Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.961 views

Mersin’de Kruvaziyer Turizmi…

Kategori : Ana Sayfa, Gezi - Etiketler :, , , , - Tarih : 03 Şubat 2013

popular-cruise-ships-oasis-of-the-seas-big-home

Deniz ulaştırması tarihte ilk kez, Avrupa’ dan Amerika’ ya yapılan göçler sırasında önemini kazanmış,  deniz yolu taşımacılığı kavramını ortaya çıkarmıştır. Gemiler  çok sayıda yolcu ve yük taşırken aynı zamanda  posta taşımacılığı da yaptıklarından, bir süre posta gemisi olarak da adlandırılmışlardır. Ancak 1950’li yıllarda kıtalar arası hava taşımacılığının ön plana çıkmasıyla Atlantik’te temelde yolcu taşımacılığına yönelik düzenlenmiş gemiler, hava yolu taşımacılığının hızıyla yarışmamış ve iş yapamaz hale gelmişlerdir. Bu durum karşısında gemi şirketleri yeni bir pazar oluşturmaya zorlanmış ve gemilerin,  gezi, tatil ve eğlence amaçlı kullanılması fikrinin gelişmesine sebep olmuştur. Böylelikle kruvaziyer turları doğmuştur.

Adsız02 Adsız

Kruvaziyer turizmi; seyahati programlanmış, derin sularda iki gün ya da daha fazla kalan, en az 100 yolcu kapasiteli özel nitelikli gemi seyahatinin merkezinde bulunduğu bir turizm aktivitesidir.  Temelde, bir gemi seyahati satın alınır. Seyahat süresince birkaç liman ziyaret edilebildiği gibi, seyahat bir noktadan bir noktaya da geçekleşebilir. Yolculuk sırasında, diğer araçlarla yapılan seyahatlerde karşılaşılan güçlüklerinin görülmemesi ,  tatil boyunca kişiye hareket eden bir ev konforu  sunabilmesi, istenilen iklim ve civar bölgelere seyahat edilebilmesi ve yolculuk süresince çeşitli eğlence ve aktivitelerle, gemide iyi bir zaman geçirme imkanı sağlaması bu turizmi çekici kılan unsurlardan sayılabilir.

DSCN0184

 “”””””””Dünyada kruvaziyer turzimin yaklaşık 90 milyar dolar olmasına rağmen  Akdeniz’in payı 25 milyar dolar civarında seyrediyor.  “””””””””””””””

cruise ship cruise

Giderek popülaritesi artan kruvaziyer turizmi için Mersin’in çok uygun bir yapıya sahip olduğu görülüyor. Arap dünyası için cazibe merkezi  olan Mersin, inanç, doğa ve her türlü özel turizm alanına hizmet verebilecek  kapasitede olmasının yanı sıra sahip olduğu doğal zenginlikleri  ve tarihiyle de önem arz ediyor.

Mersin, uzun yıllar boyunca limanı dışında denizciliğe gereken ilgiyi gösterememiş olsa da,  son zamanlarda bu konuda atılan adımlar ve kentimizdeki kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğinde başlatılan çalışmalar ve uygulanan politikalar dönüşümü başlattı. Kruvaziyer liman kenti olması hedeflenen  Mersin’in Akdeniz’deki kruvaziyer turizmi gelirlerinden pay alması için başlatılan halkla ilişkiler çalışması meyvelerini vermeye başladı.  Son yıllarda yapılan  çalışmalar sonuca ulaştı. Mersin Heyeti’nin,  kruvaziyer endüstrisinin merkezi Miami’de,   27 yıldır düzenlenen ve sektördeki tüm firmaları bir araya getiren dünyanın en büyük kruvaziyer fuarı Seatrade  yaptığı görüşmeler sonunda, ilk geminin  Mersin’e Ağustos ayında gelmesi kesinleşti.

 

Bir limanın destinasyonları arasında yer alması için kentin karayollarından kentteki suç oranlarına, hatta sağlık hizmetlerine kadar çok ince değerlendirme yapılıyor.  Kılı kırk yaran firmalar, Mersin Heyeti’nin daveti ve talebi üzerine  şehre gelerek  gerekli incelemeleri  yaptı.  Yapılan  kontroller  sonucu önümüzdeki yıl beklenmeden  Mersin destinasyonu 2012 turlarına eklendi. Mersin’in bu konularda güvenli bir liman olarak akredite olmasıyla, 11 günlük tur destinasyonları arasında yer alması 64 bin turistin ziyareti anlamına geliyor.

Adsız03

 “””Kruvaziyer turizmin, 42 alt sektörü tetiklemesi bekleniyor.”””

Kruvaziyer turizminin yüksek gelire sahip turist gruplarına dönük bir turizm olduğunu göz önünde alındığında ,  bu turizm sektörünün gelişmesinin,  gerek  esnafın, gerek toplum refahının ve çevre illerin  lehine bir gelişme sağlayacağı görülüyor. Bu sayede yabancı turist döviz getirecek, ulaşım,  konaklama, iç turizm, eğitim,eğlence, hizmet alanlarında artan talep karşısında arz artacak, yeni iş kolları oluşacak,  yat-gemi   inşaatı için tesisler yapılacak, bakım onarım hizmetleri alanında doğacak ihtiyaç istihdamı arttıracak. Mersinli sanayiciler nitelikli istihdam, düşük maliyet, lojistik avantajlarını kullanarak, denizcilik sektöründe önemli tedarikçiler arasına girebilecek.

Turizm sektöründe yapılan araştırmalar sonucunda, deniz yoluyla kente gelen zengin turistlerin, en çok gelirken ve ayrılırken kentin silüetinden etkilendiği biliniyor. Mersin Çamlıbel’de yapılan rıhtım da , yine çok yakınındaki aquapark ile bütünleşerek kentin imajını olumlu etkileyecek.  600 metrelik  rıhtım ile beraber ,  gemiden inen turistleri taşımak için 60 otobüslük bir park alanına sahip olacak olan  “Rıhtım Projesi”  bittiğinde, 300 metrelik iki kruvaziyer gemisi de aynı anda rıhtıma yanaşabilecek.  Turistler için oluşturulacak rota ise Tarsus, Antakya ve Silifke’deki kutsal mekanlar, Göksu Deltası ve Toroslar’daki doğal güzellikler, Adana, Gaziantep’teki tarihi, doğal merkezler olacak. 

özge atinel

Hazırlayan : Özge Atinel

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com