Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

4.832 views

Kentin Yükselen Yıldızı; Mersin Marina…

Kategori : Ana Sayfa, Kültür-Sanat - Etiketler :, , , - Tarih : 07 Şubat 2013

marina001

Türkiye  turist sayısı itibariyle Dünya’da ilk onun içinde yer alsa da, en çok para kazandıran turizm türlerinden biri olan Yat Turizmi’nde  potansiyelinin yüzde 10’unu bile kullanamıyor. Oysa Akdeniz’de dolaşan yatların Türkiye’ye gelmesinin anlamını turizmciler gayet net açıklıyor: 5 milyar dolar!

marina006

Yakın zamana kadar yatlar, “zengin oyuncağı” olarak tanımlanırken, şimdi evlerin uzantısı, hafta sonu tatillerinin yapıldığı yüzen konutlar olmaya başladı. Refah toplumunun göstergeleri arasına, otomobil sayısının yanı sıra tekne, özel uçak, marina ve yat limanı sayısı da eklendi. Avrupa, Amerika ve Kanada’da ekonomik refahın artması, çalışma sürelerinin kısaltılması, ailesine ve kendisine daha çok zaman ayırma arzusu, aile tipi teknelerin artmasına neden oldu. Böylelikle gezi ve spor amaçlı yatlar tüm dünya sularında dolaşmaya başladı. Yat ve marinaların yan sektörleri oluştu ve deniz ülkelerine en çok gelir getiren turizm araçları oldular. Gelişen dünya ekonomisine paralel olarak bir zamanların lüks hobisi olan amatör yatçılık, gelişmiş ülkelerde orta sınıfa nüfuz edecek düzeye indi.

Marina ve yat dünyası açısından bakıldığında Türkiye  tam bir marina fakiri . 8 bin 500 metrelik kıyı şeridine rağmen Türkiye, dünya deniz ticaretinden yüzde 1’lik bile pay alamıyor. Yaşam şartlarının yüksek olduğu 350 milyonluk Avrupa’nın, 200 milyonluk petrol zengini Arap âleminin ve 250 milyonluk nüfusa sahip Rusya’nın tam ortasında olan Türkiye’nin yat turizminde bu kadar geri kalması oldukça üzücü.

Türkiye’nin yat bağlama kapasitesi, 9.000’i marinalarda olmak üzere, toplam 16.000 civarında. Oysa bu rakam Fransa’da 227.000, İspanya’da 107.000 ve İtalya’da 128.000 gibi sayıları buluyor. Türkiye  bu rakamla,  Akdeniz çanağındaki toplam yat bağlama kapasitenin sadece yüzde 4,1’ine ulaşabiliyor.

marina007 marina005

Yatçılığın gelişmesini sağlamak için en önemli ihtiyaçlardan biri kuşkusuz marinalar. Gezen yelkenli yatların, aralarında çok uzun mesafe bulunmayan yerlerde konaklamaları esas alındığında,  marinalar bu konaklamalar sırasında başta yatlarıyla seyahat halinde olan turistlerin olmak üzere tüm ziyaretçilerin her türlü ihtiyacına  AB ve dünya  standartlarında cevap verebilmeli.

Marinalar, hem doğrudan hem de yapılan harcamalarının bölgedeki diğer sektörlere sonradan yayılmasıyla dolaylı olarak, bölge ekonomisine katkıda bulunur. Bölge halkı açısından da önemli bir çekiciliğe sahip olan marinalar, restoranları, barları, alış-veriş mağazaları ve diğer üniteleri ile yerel müşteri çekmekle kalmaz ; aynı zamanda çoğu , kendi çevrelerinin sosyal merkezi haline gelirler. Bu bağlamda  marinalar, bir çok alanda harcama gücünü kendilerine çeken ve ziyaretçiler için harcama eğilimi yaratan önemli  merkezleridir. Bu da marinaların önemi bir kez daha gözler önüne seriyor.

