Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.787 views

Engel Tanımayan Engelli Çocuklar Yeteneklerini Sergiledi…

Kategori : Ana Sayfa, Kültür-Sanat - Etiketler :, , , , , , , , , - Tarih : 17 Mayıs 2013

IMG_6031

Akdeniz Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle “Engel Tanımayan Engellilerden Sanat Gösterileri” düzenledi. Etkinliğe katılan engelli çocuklar, birbirinden güzel gösterilerle hem eğlendiler, hem de konuklarını eğlendirdiler.

IMG_6034

Sanata gönül veren engelli çocuklar, Akdeniz Belediyesi’nin düzenlediği programda buluştular. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen “Engel Tanımayan Engellilerden Sanat Gösterileri”, Akdeniz Belediyesi Konferans Salonunda yapıldı. Gösterilerin tamamı, Mersin’de faaliyet gösteren engelli eğitim kurumlarının öğrencileri tarafından sahnelendi. Etkinliğe Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk’ün yanı sıra engelli yurttaşlar ve aileleri de katıldı. Açılış konuşmasında, hayatın cömertliğini doğuştan bulamayan veya sonradan kaybeden engellilerin hayata daha sıkı sarıldıkları vurgulanırken, bu nedenle bazen sağlıklı insanların ulaşamadığı başarılara engellilerin ulaştığına dikkat çekildi.

 IMG_6069

“Yerel yönetimler sınıfta kaldı”

Özellikle engelli çocuk ve gençlerin yer aldığı sanat gösterilerine katılmaktan dolayı yaşadığı mutluluğu dile getiren Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, engelliler için çaba sarf eden herkese teşekkür etti. Engellilerin yılın sadece belirli gün ve haftalarında değil, aksine her zaman hatırlanması gerektiğine işaret eden Başkan Türk, “Yerel yönetimlerin ve diğer kamu kurumlarının engelli hak ve taleplerine duyarlı olması gerekiyor. Çünkü hepimiz potansiyel birer engelliyiz, yarın kimin başına ne geleceğini bilemeyiz. Bu nedenle toplumumuzun bu insanlara, bu çocuklara sahip çıkması gerekiyor. Engellerini onlara hissettirmememiz gerekiyor. Bakın, biz de dâhil olmak üzere Mersin’deki yerel yönetimler engelli hakları konusunda sınıfta kaldı. Çünkü yerel yönetimler bu engellilerin ulaşımla ilgili sorunlarını çözemedik. Eğitimleri, sağlık hizmetlerine ulaşmalarını kolaylaştıramadık. Parkları ve kamuya açık alanları onlara uygun düzenleyemedik. Kısaca, engellilerin herkes gibi yaşamalarını sağlayamadık” şeklinde konuştu. Konuşmasında engelli ailelerine de ayrı bir parantez açan Başkan Türk, “Bu ailelerimiz gerçekten bütün zorluklara rağmen engelli çocuklarının yaşama tutunmaları için çırpınıyorlar. Hayatın bütün zorluklarına göğüs geriyorlar. Damdan düşen adama doktor; ‘Neren ağrıyor?’ diye sormuş. Adam, ‘Bana damdan düşmüş birini getirin. Benim halimden o anlar’ demiş. Bu ailelerin halinden de ancak aynı durumda olanlar anlar, yaşayan bilir. Ben özverili ailelere tekrar teşekkür ediyor ve sabırlar diliyorumAyrıca öğrencilerimizi bu anlamlı günde gösterilere hazırlayan eğitim kurumlarımıza da teşekkürü borç biliyorum” dedi.

 IMG_6024

Danslar, gösteriler ve şarkılarla unutulmaz bir gün

Konuşmaların ardından katılımcı okullar gösterilerini sergilediler. Tek tek ve koro halinde şarkılar söyleyen öğrencilere, izleyiciler de eşlik etti.  Dans gösterileri de büyük alkış topladı. En çok ilgiyi ise vücutları boyanarak surat şekline getirilmiş ve yüzleri bir bez ile örtülmüş, biri erkek diğeri kız karakteri olan ve iki oyuncu tarafından müzik eşliğinde oynanan Aşık ile Maşuk orta oyunu gördü. Gösterilerin sonunda öğrenciler, Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk ile günün anısına topluca fotoğraf çektirdi. Etkinliğe ise şu okullar katıldı: Umuda Gülümse Özel Eğitim Okulu, Neşeli Çocuklar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Yaşam Özel Eğitim Okulu, Derin Algı Özel Eğitim Okulu ve Berrak Su Özel Eğitim Okulu.

IMG_6061

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com