Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.148 views

HALKIN TALEPLERİNE KULAK TIKAYAMAZSINIZ…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , - Tarih : 08 Haziran 2013

5277

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, “Kentimize çok önemli ve yüksek maliyetli  çevre projelerini kazandırdık.” dedi.

Dünya Çevre Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Başkan Macit Özcan, Büyükşehir Belediyesi olarak çevre ağırlıklı projelere çok önem verdiklerini ifade etti.

Mersin’i tertemiz bir denize kavuşturan Atıksu Arıtma Tesisi’nin 3 yıl önce tam anlamıyla faaliyete geçtiğini kaydeden Başkan Macit Özcan, “Yaklaşık 3 senedir aktif olarak faaliyette olan Atıksu Arıtma Tesisi’nde günde 170 bin metre küp su arıtılmaktadır. Bu sebepten dolayı şu an Mersin’in her köşesinden rahatlıkla denize girilebilmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı deniz kirliliği ölçümlerinde, önceki yıllara göre yüzde 90 oranında azalma görülmüştür.” dedi.

5278

Öte yandan 5 yıl önce Çavuşlu’da bulunan ve bölge halkının sağlığını olumsuz yönde etkileyen katı atık tesisini rehabilite ederek, spor ve park alanı haline getirdiklerini kaydeden Başkan Macit Özcan, “Şu an merkeze bağlı 4 merkez ilçe ile 40’ın üzerindeki yakın köyün ürettiği günlük 1.000 tona yakın katı atık ile Atıksu Arıtma Tesisi’nden elde edilen arıtma çamuru, ÇİMSA’nın kuzeyinde inşa ettiğimiz katı atık düzenli depolama tesislerinde bertaraf edilmektedir.” dedi.

Son 5 sene içerisinde çevre anlamında Mersin’de Atıksu Arıtma Tesisi ile Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi gibi 2 önemli ve büyük projeyi hayata geçirdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Macit Özcan, “Bunların yanı sıra, Atatürk Parkı ve Kültür Parkı gezen vatandaşlarımızın, özellikle kağıt ve kuruyemiş kabukları ile bu yerleri kirletmemeleri çevre temizliği açısından büyük önem taşımaktadır. Yine Kent Konseyi’nin bazı pilot bölgelerde uyguladığı, kaynağında ayrıştırma yöntemi ile atıkları toplama projemiz de büyük bir hızla devam etmektedir.” dedi.

5279

İnsanların artık çevre konusunda daha duyarlı olduğunu ve bunun en son örneğinin Gezi Parkı eylemlerinde görüldüğünü kaydeden Başkan Macit Özcan, “Ne yazık ki o kadar uyarıya rağmen Akkuyu’ya nükleer santral kurulması bağlamında hükümet geri adım atmamıştır. Bu, Mersin ve bölge halkı için gerçekten üzücü bir yatırım. Çünkü Akkuyu turizm açısından en gözde yerlerimizden birisidir. Böylesi turizm potansiyeli olan yere nükleer santral inşa etmemek gerekir. Buna rağmen, hükümet anlaşılmaz bir tutumla bu yanlışta ısrar etmektedir. Fakat, halkın isteklerine kulak tıkamanın nelere mal olacağını son 1 haftadır hükümet yetkilileri ümit ediyorum ki anlamıştır. ” diye konuştu.

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com