Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.959 views

Kazanlı’da Sülfürik Asit Tesisi’ne Onay Verildi…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , - Tarih : 05 Mayıs 2013

sulfurikasit

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kazanlı’da Sülfürik Asit Tesisi’ne Onay Verdi

 bag

ÇED Raporu İnsanı ve Çevreyi Yok Saydı

Kazanlı’da bulunan Soda Sanayi Fabrikasına yapılması planlanan “Sülfürik Asit Üretim Tesisi” için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yaptırılan “Çevresel Etki Değerlendirmesi” (ÇED) olumlu çıktı. Raporu değerlendiren Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, Kazanlı bölgesinin artık tehdit altında olduğunu ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görevlendirilen Kapsam Belirleme ve İnceleme Değerlendirme Komisyonu, Kazanlı’da bulunan Soda Sanayi Fabrikası Sülfürik Asit Üretim Tesisi ile ilgili ÇED Raporunu tamamladı. Rapora göre söz konusu bölgede yapılacak Sülfürik Asit Üretim Tesisi, çevre ve insan için herhangi bir zarar ve risk taşımıyor. Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Müdürlüğü yazısında, Mersin İli Akdeniz İlçesi Kazanlı Yerleşkesi Mevkiinde Soda Sanayi A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Sülfürik Asit Üretim Tesisi Projesi” ile ilgili olarak sunulan ÇED Raporunun ilgili komisyon tarafından incelendiği ve değerlendirildiği belirtiliyor.

Sülfürik Asit Üretim Tesisi hakkında ÇED Yönetmeliğinin 14’üncü maddesi gereğince “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verildiği belirtilen yazıda, “Olumlu kararının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından halka duyurulması gerekmektedir. Söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan izin alınması ve ÇED Yönetmeliğinin 18’inci maddesi gereğince yatırımın başlangıç, inşaat dönemine ilişkin izleme raporlarının Bakanlığımıza; projede yapılacak Yönetmeliğe tabi değişikliklerin de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne iletilmesi gerekmektedir” deniliyor.

 sulfuri

“Görüş ve önerilerimiz dikkate alınmadı”

Sülfürik Asit Üretim Tesisi için ÇED Raporunun olumlu çıkmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, Bakanlık ile Kapsam Belirleme ve İnceleme Değerlendirme Komisyonu’nun, Akdeniz Belediyesi’nin ‘Olumsuz’ görüşlerini ise dikkate almadığına işaret etti. Soda Sanayi A.Ş. yerleşkesinde Sülfürik Asit Tesisi kurulmasının önündeki engeller ve çevresel etkilerine ilişkin Bakanlık ilgili birimleriyle defalarca yazışmalar gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Fazıl Türk, “Yaklaşık 2 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz. Bakanlığa defalarca yazı ve raporlar gönderdik.  Mersin’in 3’üncü derece deprem kuşağında bulunduğunu, ayrıca bu sahadaki E=0,50 yoğunluğun da aşılmış olduğunu belirttik. Ancak bütün çabalarımıza rağmen ÇED Raporu olumlu olarak çıktı. Bir bakıma Mersin’in kalbine bir hançer saplandı” şeklinde konuştu.

Başkan Fazıl Türk, bu raporla birlikte Bakanlığın kendisiyle çeliştiğinin de altını çizerek, şöyle dedi: “Yazışmalarımızda 2004 tarihli İçel-Tarsus Kıyı Kesimi 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planlama raporunda turizm merkezi batısında bulunan Soda Sanayi A.Ş.’nin kirletici etkilerinin yer aldığını ilettik. Yine Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2009’da yaptırılan Mersin-Karaman 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planlarında, söz konusu tesisin kaplumbağa yuvalama alanlarıyla iç içe olduğunun belirtildiğini hatırlattık. Yani aynı Bakanlık, aynı saha için birbirinin tamamen zıttı iki farklı rapora imza atmış durumdadır. Bu durumu Mersin kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

 kazanli

 “Mücadeleyi bırakmayacağız”

ÇED Raporunun olumlu çıkmasının her şeyin bittiği anlamına gelmediğini de sözlerine ekleyen Başkan Fazıl Türk, “Aksine bundan sonra daha gür bir sesle bu konuyu kentimiz ve ülke gündemine taşıyacağız. Hukuki, yasal çerçevede her türlü girişimde bulunacağız. Halkımızın ve çevrenin olumsuz etkileneceği, kentimizin üzerine adeta bir kâbus gibi çöken bu sülfürik asit tesisini durdurmak için, başta yöre halkımız olmak üzere tüm Mersinlilerin desteğine ihtiyacımız var. İnanıyorum ki Mersin halkı da bu mücadelede Kazanlı halkının yanında olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com