Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

3.303 views

Hipnoz ile Hızlı ve Kolay Değişim…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 21 Mart 2013

Antalya hipnoz resim

(Kendinizi Nasıl Hipnoz Edersiniz)

“İçinizdeki güçle ne kadar çok ilişki kurarsanız hayatınızın her alanında o kadar özgür olursunuz.”

 hipnoz01

Hipnoz Nedir?

Hipnoz; kişinin bilinçdışı süreçlerini anlama, uyumlanma ve yönlendirme konusunda var olan algıları ve alışkanlıkları değiştirmede bilinen tüm yöntemlerden daha etkili ve kullanışlı bir etkileşim aracıdır. Sanıldığının aksine kişiyi uyutma veya kendinden geçirmeyi amaçlamaz. Hayatını kolaylaştıracak süreçlere çok hızlı adapte olmayı ve içsel dünyamıza yönelerek değişimi hızlandırmayı hedefler. Hipnoz bir uyku hali olmadığından uyanmamakta mümkün değildir. Yanlış bilinenlerden arındırıldığında hipnoz kişinin gündelik yaşamının bir parçasıdır.

hipnoz06

Hipnoz ve Bilinçaltı İlişkisi

Bilinçli zihniniz hipnoz’un etkisi altına girdiğinde, düşüncelerin (telkinlerin) artan etkileri doğrudan bilinçaltına ulaşarak harekete geçer. Üstelik zihninizin bilinçaltı aşaması gerçek benliğinizin yakın müttefikidir. Çünkü geçmiş yaşamlarınızdaki deneyimlerinizin tüm anıları bilinçaltınıza gömülüdür ve bilinçaltınız neyin gerçek olduğunu bilmekten çok da uzak değildir. Mantık yürütememesi nedeniyle, gerçeği gerçek olmayandan ayırt edemez. Fakat içgüdüsel olarak gerçeğe doğru çekilir.

Şimdi bu kadar laftan bir şey anlamadığınızı düşünebilirsiniz sanırım bir örnek verirsek daha iyi anlaşılır. Şöyle ifade edelim ;

Yaşadığımız bir deprem anı korku, heyecan ve duygularımızı o kadar keskinleştirir ki. Her an tekrar deprem olabileceği ve ölebileceğimiz düşüncelerimizde tekrar ede eder bilinçaltına kayıt olur. Bu korku ve heyecan uyku düzenimize hatta kalbimizde ritim bozukluğuna ve silsile yoluyla başka sorunlar yaşamamıza neden olur.

Bu örnekte görüleceği üzere, düşüncelerimiz sadece zihinsel durumumuzu, hislerimizi ve duygularımızı değil, fiziksel bedenimizin hassas hareketlerini ve düzenlemeleri de belirler. Bu değişimler gönüllü ve bilinçli olarak ortaya çıkmazlar. Bilinçaltı zihnimize aktarılan yoğunluğun etkinliği oranında belirlenir ve genellikle beklenmedik bir anda bize sürpriz yaparlar.

hipnoz03

 Kimler Hipnoz Yapabilir?

Yasalarımızda bunun tanımı net olarak yapılmamıştır. Yine de konunun suistimale açık yönlerini göz önünde bulundurarak Tıp doktorları, diş hekimleri, psikologlar ve bu konuda eğitim almış muhtelif mesleklerden herkesin kullanabileceği söylenebilir (öğretmenler, istihbarat elemanları, antrenörler, profesyonel konuşmacılar vb.)

