Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.360 views

İşe İade Davaları…

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , , , , , , , , , - Tarih : 17 Şubat 2013

işş02
The City Hukukçuları bu ay haksız işten çıkarma ve işe geri alımları mercek altına yatırdı.
is06
Bir işi olup canla başla çalışanların dahi zor geçinebildiği günümüz koşullarında işini kaybetme, çalışanlar açısından telafisi mümkün olmayan zararlar doğurmaktadır. İş hayatının  sona ermesi halinde, maaşından mahrum kalacak olan işçinin, işten çıkarılmaya karşı korunmaya ihtiyacı vardır. İşe iade davaları; işten çıkarılan işçinin, işe geri dönebilmek için açtığı davalardır. İşveren işçiyi haklı bir sebep olmadan işten çıkarmışsa ve işe iade kararı verildiğinde işe geri almazsa, haksız olarak işine son verdiği eski çalışanına karşı mahkemece belirlenmiş tazminatlar ödemek zorunda bırakılır. Ancak işe iade davaları işçinin ne sebeple olursa olsun işten çıkarılamaması anlamına gelmemelidir. İşçi belirli haklı nedenlerin varlığı halinde işten çıkarılabilecektir.
is05
İşe iade davasının açılabilmesi için; otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde, en az altı aylık kıdemi olan işçinin, belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedilmiş olması gerekir.
iss01
İş Kanunu’na göre;  sendika üyeliği, haklarını talep etmek için adli veya idari birimlere başvurmak, doğum, siyasi görüş, ırk, medeni hal, din, kadın işçilerin çalıştırılmasının yasak olduğu sürelerde işe gelmemek, hastalık veya kaza nedeniyle bekleme süresinde işe geçici devamsızlık iş sözleşmesinin sona erdirilmesi için geçerli bir sebep oluşturmaz. İşe iade davalarında İşçinin altı aylık kıdemi, aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde geçen süreler birleştirilerek hesap edilir.

İş sözleşmesinin sona erdiğine ilişkin işveren tarafından yapılan fesih bildiriminin geçerli olabilmesi için  işverenin bu bildirimi yazılı olarak yapması ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmesi gerekmektedir. İşten çıkarılmasına sebep olan iddialara karşı savunması alınmadan bir işçinin  iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez.  İş sözleşmesi sona erdirilen işçi, fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli bir sebep olmadığı iddiası ile fesih bildiriminin kendisine tebliğ edildiği tarihinden itibaren bir ay içinde İş Mahkemesi’nde dava açabilir. İş sözleşmesinin feshinin geçerli bir sebebe dayandığını ispat yükümlülüğü işverene aittir. Mahkemece verilen kararın temyizi halinde, Yargıtay bir ay içinde kesin olarak karar verir. Uygulamada mahkemelerin iş yükü nedeniyle maalesef bir aylık süre bir seneyi bulabilmektedir.
iş03
Mahkemece işsözleşmesinin feshinin geçersizliğine karar verildiğinde, işveren, işçiyi bir ay içinde işe başlatmak zorundadır. İşçiyi başvurusu üzerine işveren bir ay içinde işe başlatmaz ise, işçiye en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlü olur. Mahkeme feshin geçersizliğine karar verdiğinde, işçinin işe başlatılmaması halinde ödenecek tazminat miktarını da belirler. Kararın kesinleşmesine kadar çalıştırılmadığı süre için işçiye en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ücret ve diğer hakları ödenir.

İşçi, kesinleşen mahkeme kararının tebliğinden itibaren on iş günü içerisinde işe başlamak için işverene başvurmak zorundadır. 

turgay candaşertan  tunç
                    Turgay Candaş & Ertan Tunç

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com