Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.973 views

Kedilerin Dokuz Canlı Olması Bir Mitoloji mi..?

Kategori : Ana Sayfa, Evcil Hayvanlar - Etiketler :, , , , , , , , - Tarih : 07 Şubat 2013

006

KEDİLERİN 9 CANLI OLMASI BİR MİTOLOJİ Mİ?

007

Bilim adamlarının, yaptıkları çakışmalar sonucunda kedilerin merkezi sinir sistemlerinin kendini onarabildiği ve fonksiyonlarını yenileyebildiğini keşfettiler.

Miyelin sinir hücrelerini sararak koruyan yağdan zengin bir kılıf ve zarara uğraması insanlarda merkezi sinir sistemi hastalıklarına ve sıklıkla multiple sklerozise neden olur. Miyelinin kedilerde onarılabildiğini ortaya çıkaran araştırmacılar bu durumun fonksiyonel düzelmeye neden olduğunu belirttiler. Araştırmaya başkanlık eden nörolog Ian Duncan, çalışmalarının temel prensibinin şiddetli nörolojik hastalıklardan geniş bir remiyelinizasyon ile belirgin bir iyileşme sağlandığı olduğunu belirtiyor. Bulgular önemli çünkü myelin hasarı veya kaybı ile karakterize şiddetli nörolojik hastalıkların iyileşmesinde stratejilerin doğruluğunun altını çiziyor.

005 004 003

Miyelin kaybı duyu, hareket, idrak ve sinirlerin etkisi altındaki diğer fonksiyonların bozulmasına yol açıyor. Bu çalışmalar gebe kedilerin bilinmeyen bir şekilde acı çekmelerinden ortaya çıktı. Kedilerde hareket bozuklukları, görme kaybı, ve felç gibi ciddi nörolojik disfonksiyonları kapsayan bir raporlandırmada; kullanılan diyetlerin kedilerde büyüme ve gelişme üzerine etkisi test edildi.

002

Diyetin çıkarılması kedilerde yavaş bir iyileşmeye neden oldu, fakat sonuçta kaybolan fonksiyonlar yenilendi. Miyelin kaybı ile ortaya çıkan hastalıklar konusunda uzman olan Madison Veteriner Fakültesi Medikal Bilimler’den Prof. Dr. Duncan, diyete başladıktan 3-4ay sonra gebe kedilerde ilerleyici özellikte nörolojik hastalığın başladığını belirtti. Kediler normal diyete döndüklerinde iyileşmeye başladılar. Diyet verilmeyen kedilerde iyileşme yavaş olur fakat önceden demiyelinize olmuş aksonlar remiyelinize olur. Buna karşın onarılan miyelin kılıflarının sağlıklı olanlar kadar kalın olmadığını ama fizyolojik olarak miyelin membranın fonksiyonlarını onardığını söylüyor. Eğer miyelin mulipli sklerozis gibi hastalıklarda onarılabilirse kaybedilen veya hasar görmüş fonksiyonların yeniden kazanılması mümkün olabilecek. Duncan, bunun tür sipesifik olduğunu düşündüklerini söylüyor. Bu kedilerin belirli bir süre için ışınlanmış gıdalar ile beslendiğinin unutulmamasının önemli olduğunu belirtti.

cem fırat

Uzman Veteriner Hekim Cem Fırat

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com