Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.051 views

E. Özlem Çetin – DÜŞÜNÜN…

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , , , - Tarih : 09 Ocak 2013

222164_535363346490590_2101331219_n

 

76128_464974168379_1933068_n

DÜŞÜNÜN…

 

Düşüncelerimi duyuyor aklım imtina etmiyor dinlemekten; kimi zaman zalim ve huysuz kimi zaman şarap tadında. Ne çok değiştirir düşüncelerimizi bile dinlemek bizi ve ne çok geliştirir dinlemek iç seslerimizi.

Düşünmek; akli bir eylemdir, insan aklının bilinenlerden yola çıkarak bilinmeyenlere varma çabası olarak da değerlendirilebilir.

İnsanı insan yapan en büyük değer sanırım; düşünmek ve hayatı boyunca sergilediği düşsel yolculuklar. Düşünmek, düş görmek gibidir. İkisi de sınır tanımaz; düşler de düşünceler gibi ancak kendinin çizdiği sınırlarda dolaşır. Dayatmasız, kendi hükmünü süren, biçim değiştiren, dilediğin yöne giden, sorgulatan, sorgulanan. Bazen rengârenk bazen siyah beyaz bir hikâye…

 

İkisi de arka bahçelerimiz gibidir. Arındırılmış, saflaştırılmış, kendimizi çırılçıplak görmekten korkmadığımız arka bahçeler. Biz istemeden kimsenin içeri giremeyeceği mabetlerimiz. Düşünmek; “düş’e ünlemek” gibidir. Sesleniştir, yakarıştır düşlere… Gözlerimiz açık da dalabildiğimiz rüyalar âlemi gibidir.

 

Çoğu zaman beyin uyuşmasıdır düşünmek. Çözüm bulmaya çalışmanın çocuğudur. Bazen öyle yoğun bir sahiplenme yaşarsın ki düşündüğün konu için senden başka kimseye ihtiyacı kalmaz düşüncelerinin. Belki de bu nedenle dile gelmek bile istemez. Paylaşmaktan çekinirsin senin olanı ve o kadar çok düşünürsün ki yeryüzünde senden başka kimse yıllarca düşündüklerini düşünmese de olur.
Bazen dünyanın durmasıdır düşünmek. Havada asılı kaldığını hissetmektir. Kimse görmez seni, yokluğunu hissetmez. Çünkü sen öyle istersin. Uyuyamaz, yemek yiyemez, sahipsiz bırakmamak adına düşüncelerini yaşayamazsın.

Düşünürken; sorgulamaya başlarsın, daha çok merak eder, ettikçe derinliklere dalar empati kurar, düşündüğün ile aranda bazen hayal kırıklığına uğrar bazen ise zafer çığlıkları ile kendine dönersin.

 

Sanıldığında değil de fark ettiğin zaman da başlayan süreçtir düşünmek. Bir kez başlayınca da durduramazsın.  Yaşadıklarının, yaşadığının ve yaşayacaklarının farkına varırsın, varlığının üzerinde söz sahibi olabilme gücüne erişir, kurallardan uzak insani bir eylem gösterirsin. Bilinir ki sadece insan denen canlıya özgüdür düşünmek. O zaman insan olmaya çabalayan bir canlı olarak ara ara düşünmemeyi sadece olmayı ve durmayı arzularsın.

 

Belki bir kelebek olmayı istersin belki de özgürce uçan tek başına uçan bir kartal…

Düşünmekten konuşmaya vakit bulunamayan zamanlar oldu bu hayatta. Ancak; düşünen insan heykelinin bir akıl hastanesinin bahçesinde dikili olduğu ve hapishanelerde sadece düşündükleri için yüzlerce insanın bulunduğu bir ülkede, düşünmenin oldukça riskli bir iş olduğu da su götürmez bir gerçeklik halinde duruyor gözümüzün önünde.

 

Düşünüyorsan ya hapishaneye ya da tımarhaneye uygun görüyorlar seni. Düşünmenin kendinden başka bir kimseye zararı dokunur mu hiç? Düşünmenin suçu olabilir mi?

 

Çocukluk pür neşe, gençlik telâşe, gerisi meşgale.

Düşünmeye zaman ayırmak lazım.

 

E. Özlem ÇETİN

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com