Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.201 views

MERSİN CEMEVİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , - Tarih : 08 Haziran 2013

5269

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Alevi-Bektaşi Federasyonu tarafından Mersin Cemevi’nde düzenlenen “Medya ve Aleviler” konulu panele katıldı.

Gazeteci Nedim Şener’in de konuşmacı olarak katıldığı panelde genel olarak hükümetin, yerel yönetimlerin ve medyanın Alevilere bakış açısı ile alevilerin bu bakış açısı karşısında almaları gereken tavır ele alındı.

Gerek bu hükümetin gerekse de geçmiş hükümetlerin, genel olarak Alevilerin inancına saygı göstermedikleri, hatta Cemevlerini ibadethane olarak kabul etmediklerinin vurgulandığı panelde, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vesayetini kabul etmiyor ve okullarda zorunlu din eğitiminin kaldırılmasını istiyoruz.” dediler. Panelde, Türkiye’de 15 milyona yakın alevinin yaşadığı belirtilirken, bu sayının Türkiye nüfusunun 5’te birine tekabül ettiği ifade edildi. Konuşmacılar, isteklerinde kararlı bir halkın karşısında hiçbir yöneticinin duramayacağı belirtilirken, bunun en son örneğinin Taksim’de yaşandığını ifade ettiler.

5268

Panelde bir konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan; Mersin’de büyük bir oranda alevi yurttaşın yaşadığını belirterek, “Alevi vatandaşlarımızın gerek Mersin özelinde gerekse de Türkiye genelinde yaşadığı bazı sıkıntılar var ve bunların çözümü aslında çok kolay. Fakat her ne hikmetse mevcut hükümet bu sorunları çözmek için olumlu bir adım atmış değil. Son olarak İstanbul’a yapılacak olan 3. Köprü’ye Yavuz Sultan Selim adının verilmesi hangi akla hizmettir? Geçmişte Alevileri katleden bir padişahın isminin, bir köprüye verilmesi alevi toplumunu kışkırtmaktan öte bir şey değildir. Öte yandan AKP, Alevilerin bir kısmından oy alan bir parti olmasına rağmen, neden bu insanları karşısına almayı göze alacak böyle bir ismi uygun bulmuştur anlayabilmiş değilim.” dedi.

Mersin Cemevi’nin bugün bu hale gelmesinde Büyükşehir Belediyesi olarak kendilerinin büyük emekleri olduğunu ifade eden Başkan Macit Özcan, “Burayı daha da büyütmek ve güzelleştirmek için ben varım. Eğer siz de varsanız gelin hep birlikte tüm Türkiye’ye örnek bir Cemevini Mersin’e kazandıralım.” dedi.

5270

Son olarak Cemevlerinin ibadethane durumunu ele alan Başkan Macit Özcan, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bütün ibadethanelere ücretsiz su verilmesi için bir çalışma başlattık. Ancak İçişleri Bakanlığı Cemevlerini ibadethane olarak kabul etmediği için, Cemevlerine ücretsiz su veremeyeceğimizi belirtti. Hiç önemli değil, Mersin Cemevi’nin su parasını ben kendi cebimden öderim ancak bu gibi basit konularda bile hükümetin daha hoşgörülü olmasını beklemek de bizim hakkımızdır.” dedi.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com