Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.173 views

İzaleyi Şuyu Davaları

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , , , , , , , , - Tarih : 09 Ocak 2013

1_200

The City Hukukçuları Turgay Candaş ve Ertan Tunç bu ay sorunlu gayrimenkul ortaklıklarını

mercek altına yatırdı.

ertan  tunçturgay

Ortaklığın Giderilmesi Davalari :

Mersin’deki Gayrimenkullerin ( Arsa, Tarla ve Evlerin ) genel sorunu olan aynı taşınmaz da birden fazla malik olması; Çoğunlukla İzaleyi Şuyu yani ortakliğin giderilmesi davaları ile çözülmektedir. Ortaklar bu gayrimenkullerin paylaşımı ve kullanımı konusunda kendi aralarında anlaşamadıkları için bu konuyu mahkemeler çözer. Bu tarz anlaşmazlıklar genelde miras yoluyla edinilen gayrimenkullerdir.

İzaleyi Şuyu yani ortaklığın giderilmesi davaları ; hisseli mülkiyette hissedarlardan ve el birliği mülkiyetinde, ortaklardan her birinin, malın paylaşılmasını isteme hakkıdır veya yine mahkeme kanalıyla satışının gerçekleştirilerek elde edilen bedelin ortaklar arasında paylaştırılması işlemidir. Ortak sayısı kaç olursa olsun, tek bir ortak bile bu davayı açabilir.

Esas olan, malın kendisinin bölünerek paylaştırılmasıdır. Eğer gayrimenkulün bölünmesi mümkün değilse mahkeme gayrimenkulü açık arttırma yoluyla satar.Zaten bu davalarda en kolay ve adil çözüm gayrimenkulün satılması ve gelirin ortaklara bölüştürülmesidir.

İzale-i Şüyuu davası, hissedarlardan sadece biri tarafından bile mahkemeye yöneltilebilir. Tüm ortakların birlikte başvurması gerekmez. Fakat davanın, tüm ortaklara veya vefatları halinde mirasçılarına açılması gerekir. Mirasçıların alacaklıları da gerekli işlemleri yaparak İzaleyi şuyu davası açabilmektedirler. Malın ortaklarının Tapu Sicil Müdürlüğü kayıtlarından tespiti mümkündür. Gelişen iletişim araçları ve bu araçların artık mahkemelerce de kullanılmaya başlanması ve Mernis sistemine geçişle birlikte önceden çok uzun ve uğraşlı görünen bu dava artık kısa sürede sona ermektedir.

Mahkeme malın değerinin tespiti için bilirkişi incelemesi yaptıracak ve açık artırma ile satışa karar verirse, Sulh Hukuk Hâkimi bu konuda bir memuru görevlendirecek, satışa ilişkin olarak da İcra ve İflâs Kanununun bu konudaki hükümleri uygulanacaktır.

yabancilara_tasinmaz_edinme_hakki_alt_komisyonda_h211321

1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Hukuk Muhakemeleri Kanunu md. 4 /1-b hükmüne göre;“Sulh hukuk mahkemeleri, dava konusunun değer veya tutarına bakılmaksızın;…b) Taşınır ve taşınmaz mal veya hakkın paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine ilişkin davaları,..görürler.” Bu nedenle davanın, paylaştırılacak malın bulunduğu yerin Sulh Hukuk Mahkemesi’ne açılması gereklidir.

MTE0MzUyOD

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com