marina004 marina003

Akdeniz’de yıllık 600 bin yat geziyor; Akdeniz’in en büyük ülkelerinden olan Türkiye’ye demir atan yat sayısı ise sadece 3 bin!

marina002

MERSİN YAT LİMANI

Ülkemizde Yat Turizmi’nin  yeterince gelişememesine gerekçe olarak,  bu turizm kolu için yeterli bütçenin ayrılamaması başta olmak üzere, özel yatırımcıyı yıldıran bürokratik engelleri, deniz temizliğinin korunamamasını, balık çiftliklerinin yarattığı tahribatın engellenmemesini  söyleyebiliriz.

Ancak son zamanlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın deniz turizmine daha çok önem vermesiyle   sektörde  başlayan kıpırdanmalar,  son birkaç yılda iyice artış gösterdi . Hükümet tarafından ciddi bir bütçe ayrılması, yatırımcı teşvik paketleri ve bürokratik engellere yönelik iyileştirmeler  sektörün gelişimi  açısından umut vadediyor.

Tüm bu nedenlerle ,  1993 yılında 110 milyar dolar ile ihale edilen 1994 yılında temeli atılsa da uzun yıllar atıl durumda bekleyen Mersin Yat Limanı’nın tamamlanarak hizmete açılması  2011 yılını buldu. Altyapısı için 17 milyon dolar harcanan ,  Yap-İşlet-Devret modeliyle Mersin Yat Limanı İşletmeleri A.Ş. tarafından 23 yıl 6 ay işletilecek liman, sonrasında devlete devredilecek.

Toplam maliyeti  100 milyon dolar olan , Doğu Akdeniz’in en büyük yat limanı olma özelliğini taşıyan Mersin Yat Limanı, şehrin merkezinde yer almakta. Ticari, İdari ve VIP olmak üzere üç ana bölgeden oluşan Mersin Marina 500’ü denizde, 500’ü karada olmak üzere bin yat bağlama kapasitesine , 10 bin 500 metrekarelik alışveriş merkezi, 850 araçlık otopark  ve 2 bin kişilik amfi tiyatro alanına sahip. Kıyı kesimde, yürüyüş, dinlenme, seyir, sergi alanları, yeşil kesimde ise, yürüyüş ve bisiklet yolları, yüzme havuzları, oyun parkları ve spor alanları (kaykay, paten , basket, tenis, badminton ve  mini golf alanı) bulunuyor. Omurga ise, bölgeler arası ilişkiyi koruyan  kapalı, açık ve yarı açık mekanlardan oluşmakta.

Mersin Marina bünyesinde bulundurduğu yat kulübü ,spa, restoran, bar, deniz feneri terası,  ve spor salonu gibi birçok sosyal olanağın yanı sıra; yatçılar için yat gereçleri satan mağazalar ,çamaşırhane,  duş-tuvalet, süpermarket, özel park yerleri, kablosuz internet erişimi, TV bağlantısı, akaryakıt ikmal, tekne bakım, ilkyardım, meteoroloji, yatçı depoları, hudut kapısı giriş çıkış ve gümrük hizmetleri gibi ihtiyaç duyulabilecek tüm hizmetleri “uluslararası standart kalitesi” ile müşterilerine sunuyor.

Deniz turizminin ve yatçılığın gelişmesi amacıyla yapılan Mersin Yat Limanı’nın çevresiyle bütünleşmiş bir marina haline gelebilmesi  için  ulaşım hatları ile beraber  kültürel ve sosyal çalışmalar  da devam ediyor. Son yıllarda spor, sanat, kültür, müzik gibi bir çok alandaki  faaliyete ev sahipliği yapmasıyla göz dolduran ve turizm ili olarak ön plana çıkması istenen Mersin, birkaç yıl içinde Türkiye’nin en önemli  bir kaç turizm merkezinden biri haline gelecek gibi görünüyor.

özge atinel

Hazırlayan Özge Atinel

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com