Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.705 views

Kadın Sağlığı ve Bilinçlendirme Seminerleri Devam Ediyor…

Kategori : Ana Sayfa, Sağlık - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 25 Nisan 2013

IMG_5925

Aile planlaması uzmanı kadınları dinledi

 IMG_5927

Mersin’de kadınlara yönelik sağlık eğitimi programlarını sürdüren Akdeniz Belediyesi, doğum kontrol ve aile planlaması konularında bir seminer daha verdi. Nisan ayının ilk haftası başlayan kadın sağlığı ve bilinçlendirme seminerlerinde son olarak Kadın Doğum Uzmanı Dr. Mediha Özkan aile planlaması konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, kadın sağlığı eğitim programına devam ediyor. Akdeniz Belediyesi’nin yanı sıra Mersin Halk Eğitim Merkezi ve Sağlık Müdürlüğünün ilgili birimlerinin işbirliği ile düzenlenen eğitim programında son olarak doğum kontrolü ve aile planlaması konularında bir seminer düzenlendi.

 IMG_5929

Akdeniz Belediyesi Çilek Mahallesi Sanat Atölyeleri salonunda düzenlenen eğitim programına Mersin Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sema Sarı, Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehtap Sili ve çok sayıda mahalle sakini kadın katıldı. Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinden Kadın Doğum Uzmanı Dr. Mediha Özkan’ın sunum yaptığı seminerde doğum zamanlaması, planlaması, kadın hastalıkları gibi konular masaya yatırıldı.

 IMG_5930

“Doğum sayısını değil, doğum zamanını planlıyoruz”

Aynı zamanda Aile Planlaması Merkezinde sorumlu hekim olarak da görev yapan Uzm. Dr. Mediha Özkan, aile planlaması kavramının zaman zaman yanlış anlaşıldığını dile getirdi. Aile planlamasının istenilen sayıda ve zamanda, ancak sağlıklı aralıklarla çocuk sahibi olunmasına yardımcı olduğunu vurgulayan Dr. Mediha Özkan, “Aile planlaması çocuk sayısını kısıtlamaz. Buradaki çalışmaların temel amacı, ailenin sağlığını muhafaza etmek ve onların mutlu bir hayat sürmelerine yardım etmektir. Bu çalışmalarla çiftlere hamilelik ve doğum için en uygun koşulların neler olduğu öğretilir. Gebelikler arasında belli bir süre bırakılarak anne ve çocuk sağlığının korumaktır” şeklinde konuştu.

 IMG_5918

Kadın hastalıklarının baş ağrısı, mide bulantısı gibi belirtilerinin olmadığına da değinen Dr. Özkan, “Bu nedenle kadınlar gebe kalmadan önce mutlaka muayene olmalıdır. Doğum yapan kadınlar 40 gün cinsel birliktelik yaşamamalı, 41’inci gün aile planlaması merkezine gelmelidir. Doğum sürecinde annenin vücudundaki bütün vitamin depoları boşalır. Kadının vücudunun toparlanması için doğumlar arası en az 3 yıl ara verilmelidir. Biz 3 sezaryen doğumdan sonra dördüncüsünü riskli buluyoruz. İstediği çocuk sayısına ulaşan ailelerde, kadınlara en uygun doğum kontrol yöntemini belirliyor ve öneriyoruz. Anne ve çocuklarının sağlıklı ve mutlu olmaları için çaba gösteriyoruz” dedi.

Seminerin sonunda ise soru-cevap bölümüne geçildi. Bu bölümde kadınlar, konuya ilişkin merak ettikleri soruları yönelttiler. Seminerin bitiminde ise katılımcılara birer sertifika verildi.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com