Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.562 views

Kadınlara Yönelik Sağlık Bilinçlendirme Seminerleri Başladı…

Kategori : Ana Sayfa, Sağlık - Etiketler :, , , - Tarih : 10 Nisan 2013

verem hastalıkları 009

İlk sunum ‘verem hastalığı’ konusunda oldu

  verem hastalıkları 014

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, kadınlara yönelik sağlık eğitimi seminerlerine başladı. Akdeniz Belediyesi ve Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi işbirliğiyle yapılan seminerlerin ilki verem (tüberküloz) mikrobu ve korunma yöntemleri konusunda oldu.

Kadınları sağlık alanında bilinçlendirmeyi hedefleyen Akdeniz Belediyesi, bu çerçevede bir dizi eğitim semineri başlattı. Seminerlerin ilk Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Çilek Mahallesi Sanat Atölyelerinde gerçekleştirildi. Akdeniz Belediyesi ve Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi işbirliği ile düzenlenen ilk seminer, verem mikrobu ve korunma yöntemleri konusunda oldu. Seminere Çilek Mahallesi Sanat Atölyelerinde eğitim gören Mersin Halk Eğitim Merkezi kursiyeri kadınlar katılırken, kadınlara slâyt gösterisi eşliğinde sunum yapan Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi’nden Dr. Aliye Tuba Metin, verem mikrobunun özellikleri, bulaşma yolları, verem hastalığının oluşumu ve korunma yöntemlerine ilişkin bilgiler verdi.

 verem hastalıkları 010

“5 yaş altı çocuklara ve yaşlılara dikkat”

Verem mikrobunun güneş görmeyen ortamlarda uzun süre canlı kalabildiğine işaret eden Dr. Aliye Tuba Metin, bu mikrobun solunum yoluyla kolaylıkla bulaştığını belirtti. Verem hastalarının konuşma, öksürme ve hapşırma sırasında mutlaka ağızlarını kapatmaları gerektiğini kaydeden Dr. Metin, “Tedavi olmayan bir verem hastası, her yıl 10-15 kişiyi enfekte edebilir. Tedavi olmayan dirençli bir hasta da dirençli mikropları bulaştırır. Solunum yoluyla alınan verem mikrobu verem enfeksiyonuna yol açar. Bu bir hastalık durumu değil, verem basilinin vücutta beklemeye geçtiği bir durumdur. Vücut direncinin düştüğü anlarda bekleme halindeki mikrop harekete geçer ve çoğalarak verem hastalığına neden olur” şeklinde konuştu.

Dr. Aliye Tuba Metin, tüberküloz enfeksiyonunun hastalığa dönüşmesini kolaylaştıran etmenleri de sıralayarak, “Özellikle 5 yaş altı çocuklar ve yaşlılar, HIV enfeksiyonu bulunanlar, bağışıklığı baskılayan tedavi alan hastalar, ideal vücut ağırlığının yüzde 90’ından daha az kiloda olanlarda risk faktörü yüksektir. Ayrıca silikoz, diyabet, böbrek yetmezliği, lösemi, baş-boyun ve lenf kanseri olanlar, sigara içenler, ilaç ya da alkol bağımlıları bu mikroba karşı daha dikkatli olmalıdır. İki-üç hafta sürekli öksürük şikâyeti olanlar en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır” dedi. Dr. Metin, konuşmasının sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı.

 verem hastalıkları 003

Kadınlara yönelik eğitim programları hakkında bilgi veren Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehtap Sili, belirlenen program çerçevesinde başta Çay, Çilek ve Güneş Mahallelerinde bulunan merkezler olmak üzere bütün mahallelerde kadın sağlığı konularında seminerler düzenleneceğini söyledi. Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi’ne katkılarından ötürü teşekkür eden Mehtap Sili, eğitim programlarına da tüm kadınları davet etti.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com