Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.787 views

Firmalar; Devlet Hibe ve Desteklerinden Haberiniz Var mı?

Kategori : Ana Sayfa, Röportaj - Etiketler :, , , , , , , , - Tarih : 29 Ocak 2013

image description

Devlet Kosgeb gibi kurumlar eliyle firmalara müthiş destekler veriyor ama çoğu işletme konudan bihaber olduğundan bu hibelerden faydalanamıyor. Bu destekler nasıl alınır, ne yapmak gerek, hepsini sizler için araştırdık…

 DSC_0007

Ö.N : Mersin’e hoş geldiniz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

F.D : Hoş bulduk. Öncelikle  The City Aktüel Dergisi’ne bu röportaj için teşekkür ederim. İsmim Fethi Duran. Ben Ankara merkezli olan Fil Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri LTD. ŞTİ. Firması ortaklarındanım. Aynı zamanda şirket bünyesinde Koordinatör olarak hizmet vermekteyim. Bizler Fil Danışmanlık ailesi olarak devlet tarafından hak tanınan bazı destek ve hibelerden firmalarımızı haberdar ediyor ve onların istekleri doğrultusunda bu anlamda hizmet veriyoruz.

basvuru51

Ö.N : Nedir ticari işletmelere verilen destekler? Bizlere biraz bahseder misiniz?

F.D : Elbette. Öncelikle devletin bir kurumu olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı (KOSGEB)  tarafından verilen hibe ve desteklerden bahsetmek isterim. KOSGEB kendi kriterlerine uygun olan firmaları aşağıdaki desteklerden faydalandırmaktadır:

kosgeb_img

1-      Belgelendirme Desteği : KOSGEB işletmelerin kurumsal kimlik kazanmasında ISO belgelerinin ve bu belgelerin firmaya getirdiği sorumlulukların büyük önem arz ettiğini düşünmektedir. Peki ISO belgesi nedir? ISO belgesi ürettiğiniz ürünün yahut verdiğiniz hizmetin uluslar arası standartlara uygun olduğunu göstermektedir. Ürününde yahut hizmet verdiği mekanda ISO belgesi almaya hak kazanmış ve ISO logosu olan bir firmanın kalitesi uluslar arası normlarda kabul görmüş demektir. Bugün Türkiye’de bilinçli hale gelmiş pek çok tüketici satın aldığı ürün ya da hizmet ne olursa olsun ISO amblemine bakmaktadır.

2012_iso-logo_print

Bu bağlamda KOSGEB desteklediği firmaların alacağı :

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

ISO 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Gibi belgeleri aldığınız tutarın % 50’ si kadarını hibe ( geri ödemesiz) olarak desteklemektedir. Örneğin bir lokantanın ISO 22000 belgesine sahip olması o işletmenin ürettiği gıdanın uluslar arası normlara uygun olduğu anlamına gelmektedir.

2-      Matbaa ve Reklam Desteği : Bu kapsam içerisindeKOSGEB firmamızın 1 yıl içerisinde satın aldığı matbaa, basım ve reklam hizmetlerinin % 50’ si kadarını hibe olarak desteklemektedir.

3-      Nitelikli Personel Desteği : KOSGEB firmanız bünyesinde çalıştırdığınız 1 veya 2 üniversite mezunu personelin 18 ay boyunca %50’ si kadarını hibe olarak desteklemektedir.

4-      Yurtiçi ve Yurtdışı Fuar Desteği : Firma olarak Türkiye içi katılacağınız fuarların stant kirası gibi masraflarının %50’ sini karşılamaktadır.

46050017-c2a2-4d98-801d-852c71d609a2

Yurtdışında ise katılımcı olarak gideceğiniz fuarların uçak bileti, konaklama gibi masraflarınızı karşılamaktadır.

Bunların dışında Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) da ithalat-ihracat yapan firmalara bu ve benzeri destekleri vermektedir.

 

Ö.N : Anladığım kadarıyla Fil Danışmanlık olarak firmalarımızı bu süreçten haberdar ediyor ve süreci yürütüyorsunuz. Bünyenizde başka hizmetler de var mıdır?

F.D : Elbette. Bizler Fil Danışmanlık olarak yalnız Ankara’da değil İstanbul, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Elazığ ve yurtdışında da Hollanda ve Irak’ta şubelerimizle hizmet vermekteyiz. Bunun yanında son olarak çalışmalarını yeni bitirdiğimiz çiçeği burnunda Mersin şubemizle de buradaki değerli yatırımcılara hizmet vermeyi planlamaktayız. Bu hizmetlerimizin yanı sıra devlet tarafından zorunlu hale getirilen ve firmaları sektörlerine göre ayrı ayrı alakadar eden tüm yasal süreci takip ederek firmalarımızı bilgilendiriyoruz.

Mesela geçen yıl Haziran ayı itibari ile 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında büyük değişikliklere gidildi. Yeni yasaya göre ticari işletmeler personel sayısına bakılmaksızın risk analizlerini yaptırmak, her personeline İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri aldırmak ve yılda en az bir kez acil durum tatbikatı yaptırmak zorunda. Bu süreci tamamlamayan firmalara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ağır idari yaptırımlar (cezalar) uygulanmakta. Bizler konuya dair değerli uzmanlarımızı bünyemize katarak bu hizmeti de firmalarımıza sunmaktayız.

Özet itibariyle Türkiye’ye giriş yapacağınız bir ürünün CE belgesinden işletmenizin ISO belgelerine, Rusya’ya göndereceğiniz bir ürünün Rusya Hükümeti tarafından zorunlu kılınan GOST-R belgesinden tutun da Irak’ın istediği SRS belgesine ; turistik işletmelerinize alacağınız Turistik Tesis Belgelerinden tutun da şirket içi personel eğitimlerine kadar tüm Türkiye’de ve artık Mersin’de hayırlısıyla hizmet vermekteyiz.

DSC_0018

Ö.N : Peki neden Mersin? Mersin hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim?

F.D :  Mersin bizim ticari gelişme anlamında çok bük bir potansiyel gördüğümüz bir il. Özellikle Gümrük İşleri’nin Kolaylaştırılması Mevzuatı kapsamındaki değişiklikler kapsamında serbest bölgede iş yapan firmalara ISO 9001 ve ISO 27001 zorunluluğu gelmesinden sonra bizim sektörümüz için çok daha önemli bir Pazar haline gelmiştir. Ayrıca çok gelişmiş ve halen gelişmekte olan bir sanayiye sahip. Bu sektörel sebeplerin haricinde benim için gençlik yıllarımdan beri ayrı, keşfedilmemiş güzelliklere sahip bir yöre.

Umuyorum en kısa zamanda buradaki değerli işletmelerimizi de  bahsettiğimiz desteklerden yararlandırarak inşallah her anlamda daha güzel başarı öykülere konu edeceğiz.

özden nasıf

Röportaj : Özden Nasıf

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com