Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

7.176 views

Kuş ve Bitki Cenneti; Göksu Deltası…

Kategori : Ana Sayfa, Gezi - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 10 Mart 2013

goksu09

İlki 20 Şubat’ta havaya düşen Cemre’ nin ikincisi 7 gün aradan sonra suya düştü. 5 Mart’ta da son olarak toprağa düşecek olan Cemre ile birlikte hava ve sudan sonra toprak da ısınmaya başlayacak. Mart ayında meydana gelecek son soğuklar dışında havalar ısınmaya başlayacak ve doğa baharla yeniden buluşacak. Haliyle kış uykusuna yatan gezginler için uyanmanın tam vaktidir.
Şimdiden plan yapmak lazım. İlk olarak şöyle kuşların, çiçeklerin ve havanın tadını çıkarabileceğimiz bir yerde karşılayalım baharı.
Göksu Deltası ; Tamda burnumuzun dibinde öyle bir cennet varki sanırım bir çoğumuz farkında bile değiliz. Bilindiği üzere buranın bir diğer adı da kuş cennetidir. Saz horozundan tutunda, yaz ördeğine; carettalardan tutunda, nil kaplumbağasına kadar bir çok türü orada görme ve fotoğraflama şansınız var. Türkiye’nin en önemli kuş göç yollarından birisi olan ve birçok endemik türü bünyesinde barındıran Göksu Deltası, Silifke’ nin güneyinde, Göksu Nehri’nin getirdiği alüvyonların oluşturduğu Türkiye’nin Akdeniz kıyısındaki en önemli deltalarından biridir. Ve halende oluşmaya devam ediyor.

goksu07 goksu08

Göksu Deltası, Çukurova Deltası’ndan sonra Türkiye’nin Akdeniz kıyılarındaki en büyük ikinci deltasıdır. Deltada tatlı su gölü olan 1200 ha. büyüklüğündeki Akgöl ve 400 ha. büyüklüğündeki Paradeniz lagünü ile irili ufaklı birçok tatlı ve tuzlu su gölü yer almaktadır. Ayrıca geniş sazlıklar, tatlı ve tuzlu su bataklıkları, denizle göller arasındaki kumul sistemleri bulunmaktadır. Balıkçılığın devamlılığı açısından da yaşamsal önem taşıyan delta balıkların yumurta döktüğü, yavru balıkların beslendiği ve korunduğu bir alan. Deltada yer alan göller ve ırmağın denize döküldüğü bölge ile yakın kıyıları yavru balıklar için barınma alanı.Delta deniz ile iç kesimlerde yer alan tarım alanları arasında bir tampon oluşturuyor ve tuzlu su girişini engelleyerek bölgenin su dengesini düzenliyor. Bölgede yaban domuzu, kurt, tilki, ayı, kunduz, porsuk, sincap, vaşak, sansar, kirpi, sırtlan ve tavşan çok bulunan hayvan türleri.Deltada 34 sürüngen ve amfibi türü tespit edilmiş. Gece kurbağası, ağaç kurbağası, ova kurbağası, Toros yılanı, koca engerek, benekli kertenkele ve adi bukalemun bunlardan bazıları.
goksu06 goksu05
Birleşmiş Milletlerin korumasında olan beş sulak alandan biri Göksu. Nadir ve nesli tükenme tehlikesi altında olan çeşitli kuş türlerinin yaşam, üreme, beslenme, ve konaklama yeri olan deltada bulunan Kuş Cenneti Akgölde tam 340 çeşit kuş yaşıyor. Küçük karabatak, tepeli pelikan, yaz ördeği , pasbaş patka, büyük orman kartalı, saz horuzu ve şah kartal gibi nesilleri tehlikede olan türleri barındırması nedeniyle de önem taşıyor. Ayrıca küçük balaban, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, erguvani balıkçıl, turaç, kocagöz, bataklık kırlangıcı, akça cılıbıt, mahmuzlu kız kuşu ve küçük sumru gibi türler burada ürüyorlar. Ak balıkçıl, küçük ak balıkçıl, gri balıkçıl, sığır balıkçıl, bataklık su tavuğu ve İzmir yalıçapkını da kuluçkaya yatıyorlar.Aralarında boz kaz, fiyu, çamurcun, kaşık gaga ve sakarmekenin bulunduğu büyük sayılarda su kuşu kışlarken, göç sırasında da çok sayıda çeltikçi ve leylek alanda konaklıyor.

goksu04 goksu02
Avrupa Kıyı Koruma Birliği (EUCC) Göksu Deltası’nı, kumul jeomorfolojisi ve doğa koruma açısından Doğu Akdeniz kıyılarında bulunan en önemli alanlardan biri olarak belirlemiştir.
Deltanın sulak alanlarını kapsayan 4350 hektarlık bölümü 1989 tarihinde Orman Bakanlığı tarafından yaban hayatı koruma sahası, doğal alanlar ve bunlarla ilişkili yerleşimleri de içeren 23.600 ha.’lık alan 18.01.1990 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmiştir. Deltanın hassas zonu kapsayan 8.650 ha. bölümü 13.07.1994 tarihinde Ramsar Sözleşmesi listesine dahil edilmiştir. Son olarak, deltanın tamamı 12.02.1996 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından 1.derece doğal sit alanı ilan edilmiştir. Şimdi burnumuzun dibinde bu kadar önemli bir yer varken kimlerin haberi var diye bir sorsammı acaba?
goksu03
Göksu deltası gidilip mangal yapılacak bir yer kesinlikle değil. Aman bu yazıdan böyle bir sonuç çıkmasın. Aksine göksu deltasına az gidilmesi doğanın işine gelecektir. Zira şu aralar ölümle yüz yüze. Göksu deltasına yakın yapılaşma ve yoğun kum alımı bölgedeki doğal yaşamı tehlikeye atıyor. Peki biz gezginler bu güzel delta ile nasıl kucaklaşacağız? Bu nadide bölgede acizane tavsiyem fazla dolaşmamak. Deltanın tadına illaki varmak istiyorsanız oraya sabahın erken saatlerinde ya fotoğraf makinanızla yada bir dürbün alarak gidebilir ve kuş gözlemleyebilirsiniz. Ancak ne gördüğünüzü bilmek adına oradaki doğal yaşamı gitmeden araştırmak gezi esnasında yaşayacağınız hazzı artıracaktır. En güzel gezi yöntemi misafir olacağınız çevreye adaptasyondur. Sizde bu bölgenin doğal yaşamına adapte olarak gezebilir ve tadını çıkarabilirsiniz. Giderken termosta sıcak çayınızı, suyunuzu ve sandviçinizi unutmayın. Dönüşte de Silifkenin içinde yengeç yiyerek keyfinizi doruğa ulaştırabilirsiniz.

goksu01

 

onur kıratlı

Onur Kıratlı

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com