim “Edip Usta’ya özel yağlı ekmek’ in tadı gerçekten de bir başka. Sözünü ettiğimiz yağlı ekmeğin asıl ustası ise daha da özel. Küçük yaşlarından itibaren babasının yanından hiç ayrılmayan Edip Usta’nın oğlu Mehmet Bey, yıllarca bu ünlü yağlı ekmeği kendisi hazırlamış. Halen Edip Usta’nın işletmeciliğini de yürüten Mehmet Bey, ocağın başında olmaktan ve yağlı ekmek hazırlamaktan büyük zevk aldığını söylüyor.

8

İlk açıldığı yıllarda daha küçük bir mekanda hizmet veren Edip Usta o kadar kalabalık oluyormuş ki, gelenlerin bazıları yer olmadığı için geri dönmek zorunda kalıyormuş. Bu sorun, 2010 yılında daha büyük ve kapasitesi daha fazla olan yeni bir yere geçilerek aşılmış. Artık Edip Usta 300 kişinin üzerinde misafir ağılayabilecek kapasitedeki iki katlı yeni yerinde hizmet veriyor. Bilmeyenler için: Edip Usta’nın yeri yeri Mezitli Belediye’sinin hemen arkası.

 Edip Usta’ya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın, düşmezse de düşürmeye çalışın.

Hepiniz sevgiyle kalın

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com