Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.594 views

Mersin Milletvekilleri Neler Yapmış – 3. Bölüm (SON)

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , , , - Tarih : 25 Ocak 2013

TBMM

Dergimizin Eylül ve Ekim sayılarında, geçmişten bugüne doğru Mersin Milletvekillerimiz’i hatırlatmaya çalışmıştım.

Belirtmeliyim; ilgi çekici tepkiler geldi önceki yazılara. Hatırlatmaya çalıştığım vekillerin illa siyasi partilerini de yazmamı isteyen tepkiler. Bir de, aman bizim partinin vekillerini çok yazmayın, diyenler. Bildiğimizi, okuduğumuzu ve öğrendiğimizi siz değerli okurlarla paylaşmaya devam edelim ve unutmayalım..!  Her ne kadar bazı isimler hemen her dönem vekil seçilmiş olsalar da; unutmayalım..!

Bu yazıyla birlikte yazı dizimizin sonuna gelmiş olacağız; yani son iki dönemi buraya sığdıracak ve önceki dönemlerde de seçilmiş isimlerin de çalışmalarını yeniden kısaca ayrıntılandıracağız..

F1873883962_GK4

22. ve 23. Dönem Mersin Milletvekilleri

Saffet Benli.  20. ve 22. Dönemlerde Mersin milletvekiliydi.. Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ve İmar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nde ilk imza sahibi.  Bir de Tarsus il yapılsın teklifi var.

Ersoy Bulut. 22. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Anamur doğumlu. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu.  Makam Tazminatı Cetvelinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Turizm Bölgelerinde Kış Sezonunda Çalışanların SSK Primleri veGelir Vergisinde İndirim Sağlanması Hakkında Kanun Teklifi, 8 Mayıs’ın Cezayir Soykırımını Anma Günü Olarak Kabul Edilmesi ve Ankara’da Bir Soykırım Anıtı Dikilmesine İlişkin Kanun Teklifi ve 26 Şubat 1992’de Ermenilerin Azerbaycan’ın Hocalı Kentinde Yaptıkları Katliamın “Soykırım” Olarak Tanınması, 26 Şubat’ın “Hocalı Soykırımını Anma Günü” Olarak Kabul Edilmesine İlişkin Kanun Teklifi’nde ilk imza sahibi.  Bir de Anamur il yapılsın teklifi var.

Vahit Çekmez.  22. Dönem Mersin milletvekiliydi. Hatay doğumlu. Ticaret Lisesi mezunu. Mersin Minibüsçüler Odası Başkanı’ydı.  5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde ilk imza sahibi.  Bu kanun teklifinin içeriğini de vereyim merak edenler için. 5362 sayılı Kanuna göre ilk seçimlerden itibaren üst üste iki dönem başkanlık ve genel başkanlık görevlerinde bulunanların bir seçim dönemi geçmedikçe aynı görevlere yeniden seçilemeyecekleri öngörülmektedir.

Ali Er. 18., 19., 20., 21. ve 22. Dönemlerde Mersin milletvekiliydi. Vekillikteki son döneminde ilk imza sahibi olduğu herhangi bir konu yok…

Mustafa Eyiceoğlu. 22. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Gülnar doğumlu.  Mısır el-Ezhar Üniversitesi Usulid Din Fakültesi mezunu. Gülnar Belediye Başkanıydı. Gülnar’da müthiş bir belediyecilik sergilemiş olmalı ki; sonradan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na da aday olmuştu. Petrol Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nde ilk imza sahibi. Bu vekilimiz de Tarsus il yapılsın demiş.

Dengir Mir Mehmet Fırat. 22. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Bir önceki dönemde ise Adıyaman Milletvekiliydi. Adıyaman doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Avukatlık, çiftçilik ve ihracatçılık yapıyordu. Vekilliği sırasında sahibi olduğu şirketin ihraç ettiği bazı yasa dışı ürünlere dair kimi belgeler ortalıktaydı. Neyse; konumuz bu değil. Doğal olarak Mersin’e dair bir kanun çalışmasında imzası falan yok.

