Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.744 views

E.Özlem Çetin – OKUMAKTIR ÖZGÜRLEŞTİREN…

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler : - Tarih : 14 Ocak 2013

kendi-actigi-basliktaki-butun-enrtyleri-okumak_851

Sembollerle, harflerle yazılmış bir metni görüp, deşifre etmektir okumak. Çoğumuzun alışkanlık edinmekten imtina ettiği, çoğumuzun özgürleşmek için kullandığı, çoğumuz için ise; hariçten gazel okumak, fikir sorup yine bildiğini okumak, yedi düvel bir olsa da bildiğini okumak şeklinde zuhur etmiş bir eylemdir.

Konuşma gibi öğrenilmesi doğal bir sürece bağlı değildir. Bu nedenle uzmanlar bu savı şu şekilde açıklamaktadır: “Konuşma yetisi insanlık tarihinde yüz bin yıllık bir geçmişle, genetik bir alt yapıya sahip olduğu halde, okumanın beş bin yıllık bir geçmişi vardır. Bu süreç ise genetik alt yapının oluşmasına yeterli bir zaman değildir.” E hal böyle olunca neden okumuyoruz sorusuna verilecek bir cevap buluyoruz.

Okumak, eşsiz bir ilaçtır. O büyük korkuların, satırların küçük dönemeçlerinde güvenilir ve kestirme bir yol bulmasıdır. Okumak; yaşamaktır, yalnız olmadığını hissetmenin yoludur. Şaşırtır; uçsuz bucaksız dünyada, uçsuz bucaksız benliğini keşfetmenin sırrıdır. Sınırları silip, dünyaya ait olmanın yoludur. Umudunu yitirdiğinde, dünyaya tutunmanın elidir. Büyümenin anahtarıdır. Sonsuz olup hafiflemenin, tarihle ve gelecekle bütünleşmenin yolu, cahilliğin sonudur. Sorunların ilacı, dünyadaki öfkenin yatıştırıcısıdır. Okumak yapıştırıcıdır, tüm milletleri görüşleri insan olmak tabanında birleştiren.

Özgür olmaktır, kişiyi geri dönülemez bir biçimde değiştirir okumak…
kitapokubas
Okumak, kelimelerden fitiller ateşlemektir. Kendi dünyamızın içinde yeni bir dünya yaratmak, bazen o dünyaya sığınmak, uyanıkken rüyaya dalmak, hiç bilmediğin sokak aralarında korkuları yenmek, serin bir suya ayaklarını sokmak, gelincik tarlalarında dolaşmak, her gün doğan güneşin ve ayın farklı yansımasını keşfetmek, kabuğundan değişerek çıkmaktır.

Okumak, kendi düşüncelerimizden farklı olan düşüncelere zahmetsizce sahip olma kolaylığıdır. Görmeyi, düşünmeyi, yürümeyi öğrenmek; zevk ve stil sahibi olmaktır.
Güç kazanmak, farklılığı kabul etmek, kendini sevmektir. Dosttur, düşünmek için gerekli olandır. Üretmek, çoğalmak, farklı hayatları yaşamak, olanları anlamaktır.

 

Öğrenmektir, limandır, insanın kendisini bulmasını sağlayan güçtür okumak…

 

Belki de her zaman ve herkes için okumak; sadece dünyanın dizginlenemeden kayıp gidişi tarafından baştan çıkarılmamak ve mahvolmamak için, gözleri bir noktaya dikmekten başka bir şey değildir ya da bilindiği gibi karşı konulamaz, aman vermez bir isteğin dürtüsünü ertelemektir.

okumak

Tüm bu metni deşifre etmenize rağmen hâlâ bu sayfada bir şey görmüyorsanız bu metinden uzaklaşıp başka bir metni deşifre ederken bulmak gerekir sizi yakalayacak olan bir dizeyi, bir cümleyi ya da bir sözcüğü.

Çocukluk pür neşe, gençlik telaşe, gerisi meşgale.

Okumaya zaman ayırmak lazım.

özlem çetin

Sevgiyle kalın.

E. Özlem ÇETİN

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com