Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.120 views

Gurbette Mersin Esintilerinde Bu Ay; Arzu Yalnız Zogun…

Kategori : Ana Sayfa, Röportaj - Etiketler :, , , , , - Tarih : 28 Aralık 2013

DIS HEKIMI RESSAM ARZU YALNIZ

Arzu Yalnız Zogun ilköğrenimini Mersin Cumhuriyet ilkokulunda, orta öğrenimini MEV. Özel Toros Kolejinde tamamlayıp 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur. Sırasıyla Acıbadem Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı bölümünde 5 yıl ve Cosmodent Diş Hekimliği ve İmplantoloji Merkezinde 6 yıl çalışmıştır. 2000 yılından beri kendi muayenehanesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Yurt dışında özellikle Fransa ve İsviçrede İmplantoloji alanında çalışmalara katılmış olan doktorumuz, her yıl implantoloji ve Estetik Diş Hekimliği alanlarındaki yenilikler üzerine yapılan kongrelere katılmaktadır. Diş hekimliğinde önemli bir yere sahip, EDAD (Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği) ve OSSADER (OsseoIntegrasyon Akademisi Derneği) üyelikleri bulunan Arzu Yalnız iyi derecede İngilizce ve orta derecede Fransızca bilmektedir. Evli ve iki çocuk sahibidir.

603260_10151325769323011_1486451395_n

Diş doktoru olmaya nasıl karar verdin?

Çocukluğumdan beri doktor olmak isterdim ama hiç Diş hekimliği aklıma gelmemişti .  Belli bir yaştan sonra çocuklarla ilgilenmek ve oynamak hoşuma gittiği için çocuk doktoru olmayı düşünüyordum.  Üniversite hazırlık döneminde,  sınavdan önce tercihler yapılırken sıralama sırasında iki üniversite arasında çok puan farkı oluşunca babam araya Diş Hekimliğini yerleştirmiş J. Ve ben de gidip tesadüfen İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliğini tutturdum. İlk sene fakülteye ısınamadım tekrar sınavlara girmeyi bile düşündüm. 2. Sınıfta boş zamanlarımda cerrahi kürsüsünde ameliyatları izlemeye başladım ve işte o zaman çok sevdim bu işi. İyi ki kalmışım diye düşündüm.

Şimdi bakıyorum da aslında şans benden yanaymış ve tam kişiliğime uygun bir mesleğe sahip olmuşum. Diş Hekimliği, içinde hem şifa hem de sanat olan nadir ve özel bir meslek. İşimiz direk insan ile olduğu için sosyallik ve iyi iletişim gerektiriyor. Dolayısıyla çalışırken çok keyif alıyorum. Her yeni hasta,  tanıyıp keşfedip, ihtiyaçlarını beklentilerini belirleyip faydalı olabileceğim için heyecan verir halen.

7165_10151629103668641_659669062_nAttachment 1

Televizyon dünyasına geçiş nasıl oldu?

Aslında itiraf etmem gerekirse o da hayallerimden biriydi. Henüz bu konudaki hayalim tam olarak gerçekleşmiş olmasa da şu anki yoğun  iş tempomun arasında Televizyon programları iyi geliyor.

Hem çevremin hem arkadaşlarımın hep söylediği şey ‘ bir konuyu sabırla ve iyi anlatıyorsun ve enerjini katıyorsun ‘ idi. Bir televizyoncu arkadaşımda bu konuda beni ikna edince başladım program davetlerine icabet etmeye.  Bu konuda çok keyif aldığımı söyleyebilirim.  Klinikte formalar ve düz ayakkabılarla koştururken  televizyonda bakımlı olup topuklu ayakkabılar giymek değişiklik getirdi hayatıma. Televizyonda  insanların çekindikleri diş hekimliği konusunda teknolojinin ve çağın nimetleriyle  yaptıklarımızı , yapabildiklerimizi anlatmak , insanların dişleriyle ilgili merak ettikleri sorulara uzun uzun cevap vermenin etkileri çok güzel.

Diş Hekimi denilince eskiden beri insanların kafasında oluşmuş algıyı sıcaklık, samimiyet ve güvenle değiştirebilme  gücü müthiş…

Attachment 4 Attachment 3

Dahil olduğunuz sosyal sorumluluk projeleri nelerdir?

