Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.371 views

Mersin Milletvekilleri Neler Yapmış – 1. Bölüm

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , , - Tarih : 22 Ocak 2013

F1873883962_GK4

Milletvekili, eski adıyla mebus.

Demokratik ülkelerde genel seçimlerde halk tarafından seçilirler. Parlamentoda kendilerini seçen halkı temsil ederler.  Bizim ülkemizde milletvekili seçilebilmek için ilkokul mezunu olmak yeterlidir.

Siyasi partiler söz konusu ilin nüfusuna göre belirlenmiş sayıdaki adaylarını listelerler ve il seçmeninin önüne koyarlar. Bu listeler aslında o ilin talepleriyle şekillenmeliyken çoğunlukla siyasi parti merkezlerinin düşünceleriyle oluşur.

Bu yazı serimizde sizlerle biraz hafıza tazeleyeceğiz. Mersin’imizi kimlere temsil ettirmişiz, bir hatırlayacağız. Hatırlarken amacımız siyasi parti ve/veya görüşleri  irdelemek olmayacak. Biz milletin vekiline bakacağız.

MERSIN~1

20. Dönem (8 Ocak 1996 – 18 Nisan 1999) Mersin Milletvekilleri kimlerdi..?

 

Prof. Dr. Oya Araslı.. Bursa doğumlu.. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden doktorası var.  20. Dönem Mersin Milletvekiliydi.  Mersin’e dair bir bilgi bulamadım ama “Çevre Kirliliği Yaratma İhtimali Olan Kamu ve Özel Girişimcilerce Kurulacak Tesisler İçin Halk oylaması Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ve “Türkiye’de Yazılım Üretiminin ve Teknopark Kurulmasının Desteklenmesi Hakkında Kanun Teklifi”nde imzası var.

Yusuf Fevzi Arıcı. Gülnar doğumlu. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi Mezunu.. 16., 19. ve 20. Dönem Mersin Milletvekiliydi.  Mersin’e dair bir bilgi bulamadım ama “Avukatlık Kanununa Geçici Bir Madde Eklenmesi Hakkında Kanun Teklifi”nde imzası var.

Mehmet Emin Aydınbaş. Mersin doğumlu. İTÜ Makine Müh. mezunu.  Mersin’e dair bir bilgi bulamadım ama “Devlet Memurları Kanununa Tabi Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Olumsuz Sicillerinin Affı Hakkında Kanun Teklifi”nde ve “ Emekli Sandığı Kanununa Geçici Bir Madde Eklenmesi Hakkında Kanun Teklifi”nde imzası var.

Saffet Benli. Tarsus doğumlu. Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu. 20. ve 22. Dönem Mersin Milletvekiliydi.  Mersin’e dair bir bilgi buldum.  “İki Yeni İlçe ve Tarsus İlinin Kurulması Hakkında Kanun Teklifi”nde imzası var.

Prof. Dr. Halil Cin. Gülnar doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.  İki farklı üniversitemizde rektörlük yaptı.  Mersin’e dair bir bilgi buldum. “Tarsus İlçesi’nin İl Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi”nde ve “Anamur İlçesi’nin İl Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi”nde  imzası var.  Ayrıca “Seracılıkla Uğraşan Topraksız Ya da Az Topraklı Çiftçiye Toprak Tahsisi Hakkında Kanun Teklifi”nde de imzası var.

Ali Er.  Mersin doğumlu. İmzası bulunan kanun tekliflerini araştırdım.  Mersin’e dair bir bilgi bulamadım.

Abdulbaki Gökçel.  Mersin doğumlu.  “Üç İlçe ve Tarsus İlinin Kurulması Hakkında Kanun Teklifi”nde imzası var.

Turhan Güven.  Kastamonu doğumlu.  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İmzası bulunan kanun tekliflerini araştırdım ama Mersin’e dair bir bilgi bulamadım..

Fikri Sağlar. Mersin doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi mezunu.  Mersin’e dair bir bilgi bulamadım ama “Çevre Kirliliği Yaratma İhtimali Olan Kamu ve Özel Girişimcilerce Kurulacak Tesisler İçin Halkoylaması Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nde imzası var.

İstemihan Talay. Tarsus doğumlu.  Ankara Üniversitesi SBF mezunu.  İmzası bulunan kanun tekliflerini araştırdım.  “Üç İlçe ve Tarsus İlinin Kurulması Hakkında Kanun Teklifi”nde imzası var.

Ayfer Yılmaz.  Ankara doğumlu.  Ankara Üniversitesi SBF Maliye mezunu. İmzası bulunan kanun tekliflerini araştırdım. Mersin’e dair bir bilgi bulamadım…

Rüştü Kazım Yücelen.  Anamur doğumlu.  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunu.  “Üç İlçe ve Anamur İlinin Kurulması Hakkında Kanun Teklifi”nde , “Beş İlçe ve Tarsus İlinin Kurulması Hakkında Kanun Teklifi”nde ve “İki İlçe ve Silifke İlinin Kurulması Hakkında Kanun Teklifi”nde ve imzası var.  Bir de “İçel İli Adının Mersin Olarak Değiştirilmesine Dair Kanun Teklifi” vermiş.

2O9Z1J2L0W8A0B7R6U7A3E0M2S6A5H F300256833_genel

Değerli okurlarım, arkadaşlarım;  Yukarıda anılan vekilleri bizler seçtik ve Mersin’i parlamentoda temsil etsinler istedik. Verdiğim bilgilerden seçtiğimiz temsilcilerimizin Mersin’imiz için hiçbir şey yapmadıkları zannedilmemelidir. Muhakkak çalışmalar yürütenler olmuştur; Mersin’den ziyaretlerine giden seçmenlerini ağırlamışlar ve dertlerini dinlemişlerdir.  Muhakkak ilgili mercilerde girişimlerde bulunanları da vardır.

TBMM

Bu yazıdaki amacım hatırlatmaktı; sadece vekillerimizin isimlerini değil; neler yaptıklarını/yapmadıklarını sorgulamamız gerektiğini de hatırlatmaktı.

Sevgi ve selamlarımla.

ömer efe

Ömer Efe

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com