Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.657 views

Mersin Milletvekilleri Neler Yapmış – 2. Bölüm

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , , , - Tarih : 23 Ocak 2013

 

mersin

Mersin Milletvekilleri yazı dizimize devam ediyoruz;

F1873883962_GK4

21. Dönem (18 Nisan 1999 – 14 Kasım 2002) Mersin Milletvekilleri kimlerdi..?

Ali Er. Mersin doğumlu.  2000 Yılı’nda ilimizin İçel olan isminin Mersin olarak değiştirilmesi konusunda kanun teklifinde imzası var.  2001 Yılı’na gelindiğinde ise Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi hakkında bir teklif.

Ali Güngör.  Tarsus doğumlu.  Erzincan İli’ne Erzincan Üniversitesi kurulması konusunda kanun teklifinde imzası var.  1999 Yılı’nda ilimizin İçel olan isminin Mersin olarak değiştirilmesi konusunda kanun teklifinde de imzası var; İnegöl’ün il olması teklifinde de. Ali Güngör bir de soru önergesi vermiş;  Dönemin Devlet Bakanı Devlet Bahçeli’ye özetle “başbakanlık tanıtma fonunun kullanımı’’nı sormuş.

Turhan Güven. Kastamonu doğumlu.  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İmzası bulunan kanun tekliflerini araştırdım; Mersin’e dair bir bilgi var; 20. Dönem’de yoktu. Bu yazımıza konu olan 21. Dönem’de O da İçel adı Mersin olsun, demiş.

Yalçın Kaya. Erdemli doğumlu . Bu vekilimiz epey çalışmış; pek çok konuda girişimleri olmuş.  Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nden  Mavi Akım Projesine kadar.  O da Tarsus il olsun, diyenlerden.

Hidayet Kılınç.  Anamur doğumlu.  Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu.  İmzası bulunan kanun tekliflerini araştırdım.  Bu vekilimiz de epey çalışmış ve pek çok konuda girişimleri olmuş.  YÖK Kanunu’ndan belediyelerin borç faizlerinin silinmesine kadar ve fakat Mersin’imizle ilgili tek çalışması  Anamur il olsun, olmuş.

Prof. Dr. Enis Öksüz. Tarsus doğumlu.  İstanbul Üniversitesi İşletme mezunu.  İmzası bulunan kanun tekliflerini araştırdım. Çeşitli anayasa değişikliği tekliflerinde imzası var. O da Tarsus il olsun, diyen vekillerimizden.

Edip Özgenç.  Tarsus doğumlu.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.  Çeşitli anayasa değişikliği tekliflerinde, muhtar ödenekleri kanununda, denizcilik bakanlığı konusunda kanun tekliflerinde imzası var. O da Tarsus il olsun, diye kanun teklifi veren vekillerimizden.

Akif Serin.  Silifke doğumlu.  Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi mezunu.  Çeşitli anayasa değişikliği tekliflerinde Gümrük  Kanunu değişikliği konusunda, Emlak Vergisi Kanunu’nda değişiklik konusunda kanun tekliflerinde imzası var.  Gelin görün ki; O da Tarsus il olsun, diye kanun teklifi veren vekillerimizden.

İstemihan Talay. Tarsus doğumlu.  Ankara Üniversitesi SBF mezunu.  Tarsus’un il yapılması konusu malumunuz.  Eski Bakanımız o kanun teklifinin ilk imza sahibidir ayrıca.

Cahit Tekelioğlu. Gaziantep doğumlu.  Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi Eczacılık mezunu.  YÖK Kanunu, Gümrük Kanunu, Vergi Usül Kanunu.  Çalışmış vekilimiz ve O da kaçamamış; Tarsus’un yanında Anamur için de il olsun, demiş.

Ayfer Yılmaz. Ankara doğumlu.  Ankara Üniversitesi SBF Maliye mezunu.  Pek çok kanun teklifinde imzası var.  Arada seçmenini de unutmamış; O da Tarsus il olsun, demiş. Ha, bir de Tokat İli’nde beş yeni ilçe kurulması için çabalamış.

Rüştü Kazım Yücelen. Anamur doğumlu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunu.  Geçen dönemden farklı  olarak sadece Silifke il olsun, dememiş.  Gerisi aynı; Tarsus ve Anamur’un il olmaları.

meclis

Biliyorsunuz değerli okurlar;

Bizim coğrafyada havasından mıdır, suyundan mıdır “hemen unuturuz” olanı biteni. Gündemimiz sular seller gibi akar, değişir. Ben, unutmayalım diye çabalayanlardanım.

20. Dönem vekillerimizi anlattığımız ilk yazıda da belirtmiştim; önemli olan seçtiğimiz vekillerimizin hangi siyasi partiye mensup oldukları değildir.  Önemli olan onları bizim seçmiş olmamız ve Mersin’imizi temsil etsinler diye görevlendirmiş olmamızdır. Bunu da hatırlayalım, kulak arkası etmeyelim.

Yeri gelmişken söyleyeyim; ben sade bir vatandaşım.  Elbette siyasi, ekonomik ve sosyal konularda bir duruşum, bazı görüşlerim var.  Bununla beraber siyaset bilimci falan hiç değilim. 20. ve 21. Dönem Mersin Milletvekillerini hatırlamaya çabaladığımız her iki yazımda da bizim seçtiğimiz vekillerimizin meclisimizde Mersin için neler yaptıklarını sorgulamaya çalıştım.

F300256833_genel

Bir anekdot var aklımda bana anlatılan;  Namrun’da yayla yapan, Tarsuslu bir büyüğüm anlatmıştı…

“Bizim yayla yolunda kör bir viraj vardı, çok kaza olurdu. Sağolsun, Ayfer Hanım virajı az biraz düzelttirdi. Sonraki dönemde de Enis Bey düzelen yolu genişlettirdi.”

Ben hevesle Mersin ve ilçelerinin turizm geliştirme planlarından pay alması hakkında çabaları beklerdim.  Olmadı; hevesle Mersin ve ilçelerinin sanayi atılımlarından pay alması hakkında çabaları beklerdim. O da olmadı; hevesle tarımsal atılımlardan pay alması hakkında çabaları beklerdim.  Peki hiç mi çaba yoktu; elbette vardı. Takip edenlerimiz hatırlarlar; söz uçardı, yazı kalırdı J

Toparlayalım; bu yazı dizisi 24. Dönem’e kadar yani günümüze kadar gelecek.  Denizde bir damla olalım ama yine de etkili olalım, dileklerimle.

ömer efe

Ömer Efe

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com