Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.169 views

Günebakan Kadın Derneği Kadına Şiddeti Durduracak…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , , - Tarih : 18 Mayıs 2013

8.foto

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Projesi”nde Günebakan Kadın Derneği ile Mersin’in öncü Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Dayanışma İçinde Çalışmalara Başladı

GunebakanLogo

“Çalışmada, kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet temelli eşitsizliğin önlenmesi için pek çok kuruluşun değerli faaliyetler yürüttüğü, ancak etkili olabilmek için öncelikli konuların ortak paydalarda bir araya gelerek daha güçlü biçimde gündeme getirilmesi gerektiği değerlendirildi.”

Mersin’de kadın sorunları alanında faaliyet gösteren yaklaşık 15 Sivil Toplum Kuruluşu, “Yerel Destek Mekanizmasıyla Toplumsal Cinsiyet Temelli Eşitsizlik ve Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Projesi” kapsamında yürütülecek çalışmalarda bir araya geliyor. Çalışmaya destek veren kuruluşlar arasında Mersin Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM), Akdeniz Belediyesi, Mersin Barosu, Bağımsız Kadın Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağlayan Çalışan Kadınlar Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Çözüm Psikolojik Danışma Merkezi, Girişimci İş Kadınları Derneği (GİŞKAD), İnsan Hakları Derneği, Mersin Halkevi Şubesi, Mersin Tabip Odası Kadın Hekimlik Komisyonu, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği ve Toroslar Belediyesi Kadın Meclisi bulunmakta.

Geçtiğimiz aylarda çalışmaları başlatılan “Yerel Destek Mekanizmasıyla Toplumsal Cinsiyet Temelli Eşitsizlik ve Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Projesi” Başak Kültür ve Sanat Vakfı(İstanbul) koordinatörlüğünde, Günebakan Kadın Derneği (Mersin) ve Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği (Ş.Urfa) ortaklığında, İstanbul, Mersin ve Şanlıurfa illerinde yürütülüyor. Projenin hedef grupları şiddet mağduru veya risk altında olan kadınlar, genç kızlar, ilgili sivil toplum örgütleri, kamu kuruluşları, yerel yönetimler, medya organları, kadın hakları destekçileri, sosyal görevliler, sağlık görevlileri, avukatlar gibi ilgili meslek gruplarının yöredeki temsilcileri.

Proje kapsamında, çalışma ortakları ve diğer yerel ilgililer arasında bir iletişim, yönlendirme ve destek mekanizması yaratarak,  kadına şiddet vakalarına müdahale etmek için yeterli deneyim ve niteliklerin kazanılmasını amaçlanmakta. Bu çerçevede, hem şiddete maruz kalan veya risk altında bulunan kadınların ve yerel ilgililerin konu hakkında bilinçlendirilmesi, hem de şiddet mağduru kadınları güçlendirip desteklemek için yerel sistemlerin kurulması sağlanacak.

Öngörülen faaliyet akışında, kamu kuruluşları, yerel yönetimler, sivil kuruluşlar ve medya gibi farklı aktörler arasında diyalog ve iş birliği ortamını sağlayacak eğitimler ve etkinlikler gerçekleştirilecek. Ayrıca, kurulacak mekanizma aracılığı ile mahallelerde bilgilendirme çalışmaları yürütülecek, Mersin genelinde bir gönüllüler ağı kurulacak, şiddet vakaları izlenecek, kanuni uygulamalar, destek hizmetlerindeki yetersizlikler ve ihtiyaçlar konusunda yetkililere ve kamuoyuna düzeli olarak geribildirim sağlanacak.

Günebakan Kadın Derneği tarafından yapılan açıklamada; Proje kapsamında etkili olabilmek için, sorunları izleme, müdahale etme ve kadını güçlendirecek faaliyetler gerçekleştirme aşamalarında geniş tabanlı bir Gönüllüler Ağı’na ihtiyaç olduğu ve bu ağın proje kapsamında kurulmasının planlandığı belirtildi. Bu ağda yalnızca kadın örgütlerinden gönüllülerin değil, çeşitli kurumlardan uzman ve yetkililerin, öğrencilerin, eğitimcilerin, akademisyenlerin, sağlık çalışanlarının, hukukçuların, medya mensuplarının, kısaca çok farklı alanlarda şiddetin önlenmesine katkı sunmak isteyen herkesin dahil olması beklendiği vurgulandı.

Çalışmalarda, üzerinde en çok durulan konulardan biri medyanın kullandığı dil. Kadına yönelik şiddet olaylarında erkeğe mazeret üreten bir dil kullanıldığı, kadının teşhir edildiği ve tekrar tekrar mağdur edildiği değerlendirildi. Basın haberlerinin bu anlamda takip edilmesinin ve kadına zarar veren yaklaşımların Mersin kadın örgütlerince toplu şekilde kınanmasının gerektiği belirtildi.

Proje çalışmalarında fark edilen bir diğer konunun da sivil toplum örgütlerinin ve gönüllülerin kendi aralarındaki iletişim ve koordinasyonun geliştirilmesi gereksinimi oldu. Kuruluşları ve kişileri bir araya getiren etkinliklerin, iletişim ortamını destekleyen e-posta grubu, web sitesi benzeri araçların daha iyi değerlendirilebileceği görüşüldü. Proje kapsamında yapılacak ilk eğitim buluşmasında her sivil toplum örgütünün kendisini ve çalışmasını anlatması için kısa bir süre ayrılması kararlaştırıldı.

Proje çalışmaları Haziran ayında Sivil Toplum Kuruluşları ve Medya Mensupları için yapılacak Toplusal Cinsiyet Eşitliği Eğitimleri ile devam edecek.

6.foto

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com