Hüseyin Güler.. 22. Dönemde Mersin milletvekiliydi.. Türkoğlu doğumlu. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Ülkemizdeki Fransa’ya Ait Kavram ve Kelimelerle Adlandırılmış Cadde, Sokak, Bina, Park-Bahçe, Alan ve Meydan İsimlerinin Türkçe İsimler ile Değiştirilmesine İlişkin Kanun Teklifi ve 5378 Sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun İlgili Maddelerinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi’nde ilk imza sahibi. Bir de Mezitli ilçe yapılsın teklifi var ilk imza sahibi olarak..

Prof. Dr. Ömer İnan. 22. Ve 23. Dönemlerde Mersin milletvekiliydi. Mersin doğumlu. ODTÜ İdari İlimler Fakültesi mezunu. YÖK Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nde ilk imza sahibi. Bu vekilimiz de Tarsus il yapılsın demiş.

Ali Oksal. 22. Ve 23. Dönemlerde Mersin milletvekiliydi. Tarsus doğumlu. Başkent İktisadi Ticari İlimler Akademisi mezunu. 1567 Sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki Kanunun Bir Maddesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde ilk imza sahibi. Yiğidi öldür, hakkını inkar etme, demişler; Bu yazı dizisinin hazırlıkları sırasında bu vekilimiz kadar çok kanun teklifinde imzası olan bir başka vekilimiz daha olmadığını gördüm. Yazmaya sayfalar yetmez, ilgilileri lütfen incelesinler; çok şaşıracaklar!

Hüseyin Özcan. 22. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Malatya doğumlu. Ankara Üniversitesi DTCF mezunu. Uzman Jandarma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde, Şoförler Günü Hakkında Kanun Teklifi‘nde ve Mersin İlinde Mezitli Adıyla Bir İlçe Kurulması Hakkında Kanun Teklifinde ilk imza sahibi.

Mustafa Özyürek. 22. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Nevşehir doğumlu. Ankara Üniversitesi SBF mezunu. Bu vekilimiz şu ilçe il olsun, bu kasaba ilçe olsun dememiş ama onlarca kanun teklifinde imzası var. Bu konuyu aşağıda iredeleyelim..

Şefik Zengin. 22. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Mersin doğumlu. 357 Sayılı Askeri Hakimler Yasasının İkinci Maddesinin “D” Fıkrası İle “E” Fıkrasının Değiştirilmesine İlişkin Kanun Teklifi’nde ilk imza sahibi mesela. Bir de il olsun teklifi var; Bandırma.

Prof. Dr. Arif Akkuş. 23. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Tarsus doğumlu. Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ve Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile 78 ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelere Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nde ve Karayolları Trafik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ‘nde ilk imza sahibi. Bir de il olsun teklifi var tabii ki ; Tarsus.

Behiç Çelik. 23. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Anamur doğumlu. Merkez Valisi’ydi.. 02.07.2008 Tarih ve 5779 Sayılı İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanunun Bir Maddesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ‘nde ilk imza sahibi. Bir de il-ilçe teklifleri var; Mezitli ilçe olsun, Anamur il.

İsa Gök. 23. ve 24. Dönemlerde Mersin milletvekili. Mersin doğumlu. Mersin Barosu Başkanlığı yaptı.. 07/04/1969 Tarihli ve 1136 Sayılı Avukatlık Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nde ve Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nde ilk imza sahibi. Bir hatırlatma daha. Vekillerimiz olarak İsa Gök ve Zafer Çağlayan’ın Mersin’de hangi partiden kaç vekil çıkacağı konusunda takım elbisesine iddiaya girmeleri çok anlamlıdır.

Ali Rıza Öztürk. 23. ve 24. Dönemlerde Mersin milletvekili. Aydın doğumlu. Maden Mühendisi ve Avukat. Sanatçıların Sosyal Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanun Teklifi’nde, 12 Eylül 1980 Darbe Sürecinin Yol Açtığı Mağduriyetlerin Giderilmesine İlişkin Kanun Teklifi’nde ve 5941 Sayılı Çek Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde ilk imza sahibi.. Ve fakat kaçış yok; bir de Taşucu ilçe olsun teklifi var.

Vahap Seçer. 23. ve 24. Dönemlerde Mersin milletvekili. Tarsus doğumlu. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu. İlk imza sahibi olduğu teklifleri var; Tarsus il olsun, Yenice ve Gülek de ilçe.

Kürşad Tüzmen. 23. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Öncesinde Gaziantep. Ankara doğumlu. ODTÜ İşletme Fakültesi mezunu. İlk imza sahibi olduğu bir teklifi olmamış.