Hatırlar mısın bilmiyorum ama ortaokul lise döneminde çok yönlüydüm. Yani hem spor yapardım  hem korodaydım, hem resim yapardım hem de çalışkan bir öğrenci sayılırdım. İnsan 7 inde neyse 70 inde de oymuş gerçekten. Sadece mesleğimi yapmak bana yetmiyor. Son yıllarda da ilişkilerim sayesinde ve çabamla başka insanlara, hatta çok uzaktaki insanlara hem diş hekimi olarak hem de insan olarak neler yapabilirim diye düşünerek bir çok projeye dahil oldum. Doğuda birçok şehirde hem eğitim verdik hem de çocukların diş taramalarını yaptık. Hiç Diş hekimi görmemiş köylerde bulunduk ve umuyorum ki oradaki çocukların hayatında bir ışık açmışızdır.

Geçen ay, ilk defa benim öncülüğümle,  Down Sendromlu Çocuklar için bir yardım gecesi düzenledik ve çok güzel oldu. Birçok ünlünün ve sanatçının desteğiyle keyifli bir şekilde geçirdik gecemizi. Bu tür organizasyonların ne kadar zor olduğunu yaşayarak gördüm.  Biraz dinlendikten sonra aklımdaki diğer projeleri de hayata geçirmeyi istiyorum

Ama her bireyin bir sosyal sorumluluk projesinde yer alması gerektiğini düşüyorum.

902010_10151579547512700_1716977149_o

Biraz ailenizden bahsedelim.

Arkadaşlarıma göre biraz geç evlendim  ama ardı ardına 2 çocuk sahibi oldum. Oğlum Kaan ve kızım Pınar geç de olsa hayatımın merkezine oturdular. Eşim üniversiteden platonik aşkımdı, şimdi de en yakın arkadaşım ve en büyük destekçim. Bazen işten sonra, toplantılar ve seyahatlerim olduğunda evdeki dengeyi sağlıyor.  Eşim de Diş hekimi ve klinikte diğer uzman arkadaşlarla takımız. Çocuklar ilgi ve sevgiyle büyürler, biz de elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyorum.  Başlangıçta çok programlı değildim, gerektiğinde gerekeni yapıyordum ama şimdi zamanımı ve enerjimi iyi kullanacağım şekilde haftalık ve aylık programlı yaşıyorum.

318006_10151320331803011_1125027520_n

Mersin in hayatınızdaki yeri? En çok özlediğiniz şey?

İstanbul hayatı zor ve karışıktır küçük şehirde yaşamaya alışmış biri için. Bu koşturmacalar arasında şarj olmaya ihtiyaç duyduğumda hep arkadaşlarıma ‘ hadi deniz kenarına gidip çay içelim’ derdim ama bana eksik gelirdi. Sonradan anladım ki aslında ben Mersin deki denizin kokusuyla çayın tadını ve kokusunu arıyormuşum. Burada o yok. Bizim çocukluğumuzdaki Mersin i çok özlüyorum hani istediğimiz yerden denize girdiğimiz ve sahillerin bakir halinin bize ait olduğu Mersin’i…  Değişmiş halini ilk gördüğümde üniversiteyi yeni bitirmiştim ve çok ağladığımı hatırlıyorum. Üniversitedeyken hep mezun olup Mersin de Diş hekimliği yapacağımı söylerdim, bunu arkadaşlarım yıllığıma bile yazmışlardı. Şimdi artık zor böyle bir şey benim için, ama tabii imkansız değil.

Şimdi Mersin demek benim için kardeş gibi arkadaşlarım demek, Yörük kahvaltısı demek, tatil demek …

Attachment 2

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Mersin’de büyümüş olma ayrıcalıkmış büyüyünce anlıyoruz.  Çocukluğumuzun denizde ve bahçelerde geçmiş olması çok büyük bir şansmış.  Umarım bunu koruyarak büyüyen nesiller olur..

En kısa zamanda Mersin de olmayı diliyorum…

190073_10150131620504330_3064476_n

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com