Hipnoz bu yönüyle sanki birine kontrolü veriyor, denetimimizi kaybediyormuş gibi gelse de aslında bu ilişkilerimizde karşılıklı güvenle her gün olan bir durum. Gün içinde farkına varmadan da kişi birini hipnoz edebilmekte veya birileri hipnotik etki altına girip çıkabilmektedir.

hipnoz02

 Hipnoz Gücünü Telkinlerden Alır

“Bir insana kırk gün delisin dersen delirir” Atasözümüz telkinin gücünü açıklaması yönüyle ilginçtir. Şimdi beğendiğiniz bir insanın olumsuz özelliklerine odaklanıp ne kadar çirkin olduğunu düşünmeye başlayın (tabi güçlü bir inançla). Garantisi var birkaç gün içinde nefret etmeye başlarsınız. Bu örneği kasıtlı olarak verdim. Çünkü bu gücü genellikle olumsuzlara odaklama konusunda daha becerikli olduğumuzu söyleyebilirim.

hipnoz05

Günlük Hipnotik Durumlar

Aşk bir hipnozdur. Etkisi altında kaldığı bu duruma mantıksal kılıflar bulsa da bu etkinin gücüne aslında teslim olmuştur. Yoğun bir dikkatle kitap okurken veya televizyon seyrederken ya da biriyle konuşurken bize seslenen diğer kişiyi duyamamamız yine hipnotik bir etkiden kaynaklanır. Akşam yatarken sabah 04.00’de kalkmamız gerektiğini düşünerek yatmamız sonra da gözümüzü açtığımızda saatin tam 04.00 olduğuna şahit olduğunuz durumlar olmuştur. Aslında bu durum da kendi kendimize yaptığımız hipnotik telkinlerin ürünüdür. Uzun süre tiryakisi olduğu sigarayı bırakanlardan dinlediğim “Şöyle bir olay oldu sonra müthiş bir tiksinti geldi işte o gün bu gündür sigarayı bir daha ağzıma almadım” ifadeleri de aslında hipnotik etkinin sağlandığını gösterir. Bazen de saatlerce sürecek bir işi çok kısa süre içinde yapıp sonra da bunu nasıl yetiştirdiğimizi hayretle düşündüğümüz durumlarda hipnotik etkiyle açıklanır.

hipnoz04

 Hayatımız Hipnoz

Pek çok insanın fark etmediği şey telkin almak için hipnotik durumda olmak gerekmediğidir. Telkine yatkınlığın hipnozda arttığının doğru olduğu söylenebilir; ancak tam uyanıkken de telkine açık hale gelebilirsiniz.

Hiç durmadan kendi kendinize telkinler veriyorsunuz. Bilinçli zihindeki malumatın doğrudan bilinçaltı zihne kaydığı ileri sürülmektedir. Bu yüzden her bilinçli düşünce zihninizin daha derin kısmının inşasına katkıda bulunur. Bu demektir ki, hipnoterapi ve kendi kendine hipnozun zaman içindeki etkileri, büyük ölçüde inanç sisteminizi etkileyen düşünceleriniz vasıtasıyla bilinçaltınıza geçirdiğiniz gündelik telkinlerinizin türüne bağlıdır. Belki de kader olarak tanımladığınız hayatınızı şekillendiren düşüncelerinizdir.

Alp Ardıç foto

“İçinizdeki güçle ne kadar çok ilişki kurarsanız hayatınızın her alanında o kadar özgür olursunuz.”

 Psikolog Alp ARDIÇ

Organizasyonu yapan  yaşam koçu ve hipnoterapist ÇİĞDEM KARAVELİOĞLU ise şunları söyledi; 

Dünya değişiyor, evrimleşme devam ediyor…Ve insanlar bilinç-bilinçdışı zihnin ilişkisinin günlük yaşamındaki önemini daha çok farkediyor… Trans günlük yaşamımızda hep olan bir şey…Geçmişten günümüze korkularak bahsedilen hipnoz aslında günlük yaşantımızın bir parçası…”Ya uyanamazsam, ya bana kötü bir şeyler yaparlarsa..” gibi enteresan inançlar vardır halk arasında… İnsan bilmediği bir şeyden korkar! Kişisel gelişim için, farkındalığın artması için, evde, işte, tüm yaşam alanlarında uygulamak üzere tüm Türkiye’de bu kursları düzenliyoruz…Farkındalığınızın artmasıyla hayatınızda ciddi bir değişim olur!

cigdem dergi

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com