Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.214 views

Memleketimizdeki Suriyeliler

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , - Tarih : 08 Ocak 2013

sy

Çok değil iki sene önce dost ülke Suriye Mersin’e alışverişe geliyor, Türkiye’den Halep’e turlar düzenleniyordu. Forum AVM’ye alışverişe gelen, yaz tatillerini burada geçiren Suriyelilere, Halep çarşısının otantik güzelliğinden etkilenen Türk halkı misafir oluyordu. Hatta siyaset büyükleri kol kola el ele fotoğraflar veriyor, iki ülkenin ilişkilerini perçinliyordu. Tablo bu kadar güzelken siyasi ya da ekonomik gerekçeler (yada artık sebep her ne ise) yüzünden ülkenin düzeni bozuldu barıştan savaşa geçildi. Hiçbir şeyin aynı kalmadığı bu dünyada dengelerin bir anda değişebildiği bir kez daha ispatlandı. Bir gece önce her şey günlük gülistanlıkken ertesi gecenin sabahında Suriyeliler cehennemin ortasında buldular kendilerini.

İç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçmak zorunda kalan Suriyelilerin sığındığı kentlerin başında Mersin geliyor. Ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle hayatlarını evlerini yaşamlarını terk etmek zorunda kalan savaş mağdurları, yanlarına sadece valizlerini alıp ülkemize akın ediyor. Son zamanlarda etrafımızda daha çok görmeye başladığımız Suriye vatandaşlarının yaptıkları ilk şey başlarını sokacak bir ev bulmak oluyor. İlk olarak akrabada eş dost vasıtasıyla tanıdıklarda kalan Suriyeli vatandaşlar bir müddet sonra ya ev kiralıyor veya satın alıyor. Kiraların peşin ödendiği evlerde kalabalık nüfusla yaşayan ailelerin ilk tercihini eşyalı evler oluşturuyor. Suriyelilere evlerini kiralayamayanlar yüksek kira ücretlerinden oldukları için hayıflansalar da, evlerini kiraya verenler ise evlerde birden fazla ailelerin yaşamasından dolayı şikayetçi. Ama gözlemlenen bir gerçek var ki; savaştan kaçan Suriyelilerin Mersin’e yerleşmek istemesi emlak piyasasına hareketlilik getirdi.

Onları, markette alışveriş yaparken, sahilde gezerken, aynı apartmanda komşu olarak hemen her yerde görmek mümkün.Aile yapıları, yaşayış biçimleri, yemekleri gibi kültür ögelerimizin benzemesi nedeniyle Türkiye’de yaşamaya çabuk adapte olan Suriyeliler, şimdiden Türkçe öğrenmeye başladı bile. Türkiye’ye kaçarak Mersin’e yerleşen Suriyeli vatandaşlar dil sorunu nedeniyle sıkıntı çekmeye başlayınca, Halk Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı kurslara katılmaya başladı. Arapça bilen eğitmenler tarafından verilen kurslarda, kırk beşi çocuk olmak üzere 135 Suriyeli, özellikle günlük yaşamalarında sıkıntı çekmemeleri adına Türkçe öğreniyor.

Sadece evler kiralayıp Türkçe öğrenmekle kalmıyorlar. Sayıları her geçen gün artan Suriye vatandaşlarının çocukları okullara gidiyor, hükümetin desteğiyle gençleri üniversitelerde özel öğrenci olarak kabul ediliyor, erkekleri çalışmaya başlıyor. Kısacası artık burada kendilerine hayat kuruyorlar.

36879_403164297915_4430608_n

Hazırlayan : Özge Atinel

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com