Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

7.643 views

Güneş Enerjisi Kullanımı Gün Geçtikçe Artıyor…

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , , , , - Tarih : 20 Şubat 2013

ozge01

Otomobillerin hareket edebilmesi, binaların ısıtılması, fabrikaların çalışabilmesi, elektronik aletlerin kullanılabilmesi, yemek-içmek gibi ihtiyaçların sağlanabilmesi gibi günlük işlerin yapabilmesi için enerji kaynağına ihtiyaç vardır.

ozge02 ozge03
İhtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlamak için daha çok petrol türü yakıtlar kullanılmaktadır. Benzin, mazot, kömür, gaz yağı vb… Kullanılan diğer enerji çeşitleri arasında nükleer enerji, radyo aktif enerji de sayılabilir. Fosil yakıtlar denilen bu enerji kaynakları sanayileşmenin başladığı zamandan bu yana yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu enerji kaynakları hayatımızı kolaylaştırıyor gibi görünse de aslında yarardan çok zarar vermektedir. 1700’lü yıllardan günümüze kadar devam eden fosil yakıt kullanımının sonucu olarak bugün Dünya küresel ısınma ve ilkim değişikliği gibi doğal dengeyi bozan birçok problemle karşı karşıya bulunmaktadır. 2011 yılında Japonya’da yaşanan nükleer felaket ise nasıl bir tehlike içinde olunabileceğinin en büyük ve en son kanıtıdır.
Gerek kullanılan enerji rezervlerinin tükenmekte oluşu gerek bunların kullanımından kaynaklanan çevre sorunları, yeni ve temiz enerji kaynakları arayışını hızlandırmıştır.

Tüm bunların farkında olan bilim insanları çevreye zarar vermeyen enerji türleri bulmak için birçok çalışma yapmaktadır. Tabiatı kirletmeyen ve yenilenebilir bir enerji bulunabilir mi? sorusuna yanıt olarak karşımıza güneş enerjisi çıkmaktadır. Bu temiz ve tükenmez enerji kaynağından olabildiğince yararlanma fikri, son yıllarda ülkemizin de bulunduğu Güneş Kuşağı denilen ülkeler başta olmak üzere, tüm Dünya’da ilgi çekmektedir.

 ozge07

””””Dünya için sonsuz bir enerji kaynağı kabul edilen Güneş, bir yılda Dünya’ ya,  mevcut tüm kömür rezervlerinin enerjisinin 150 katından fazla enerji aktarıyor.””””””

  ozge08 ozge09

Nükleer santral kazalarının yarattığı giderilmesi, önlem alınması çok güç ve bütün dünyayı korkutan, ekolojik, biyolojik ve atmosferik yaşam koşullarını tahrip eden radyoaktif madde kirliliği, gene enerji ihtiyacının karşılanması sürecinden kaynaklanmaktadır. 26 Nisan 1986 tarihindeki Çernobil Santralı kazasında sekiz binden fazla insan ölmüş, birçok insan sakatlanmış, yüzbinlerce insan yaralanmış ve daha ne tür etki ve zararları olduğu veya olacağı da henüz netleşmemiştir. 2011 yılında Japonya’da gerçekleşen diğer bir nükleer kaza ise; tüm Dünya ülkelerinin nükleer enerji santralleri konusunda bir kez daha düşünmesini sağlamıştır. Almanya, Japonya, Belçika, Polonya, İtalya gibi gelişmiş ülkeler, nükleer santrallerini kapatıp, enerji üretme konusunda politikalarını değiştirip rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinin kurulması yoluna gitmişlerdir. Tüm bu gelişmeler Mersin’de kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin gereğinin bir kez daha sorgulanmasına neden olmuştur.

 ozge04ozge10

“””””Nükleer santrale ayrılan bütçe ile 2 ayrı güneş enerjisi santrali yapılabilir.””””””””  

