Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.136 views

Kedilerde İdrar Yolu Taşları…

Kategori : Ana Sayfa, Evcil Hayvanlar - Etiketler :, - Tarih : 19 Ocak 2013

timthumb

İdrar kristalleri kediler için bir kabustur….

İdrar yollarındaki taşlar acil bir müdahaleye neden olabilir.Kedilerin üriner kanallarında fazla miktarda idrarla atılan mağnezyum, amonyum, fosfat(struvit)’ a bağlı kristaller veya taş oluşabilir.Tabi ki günümüzde profesyonel mamalarda mağnezyum ve asidik pH sağlanabildiğinden görülme oranı daha az olmasına karşın ticari mamalarla beslenen kedilerde bu aran artmaktadır.

DSCF1018

Genetik yatkınlığın yanı sıra kedilerin üriner sistemlerini korumak için dikkat edilmesi gereken durumlar; su alımı, egzersiz, diyette ki mağnezyum düzeyi, asidik idrarın korunması.

Kedinizin yeterli su içtiğinden emin olun. İdrar yollarında ki taşların oluşumunda idrar yoğunluğunu etkisi çok fazladır. İdrar yoğunluğunun fazla olması,  taş oluşturabilecek minerallerin de fazla olmasını göstermektedir. Su alımında ki artış, idrar yoğunluğunu düşürdüğü gibi kedinizin idrar daha fazla çıkmasını sağlayarak, oluşan kristallerin birikmesini ve taşa dönüşmesini engelleyecektir.

untitled5

Birlikte oyunlar oynayın, hareket etmesini sağlayın, bu onda su içme ihtiyacı doğuracağı gibi kilo kontrolünü de sağlayacaktır.

Kedi mamalarının doğrudan alt üriner sistem hastalığına sebep olduğunun bir kanıtı yoktur. Fakat , kedi mamalarında ki fazla bulunan fosfor ve mağnezyum oranı taş oluşumuna neden olmaktadır. Profesyonel mamalarda dikkat edilen bu durum diğer ticari mamalarda maalesef göz ardı edilmektedir. Eğer kedinizi ticari bir mamayla besliyorsanız, paket üzerinde bulunan orijinal etiketin mağnezyum miktarını kontrol edin, mağnezyum miktarının 25mg/100 kcal ‘den az olması istenir. Eğer kalori miktarı düşükse, doymayacağından fazla mama tüketimine, bununla birlikte fazla mineral alımına sebep olacaktır.

sdr-195x146

İdrar pH’ sının asidik olması gerekir(pH:6,0-6,4 arasında) . Profesyonel mamalar dışında ki mamalar idrarın asidik pH sını artırarak alkaliye çevirerek taş oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Kedi1

Kedinizin tuvalet kabını daima temiz olmalı ve mümkünse sık kum değişikliği yapmanızı öneriyorum. Temiz olmayan tuvalet kabı onun idrarını tutmasına sebep olacağında taş oluşumuna sebep olabilir.

4

Kedilerde alt üriner sistem enfeksiyonu ve özellikle erkek kedilerde taş oluşumuna bağlı tıkanıklık, merkezimizce başarılı bir şekilde uygulanan ‘PERİNEAL ÜRETROSTOMİ’ operasyonu ile tedavi edilmektedir. Bu operasyon tekniği hayat kurtarıcı olduğu gibi sonraki olası tıkanmaların da önüne geçmektedir. Operasyon sonrası bir hafta gibi kısa bir sürede kediniz normal yaşantısına geri dönebilmektedir. Operasyonla ilgili ayrıntılı bilgiyi merkezimizi arayıp ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu, bol mırmır’lı uzun ömürler dileklerimle…

603330_10151190085353555_500948670_n

Uzman Veteriner Hekim Cem Fırat

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com