Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

4.891 views

Mersin’de Doğa Gezileri Yapabileceğiniz Yerler…

Kategori : Ana Sayfa, Gezi - Etiketler :, , , - Tarih : 19 Ocak 2013

treking

Ben bir küçük cezveyim..

Köşe bucak gezmeyim..

Hiking

Mevsim bahar, içimiz kıpır kıpır.. O dayanılmaz sıcaklar gelip de iyice bunaltmadan bizi, gelin hep beraber zaman yaratalım ve biraz hareket edelim.. Şu günler doğa, türlü güzellikler sunuyor, rengarenk, cıvıltılı ve hala serin.. Bu bol renkli ve serin şenliği kaçırmak istemeyenler için bu sayıda birkaç doğa yürüyüşü önerisi sunalım siz değerli okurlarımıza..

Carihuairazo 012

Öncelikle The City’nin ilk sayısına yeniden bir göz atın, derim.. Sevgili Onur Kıratlı’nın hazırladığı şahane Karagöl Gezi Yazısı’nı bir kez daha okuyun, çünkü şimdi Karagöl’ün tam zamanı.. Bugünlerde başlayıp hemen hemen ağustos ortasına ulaşan dönem o bölgede müthiş güzelliklere gebe.. Meydan Yaylası’nda kamp atabilir, ertesi sabah erkenden Karagöl’ü, Çinigöl’ü ve takip eden tepeyi aşarsınız.. 2.700 metrelerde çeşitli tepe ve düzlükler geçerek Namrun’a (Çamlıyayla) ulaşırsınız..

trekking

Hazır Namrun taraflarındayken oradan devam edelim.. Namrun merkezine 10 km mesafede Fakılar Köyü vardır.. Köyden Kadıncık Vadisi’ne inersiniz.. Müthiş güçlü bir orman içerisinden yürüyüşle güneye doğru ilerleyince Kadıncık Barajı ve harika baraj gölü manzarası sizi karşılar.. Papazın Bahçesi mesire alanından koruma altındaki Ana Ardıç’a ulaşır ve Namrun’a dönersiniz..

Namrun’dan Cehennem Deresi’ne inerseniz çok sıkı sedir ormanlarına ulaşırsınız.. Akarsu kenarında keyifli bir dinlenme sonrasında kamp atarsınız.. Kamp sonrası sedir ormanı içerisinden Ayvagediği Yaylası’na yürüyebilirsiniz.. Zorlu bir parkurdur ancak unutulmaz bir deneyim olur..

Doğayla buluşmak ve rahatlamak istiyorum ama internetten ve gsm esaretinden kurtulamıyorum, diyen dostlarımız için daha yakın parkurlar önerelim.. Yine de; artık hayatınızdan esaretlerinizi çıkartmanızı dileyerek..

55

Yenişehir Belediyesi’nin önünden geçerek 20 km kadar kuzeye gittiğinizde Değirmençay (Erçel) Beldesi’ne ulaşırsınız.. Beldenin kuzeyinde başlar Manavşa Parkuru, çam ormanları içerisinde günübirlik yürüyüş yapılabilir..

Arslanköy istikametinde giderken sağa dönersiniz, sedir ağaçlarıyla çevrili düzgün bir yolla Sadiye (Atlılar) Köyü’ne ulaşırsınız.. Bölgemizde ayakta kalabilmiş nadir Çerkez evlerini burada görebilirsiniz.. Sadiye Köyü’nden başlayan parkurdan Alanyalı ve Kızılkaya köylerinin geçerek Cehennem Deresi’ne ulaşırsınız..

The City’nin ilk sayısı elinizde varsa ikinci sayı da vardır.. Dergi bağımlılık yapıyor diyenler için devam edelim yazımıza.. İkinci sayıda yine sevgili Onur Kıratlı tarafından anlatılan Kayacı Vadisi de keyifli bir doğa kaçamağı sağlayacaktır.. Erdemli Lamas Kanyonu içerisinden yürüyüşle Kızkalesi’ne su taşımak için yapılmış tarihi su kanallarını görebilir, bugünlerde neredeyse buz gibi olan Lamas Deresi’nde yüzebilirsiniz..

Ülkemizde yaklaşık 450 farklı türde kuş var.. Bu kuş türlerinin 332’si ise hemen yanıbaşımızda; Silifke Göksu Kuş Cenneti’nde.. Bölge uluslararası öneme sahip bir sulak alandır ve koruma altındadır.. Dünyanın her yerinden ornitologlar (kuş bilimci)’ın ilgisini çeken bölge belki de hemşehrilerinden ilgi bekliyordur, ne dersiniz..

Bir diğer esaret sebebi.. Otomobillerimiz.. Madem satın alınmış, hakkı verilmeli.. Belki bu sayede yukarıda anlattığımız parkurlarda yürümek için heves doğururlar.. Buyrun size yakın çevreden araç safari parkurları..

Erdemli, Güzeloluk ve Avgadı üzerinden kısmen asfalt ancak her baharda yoğun kar yağışından patlamış yollarıyla İvriz, Ereğli parkuru.. Çok güzel bir parkurdur.. Yol boyu çağıldayan sular, göçer obaları görmek olasıdır..

Lamas, Esenpınar, Kızılgeçit, Uzuncaburç üzerinden Silifke.. Kimi zaman sayılan köy ve kasabalardan kimi zaman da ormanlık alanlardan geçilerek gidilir..

Silifke, Uzuncaburç, Kırobası Yaylası üzerinden Mavga Kalesi ve Alahan Manastırı’na kadar uzanan bir parkur daha..

 

Değerli okurlar, yukarıda önerdiğim parkurları bizzat geçtiğim ve çok da etkilendiğim için sizlerle paylaşmak istedim.. Muhakkak sizlerin de bunlar dışında doğayla buluşma yerleriniz vardır.. Ne kadar değerli ve ne kadar kırılgan olduklarını biliyorsunuz, değil mi..?

Doğa bize lazım, koruyalım, yaşatalım..

30073_401142932486_7658275_n

 

Hazırlayan : Ömer Efe

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com