ozge05

GÜNEŞ ENERJİSİ VE BAŞLICA YARARLANMA YÖNTEMLERİ

Güneş enerjisi; konutlarda, sanayide, tarım sektöründe, iletişim araçlarında, aydınlatmada, güneş enerjisi santralleri ile elektrik üretiminde, ulaşım araçlarında, askeri ve uzay uygulamalarında kullanım için uygun bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Çevreye zarar vermediği, tükenmeyen ve çok ucuz bir enerji kaynağı olduğu için güneş enerjisinin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

 ozge06

Güneş enerjisi denilince akla ilk olarak gelen Termal Güneş Santralleri, Güneş enerjisinden elektrik üreten sistemlerdir. Özellikle İsrail’de bu alanda önemli uygulamalar ve araştırmalar yapılmaktadır. Dünyanın en büyük güneş enerjisi güç istasyonu ile ileri teknolojik araştırmaları İsrail’dedir. Bu ülkede tüketilen toplam enerjinin % 3′ ü güneş enerjisinden sağlanmaktadır. ABD, Fransa, İtalya, İspanya, Rusya ve Çin’de de pratik olarak enerji üretimine pek katkısı olmayan santraller mevcuttur. Termal güneş santrallerinin kurulmasında yer ve meteorolojik parametreler en önemli faktördür. Yıllık yağış, güneşli gün ve saat, hava kirliliği ve diğer bazı meteorolojik parametreler uygun olmalıdır. Örneğin, bu tür santralların bir yere kurulabilmesi için o yerin, yılda ortalama en az 2000 saat güneşlenmesi gerekmektedir. Bir yılda 300 den fazla güneşli gün gören Mersin, güneş enerjisi santrali için biçilmiş kaftandır.

 ozge11

Güneş pilleri ise; çok küçük çaplı enerji gereksinimleri karşılamak üzere hazırlanan sistemlerdir. Başta radyolink sistemleri olmak üzere, kent enerji şebekesinden uzaktaki kırsal alanlarda; su pompaları, değişik kontrol ve gözetleme istasyonları, dağ evleri gibi yerlerde kullanılabilmektedirler. Özellikle, güneş pilleri ile çalışan taşıtlar-araçlar ile ilgili araştırmalar oldukça yoğunluk kazanmıştır.

ozge12
Evlerde, işyerlerinde-endüstride sıcak su üretiminde kullanılan güneş kollektörleri (sıcak su üretim sistemi) güneş enerjisini toplayan düzlem, sıcak suların toplandığı depo ve ara bağlantılardan oluşmaktadır. Üretimi, montajı, işletilmesi basit ve ucuz olan bu sistemler bütün dünyada yaygınca kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ise yaygın olarak Ege ve Akdeniz sahillerinde kullanılmaktadır.
 

ozge13
Genel olarak dünyada tüketilen toplam enerjinin % 90 kadarı fosil yakıt olarak bilinen kömür, petrol ve doğal gazdan sağlanmaktadır. Rezervleri sınırlı olan ve gelecek kuşaklara bırakılması gereken bu enerji kaynakları, tam olarak tüketilmeden yeni kaynaklara yönelmek gerekmektedir. Güneş enerjisi, hiçbir çevre sorunu yaratmayan çok özel bir kaynak olarak yeterli potansiyel ile mevcut ve yararlanılmayı bekler durumdadır. Yılın on ayı güneş alan Mersin sahip olduğu potansiyeli henüz yeterince kullanamamaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinden sonra en çok güneş alan bölge olan Akdeniz bölgesi, güneş enerjisi santralleri kurulması için asgari saat olan 2000 saatten fazla güneş almaktadır. Yılda 2000 saat güneş alan bir bölgede, güneş enerjisi santrallerine yapılan yatırım kısa sürede kendisini amorti etmektedir. Yılda 3500 saatten fazla güneş alan Mersin için yapılacak güneş enerjisi santralinin verimliliği bu durumda tartışılmazdır.

özge atinel

Özge Atinel

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com