Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

3.126 views

Evcil Hayvanlarda Pasif İçicilik…

Kategori : Ana Sayfa, Evcil Hayvanlar - Etiketler :, , , , - Tarih : 16 Ocak 2013

603330_10151190085353555_500948670_n

Uzman Veteriner Hekim Cem Fırat

crabs_smoking_cigarettes_10

Sigara ve diğer tütünlü maddelerin dumanının 4000 den fazla kimyasal bileşen içerdiği ve bunlardan en az 43 tanesinin kanserojen özellikte olduğu bir gerçek. Yapılan pek çok çalışma bu kimyasal maddelerin insanlarda artan bir şekilde kalp hastalıkları, akciğer kanseri ve diğer kanser çeşitlerinin görülmesinde etkili olduğunu ortaya çıkarırken gene yapılan son çalışmalar ışığında ortaya çıkan veriler evcil hayvanların da bu kimyasallar nedeni ile hastalık riskleriyle artan bir şekilde karşı karşıya kaldığını göstermektedir. Kolarado Eyalet Üniversitesinde yapılan araştırmalarda çevresel tütün dumanının net bir şekilde, köpeklerin öldürücü hastalıkların pençelerine düşmesine yol açtığını belgelemiştir. Çalışmalar çok sayıda kişinin sigara kullandığı evlerde yaşayan köpeklerin, değişik kanser çeşitlerine yüksek oranda yakalanma riski olduğunu göstermiştir. Uzun burunlu köpeklerin burun ve sinüs dokuları solunumları sırasında daha fazla dumana maruz kaldığından, bu köpekler burun ve sinüs kanserleri gelişimi açısından yüksek risk sınıfında yer almaktadırlar. Ne yazık ki burun kanseri görülen köpekler bir yıldan daha fazla yaşayamamaktadır. Kısa ve orta uzunlukta buruna sahip köpeklerde ise akciğer kanseri insidensinin daha yüksek olduğu belirtiliyor. Kolarado Eyalet Üniversitesinde yapılan çalışmada, ortamdaki dumana maruz petlerde görülen etkilerin kalıcı olduğu ortaya çıkmıştır. Sigara dumanı kaynaklı kimyasallar uzun süre boyunca hayvanların vücutlarında kalmaktadır. Aslında bu kanserojen maddelerin ölçülebilir düzeylerinin, köpeklerin tüy ve idrarlarında aylar boyunca kaldığı da bilinmektedir. Kaliforniya Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir başka araştırmada sigara içilen evlerde yaşayan kedi ve köpeklerde astım ve astım benzeri solunum yolları hastalıklarının da sıklıkla görüldüğünün altı çizilmekte.

asumank73_1357122237135

Kediler Lenf Kanseri Riski Taşıyor

 

Oklahoma Eyalet Üniversitesinden Dr. Carolynn MacAlister, dumana maruz kalmanın petlerin sağlığını belirgin bir şekilde tehdit ettiğini belirterek, tehlikesini “ikinci el tabir edilen sigara dumanı kedilerde lenf ve ağız kanserine, köpeklerde akciğer ve nazal kansere, kuşlarda ise gene köpeklerde olduğu gibi akciğer kanserine neden olmaktadır” şeklinde belirtiyor. Tuff Veteriner Kolejinde yapılan bir çalışmada kedilerde kanserin belirli formları ile ikinci el duman arasında güçlü bir kolerasyon olduğu ortaya çıktı. Skuamoz hücre kanseri buluna kediler üzerinde yapılan bir araştırma bu kanser türünün sigara içilen evlerde içilmeyenler göre yüksek oranda göründüğünü ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, sigara içilen bir evde beş veya daha fazla yıl yaşamış olan kedilerin bu tip kanserlere yakalanma insidensinin daha da yüksek olduğu belirtilmektedir.Kediler deki bu yüksek insidenste onların tüylerini yalama özelikleri deekili olmaktadır. Bu şekilde dumanla tüylerine yapışan karsinojen maddeleri kolaylıkla almaları ve bu maddelerin oral mukoz membranlarda birikmesi söz konusudur. Lenfoma sigara dumanına maruz kalan kedilerde görülen bir diğer kanser türüdür.

sigara-ic3a7en-maymun

Kuşlar da Sigara Dumanının Kurbanı

 

Kuşlarda da ortamdaki sigara dumanından en çok etkilene evcil hayvanlardan bir tanesidir. Onlar için sigara dumanının en kötü etkileri pnömoni ve akciğer kanseri şeklinde ortaya çıkmaktadır. Diğer sağlık riskleri ise göz, cilt, kalp, fertilite problemleri ve zehirlenme olarak karşımıza çıkmaktadır. Meraklı kuşlar ve ortamda bulunan diğer hayvanlar ortada bırakılan tütün ve sigara ürünlerin yitebilir. Bu maddeler sindirildiklerinde nikotin zehirlenmesine neden olur. Yani evcil hayvanlarımızla birlikte sağlıklı bir yaşam  için sigara ve benzeri ürünlerden uzak durmak en doğru seçim olmaktadır.

article-2255679-169A7D91000005DC-520_634x431

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com