Mehmet Şandır. 23. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Öncesinde 21. Dönem’de Hatay. Orman Yüksek Mühendisi. Onlarca kanun teklifinden ilk imza sahibi. Ben sadece Mersin’e dair olanları yazacağım, diğerlerine ilgilileri ulaşabilirler. Atakent, Taşucu ve Uzuncaburç ilçe olsun, Silifke il olsun. Kazancı ve Kaledran ilçe olsun, Anamur il olsun. Yenice, Gülek ve Huzurkent ilçe olsun, Tarsus il olsun. Elvanlı ilçe olsun. Kızkalesi de ilçe olsun.

Kadir Ural. 23. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Silifke doğumlu, Öğretmen. İlk imza sahibi olduğu iki çalışması var;  Huzurkent ilçe olsun, Silifke’yi de il yapalım, demiş.

Prof. Dr. Zafer Üskül. 23. Dönemde Mersin milletvekiliydi. Silifke doğumlu. Anayasa Hukuçusu. Mersin’e dair bir çalışmasını bulamadım…

F300256833_genel

Değerli okurlar..

Şu sıralar 24. Dönem milletvekillerimiz var parlamentoda. Onları da biz seçtik, daha öncekiler gibi. Kimdir vekillerimiz..?

Aytuğ Atıcı, Nebi Bozkurt, Zafer Çağlayan, İsa Gök, Ertuğrul Kürkçü, Çiğdem Ökten, Ali Öz, Ali Rıza Öztürk, Vahap Seçer, Mehmet Şandır ve Ahmet Tevfik Uzun.

Dilerim sadece seçme hakkımızı kullanmakla kalmayız; sonrasını da takip ederiz artık. Bizi temsil etsinler diye seçerek meclise uğurladığımız vekillerimiz Mersin için ne yaptılar öğreniriz, sorgularız. Bu noktada bu yazı dizisinin oluşmasına sebep olan bir fikrimi paylaşmak isterim sizlerle. Ben Mersin milletvekili  olsam, fikrini.

Bilirsiniz; seçim dönemlerinde pek çok semtte, anayollarda, ara sokaklarda yani her yerde siyasi partilerin büroları kurulur. Seçim gününe kadar buralara partililer, sempatizanlar, taraftarlar, iş arayanlar, aş arayanlar, ilgililer ve ilgisizler gelirler. Seçim çalışmaları buralardan da yürütülür; il, ilçe ve/veya belde merkezlerinden de. Bu bahsi geçen mekanların her birinin sahibi herhalde o partiler değildir. Muhakkak ki bir kısmını partililer tahsis ederler, bir kısmı da kiralanır. Buralarda ziyaretçilere sandalyeler, masalar ve içilecek çaylar temin edilir. Bu masrafları da partililer karşılar ve/veya ilgili parti temin eder.

Derken seçimler biter. Seçilenler Ankara’ya, seçenler evlerine yollanırlar. Sonrasında üç aşağı beş yukarı yukarıda yazdıklarımız gerçekleşir.

Şöyle yapılsa ne olur..? Nasıl olur..?

Ben Mersin milletvekili seçilsem. Prosedür işlemleri tamamladıktan sonra seçim bölgeme gelsem. Her ilçeden en az birer mekan bulsam; hani o seçim ofisi olarak kullandıklarımdan. Sahipleriyle konuşsam, ikna etsem. O mekanları seçmenlerimin de desteğiyle Mersin Milletvekili falancanın İrtibat Ofisleri olarak düzenlesem. Seçmenlerimin de desteğiyle oraya masa, sandalye, bilgisayar, çay, şeker temin etsem. Sayıları binlerce, iş arayan gençlerimizden birer tanesini de o ofislerde istihdam etsem. Seçmenim olsun veya olmasın, Mersinli vatandaşım oraya gelse, meramını anlatsa. Talepler, şikayetler. Konu her ne ise; bu sayede hemşehrilerime kolayca ulaşsam ve artık onlar için de çalışmaya başlasam. Hani madem adet böyle; gerekiyorsa ve çok isteniyorsa her mahalleyi il yapmak için çabalasam.

Zor mu..?

ömer efe

Ömer Efe

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com